Zamknij
REKLAMA

Na co można przeznaczyć pieniądze z pożyczki lub limitu odnawialnego?

00:00, 02.08.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Limit odnawialny i pożyczka to jedne z najpopularniejszych sposobów finansowania wydatków. Na co można (i warto) przeznaczyć pozyskane dzięki nim środki?

W ofercie banków dostępne są kredyty celowe, takie jak kredyt: hipoteczny, samochodowy czy konsolidacyjny. Jak wskazuje sama nazwa tej grupy instrumentów, pozwalają one sfinansować konkretne przedsięwzięcie, zakup mieszkania lub pojazdu, czy też jednorazową spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Niemniej jednak, zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe, oferują również takie produkty, jak limit kredytowy (odnawialny) czy pożyczka, dzięki którym można pozyskać środki do w pełni swobodnego wykorzystania. Niezależnie o którym z tych rozwiązań mowa, klient ani nie deklaruje, ani nie rozlicza się ze sposobu wydatkowania pieniędzy. W jakich sytuacjach mogą okazać się one przydatne?

Ważne cele zakupowe i przedsięwzięcia

Limit kredytowy i pożyczka sprawdzają się w roli sposobu finansowania ważnych, zaplanowanych zakupów lub przedsięwzięć. Za pozyskane dzięki nim środki można kupić niezbędny sprzęt AGD, telefon, laptopa lub prezent ślubny. Pomogą również sfinansować drobny remont mieszkania, kurs językowy czy wyprawkę szkolną. W przypadku poważniejszych wydatków, na przykład zakupu samochodu czy gruntownego remontu domu, po limit odnawialny lub pożyczkę warto sięgnąć pod warunkiem, że do ich pokrycia brakuje niewielkiej, maksymalnie kilkutysięcznej, kwoty.

Nieoczekiwane wydatki

W niektórych okresach, zwłaszcza tuż przed wypłatą, trudno jest sprostać nawet stosunkowo niewielkim dodatkowym kosztom, takim jak awaria pralki lub lodówki, czy też prywatna wizyta lekarska. Gdy pojawi się nieoczekiwany wydatek można w razie potrzeby skorzystać z pożyczki lub limitu kredytowego. Obydwa produkty wiążą się z szybkim i łatwym procesem ubiegania się o środki, co pozwala błyskawicznie uporać się z pilnym wydatkiem.

Wsparcie w czasie wzmożonych wydatków

Pożyczką lub limitem odnawialnym warto zainteresować się również w okresie wzmożonych wydatków, czyli na przykład przed świętami lub początkiem roku szkolnego. Dodatkowe środki pozwolą łatwo sprostać długiej liście zakupów, a także łatwiej zarządzać domowym budżetem. Pożyczone pieniądze będzie można zwrócić po zakończeniu gorącego okresu zakupowego, kiedy to sytuacja finansowana zostanie już unormowana.

Zakupy w okresie wyprzedaży

Dzięki produktom finansowym, takim jak limit kredytowy czy pożyczka, nie trzeba rezygnować z korzystnych okazji zakupowych. Jeśli na przykład potrzebny telewizor, laptop, smartfon czy garnitur został przeceniony o kilkaset złotych, a do jego zakupu brakuje drobnej kwoty, warto skorzystać ze wsparcia banku lub firmy pożyczkowej. Będzie wiązało się to z dodatkowymi kosztami, ale ich łączna wysokość może okazać się niższa, niż kwota o jaką obniżono cenę danego produktu.

Wakacje i inne zachcianki

Z pomocą limitu kredytowego lub pożyczki można też sfinansować wakacyjny wyjazd, weekend w SPA, czy też zakup dekoracji do domu lub sprzętu narciarskiego. Ponieważ jednak takie wydatki nie mają statusu „pilne”, należy dobrze zastanowić się, czy naprawdę warto pokryć je pożyczonymi pieniędzmi. Z produktów pożyczkowych i kredytowych zaleca korzystać się wówczas, gdy jest to faktycznie niezbędne lub z jakiegoś względu opłacalne. Natomiast zachcianki i przyjemności najlepiej jest finansować z własnych oszczędności. 

Kiedy limit odnawialny, a kiedy pożyczka?

W powyższych przypadkach może sprawdzić się zarówno limit odnawialny, jak i pożyczka bankowa lub pozabankowa. Warto jednak pamiętać, że pomiędzy tymi produktami występuje kilka istotnych różnic. Przede wszystkim, istotą limitu kredytowego jest nie jednorazowy przelew pieniędzy, lecz stały dostęp do określonej puli środków, z której można wielokrotnie korzystać. Poza tym, w przeciwieństwie do pożyczki, limit oferuje możliwość spłacania zadłużenia w praktycznie dowolnych częściach i terminach. Aby wybrać najlepszy dla siebie produkt, należy zatem uwzględnić specyfikę swoich potrzeb finansowych oraz oczekiwania, co do sposobu korzystania ze środków i spłaty zobowiązania.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Trzeba również pamiętać, że osoby z nieregularnymi dochodami, czy też, choćby pojedynczymi, negatywnymi wpisami w BIK-u, mają ograniczony dostęp do oferty produktowej banków. Nie oznacza to jednak, że są pozbawione możliwości skorzystania z limitu kredytowego. Od niedawna, taki produkt dostępny jest bowiem nie tylko w bankach, ale również pojedynczych firmach pożyczkowych, które stosują nieco łagodniejsze kryteria oceny wniosku o finansowanie.

Więcej o szczegółach działania pozabankowego limitu odnawialnego można przeczytać na stronie instytucji Euroloan: https://www.euroloan.pl/pozyczki/limit-kredytowy.

(Artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone