Zamknij
REKLAMA

Wymiana stolarki okiennej - czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

09:08, 11.04.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Przez nieszczelne okna ucieka nawet kilkakrotnie więcej ciepła niż przez ściany. Ich wymiana jest zatem wskazana, a nawet konieczna, jeżeli nie chce się płacić horrendalnych rachunków za ogrzewanie. Nowa stolarka okienna często przekłada się na znaczne obniżenie tych kosztów. Okna należy jednak wybierać z rozwagą i dopasowywać je do otoczenia obiektu, jego usytuowania, a także własnych potrzeb.

Stolarka okienna w nowoczesnym wydaniu

Nowe okna co do zasady są lepsze od tych montowanych lata temu. Nie mówiąc już o domach, w których stolarka okienna liczy sobie kilka dekad. Współczesny rynek oferuje klientom znacznie lepsze rozwiązania. Okna, które można dowolnie wybierać pod względem estetycznym i jednocześnie dopasowywać je do konkretnych pomieszczeń. Możliwe jest także stosowanie znacznie większych przeszkleń, które w niedalekiej przeszłości nie byłyby możliwe do wykonania z uwagi na ograniczenia konstrukcyjne.

Obecnie stolarka okienna jest znacznie bezpieczniejsza, nawet mimo ograniczania szerokości profili na rzecz większych szyb. Co równie istotne okna to jeden z ważniejszych elementów zmniejszania strat ciepła w domu. Ich producentów obowiązują surowe wymogi dotyczące izolacyjności cieplnej. Współczynnik jego przenikania nie może być wyższy niż 1,1W/(m2.K).

Przy okazji wybierania okna, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na wartość U dla okien referencyjnych poszczególnych producentów. Uprości to poszukiwania i porównanie różnych modeli. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy jednak zapytać przedstawiciela firmy o współczynnik izolacyjności okna o konkretnych rozmiarach. W miarę modyfikowania wielkości przeszkleń względem profili i okuć będzie się on zmieniał.

- Klientom przedstawiamy szczegółowe informacje na temat konkretnych okien. Pomagamy dopasować stolarkę okienną do pomieszczenia. Warto brać tu pod uwagę chociażby to, czy okno wychodzi na stronę południową, czy jest w miejscu zacienionym - radzi konsultant producenta okien Hensfort. Możliwości jest tu naprawdę sporo.

Okna a ogrzewanie

Dobrej jakości stolarka okienna przełoży się na wieloletnie oszczędności. Dlatego zamiast szukać najtańszych modeli, warto rozważnie podejść do wyboru każdego okna. Czasami te nieco droższe pozwolą znacznie obniżyć koszty związane z ogrzewaniem. Stanowi ono lwią część domowych wydatków, więc oszczędności odczuje każdy domowy budżet.

Biorąc pod uwagę, że przez okna może uciekać nawet ponad 30% ciepła, to właśnie ich wymiana jest wskazana jako pierwsza. Eksperci przestrzegają jednak przed wybieraniem drogich modeli, jeżeli nie planuje się ich profesjonalnego montażu. Taka inwestycja nie zwróci się. Może natomiast pogorszyć warunki cieplne wewnątrz obiektu. Odpowiadają za to mostki termiczne, powstające najczęściej wskutek nieprawidłowego zamocowania okna w ścianie.

Na popularności zyskuje montaż w warstwie izolacji. Mimo wyższych kosztów pozwala osiągnąć najlepsze parametry izolacyjności. Warto o nim pomyśleć, zwłaszcza jeżeli sporo się zainwestowało w okna. A nawet jeżeli nabyło się modele ze średniej półki, prawidłowe umieszczenie bez liniowych mostków termicznych poprawi wartość izolacyjną.

Zimą okna skierowane na południe mogą też dogrzewać pomieszczenie, o ile zamontowane w nich szyby będzie wyróżniała znaczna przepuszczalność światła wyrażona symbolem Lt. Bywa niezwykle przydatna zimą, latem powoduje jednak problemy. Z tego względu stolarka okienna zyska na osłonie. Mogą za nią odpowiadać okiennice, wewnętrzne lub zewnętrzne rolety.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA