Zamknij

Jak obliczyć wynagrodzenie przy umowie-zleceniu?

07:36, 01.08.2019 artykuł sponsorowany

Wbrew powszechnie krążącym opiniom, istnieje minimalna stawka wynagrodzenia obowiązująca za pracę wykonywaną na umowę-zlecenie. Zleceniodawca nie ma pełnej dowolności w ustalaniu pensji. Dodatkowo zleceniobiorcy przysługuje objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym oraz składką emerytalną i rentową.

Stawka godzinowa zamiast pensji minimalnej

W przypadku osób pracujących w ramach umowy-zlecenia obowiązują nieco inne zasady ustalania wynagrodzenia niż przy rozliczaniu na etacie. Zarobki zleceniobiorcy obliczane są na podstawie obowiązującej aktualnie minimalnej stawki godzinowej. Przy umowie etatowej jest to ustawowa pensja minimalna. W obu przypadkach wysokość określona jest obligatoryjnie i chroniona przez prawo.

Negocjując z pracodawcą wysokość pensji w ramach umowy-zlecenia warto sięgnąć po kalkulator wynagrodzeń. Pomoże to ustalić widełki kwoty, o którą można zwrócić się do zleceniodawcy. Kalkulator brutto i netto dodatkowo pokaże, ile wynosi całość wynagrodzenia, a jaka suma trafi do zleceniobiorcy po odliczeniu składek wpłacanych do Zakładu Usług Społecznych.

Jakie składki odprowadza się od umowy-zlecenia?

W przypadku, gdy umowa-zlecenie jest jedynym tytułem ubezpieczenia, konieczne jest odprowadzenie od niej składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Zleceniobiorcy pracujący na kilku umowach mają je opłacane obligatoryjnie do momentu, gdy ich całkowity miesięczny przychód z tytułu tych umów przekroczy określoną w przepisach kwotę minimalną. Składek nie musi odprowadzać zleceniodawca podpisujący kontrakt z osobą zatrudnioną w innym miejscu na umowę o pracę.

Odejmując wszystkie składki do ZUS i kwotę podatku, otrzymujemy kwotę, która zasili domowy budżet.

Co z ubezpieczeniem chorobowym?

W przypadku ubezpieczenia chorobowego, zleceniobiorcę obowiązują inne zasady niż osoby zatrudnione na etacie. Przy umowie-zleceniu nie są one obowiązkowe. Zleceniodawca może je opłacać jedynie na wniosek złożony przez drugą stronę.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%