Zamknij

Rezonans magnetyczny - przebieg i wyniki badania

15:13, 27.06.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:14, 27.06.2019

Rezonans magnetyczny jest bezbolesnym, nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym badaniem, które pozwala ocenić stan tkanek i narządów wewnętrznych. Uzyskane wyniki precyzyjnie wykazują wszelkie niepokojące zmiany w układzie szkieletowym, mięśniowym i szpiku kostnym, a także funkcjonowanie układu krwionośnego i pracę serca.

Jak przebiega rezonans magnetyczny?

Przed badaniem nie należy jeść przez co najmniej 6 godzin, oraz pić przez godzinę poprzedzającą rezonans. Nie jest wymagane zdejmowanie odzieży – nie powinna ona jednak zawierać żadnych metalowych elementów. Samo badanie trwa od 15 do 60 minut, zależnie od jego zakresu. Rezonans magnetyczny może być przeprowadzony z użyciem środka kontrastowego bądź samodzielnie. W trakcie badania niezbędne jest pozostanie w nieruchomej pozycji. Pacjent jest wsuwany na specjalnym stole do skanera urządzenia, cały czas utrzymując kontakt z personelem. Aparat wydaje dość intensywny, wibrujący dźwięk – stad czasami osobie badanej zakładane są specjalne słuchawki, wyciszające nieprzyjemne odgłosy. Obrazy uzyskane podczas rezonansu są przesyłane do komputera i przedstawiane w odpowiedniej formie graficznej.

Jakie schorzenia pomaga zdiagnozować rezonans magnetyczny?

Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego jest podejrzenie schorzeń obejmujących układ nerwowy, jamę brzuszną i klatkę piersiową. Podczas diagnostyki wybranych obszarów, wykorzystując działanie pola magnetycznego na ludzki organizm, możliwe jest wykrycie takich chorób, jak:

  • nowotwory we wczesnym i zaawansowanym stadium
  • choroby mózgu – stwardnienie rozsiane
  • choroba Alzheimera czy demencja
  • stany zapalne i urazy kręgosłupa, tkanek miękkich, naczyń krwionośnych i mięśnia sercowego

Istnieją pewne przeciwwskazania, uniemożliwiające przeprowadzenie rezonansu magnetycznego. Należy tutaj wymienić posiadanie stałego aparatu ortodontycznego, endoprotez, płytek, gwoździ i innych metalowych, niemożliwych do usunięcia elementów. Dodatkową przeszkodą będzie wszczepiony rozrusznik serca i implant ślimakowy, skaza krwotoczna oraz klaustrofobia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%