Zamknij

Racjonalne żywienie i dieta dla osób starszych - co warto wiedzieć?

00:00, 23.07.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

W okresie starości naszym celem powinno być przede wszystkim pobudzanie organizmu do dalszego sprawnego funkcjonowania. Jak to zrobić?

Seniorzy często zapominają o regularności posiłków. Dzieje się tak dlatego, że wraz z wiekiem zmniejsza się dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Należy jednak pamiętać, że zbyt rzadkie spożywanie posiłków może negatywnie odbić się na zdrowiu – dotyczy to nie tylko osób starszych, ale u nich jest szczególnie istotne. Obniżone zapotrzebowanie na kalorie nie oznacza bowiem, że seniorzy potrzebują mniej witamin i minerałów. Odpowiedni poziom tych cennych składników jest jedną z istotnych cech żywienia w okresie starości. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę, planując jadłospis dla seniorów?

Białko w diecie osób starszych

Zbyt niska zawartość białka w diecie seniorów może doprowadzić do szybszego spadku masy ciała i znacznego osłabienia siły mięśni. Białko pełni też ważne funkcje w procesach odpornościowych organizmu oraz naprawie tkanek. Jego dobrym źródłem są m.in. drób oraz mleko i produkty mleczne. Od spożycia porcji białka można zacząć dzień – znajdziemy je w chudym twarogu lub jogurcie naturalnym. Przykładowy jadłospis uwzględniający zapotrzebowanie na białko jest dostępny na stronie zywieniemaznaczenie.pl.

Prawidłowe nawodnienie organizmu seniora

Dieta to również płyny, które przyjmujemy. Niestety seniorzy rzadziej niż osoby młode odczuwają potrzebę picia. Dobrze jest zatem, by wypracowały nawyk częstego sięgania po wodę. Dla urozmaicenia seniorzy mogą włączać do diety niesłodzone kompoty owocowe oraz naturalne ziołowe herbaty. Pamiętajmy, że wśród osób powyżej 75. roku życia odwodnienie jest jedną z głównych przyczyn zgłoszeń do szpitala.

Warzywa i owoce w żywieniu osób starszych

Spożywanie nieprzetworzonych warzyw i owoców bywa trudne zwłaszcza dla tych seniorów, którzy mają problemy z uzębieniem. Mimo to warto próbować wprowadzić je do codziennego jadłospisu. W artykule pt. „Jadłospis osób starszych – co powinna zawierać dieta seniora?” przedstawiono, jak ważny dla osób starszych jest błonnik obecny w warzywach i owocach. Warto dodać, że jarzyny i owoce są także źródłem witamin C, K, E i β-karotenu.

Jeśli senior przewlekle choruje, powinien skonsultować swoją dietę z lekarzem. Powyższe wskazówki wyjdą jednak na zdrowie każdej osobie starszej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%