Zamknij
REKLAMA

Uważaj na najtańsze mieszanki nasion traw!

15:11, 13.03.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

W sprzedaży można znaleźć obecnie pełną gamę mieszanek traw w cenach od kilku do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Wiele osób chcących założyć trawnik przy domu decyduje się na tańsze mieszanki. Zanim jednak zdecydujemy się na taki zakup, powinniśmy sprawdzić, czy rzeczywiście się opłaca!

Dobranie właściwej mieszanki traw ma szczególne znaczenie nie tylko w rolnictwie, ale również wtedy, gdy chcemy założyć piękny gazon wokół swojego domu. W sklepach dostępna jest szeroka gama gotowych mieszanek traw w wielu typach – mieszanek ozdobnych, rekreacyjnych czy też uniwersalnych łączących właściwości dwóch poprzednich.

Przy poszukiwaniu właściwej mieszanki powinniśmy jednak zwrócić uwagę nie tylko na jej typ, ale dokładnie na to, co producent umieścił w opakowaniu. W przeciwnym przypadku istnieje niebezpieczeństwo, że zamiast pięknego trawnika wokół domu pojawi się niezbyt estetyczna nawierzchnia, która dodatkowo będzie trudna w utrzymaniu.

Tanie trawy najbardziej ryzykowne

Jak wspomnieliśmy na wstępie, w sklepach można znaleźć mieszanki traw o zróżnicowanych cenach. Za kilogram nasion trawy możemy zapłacić zarówno kilka czy kilkanaście złotych, jak również kilkadziesiąt złotych. Skąd wynikają takie różnice w cenach?

Są one przede wszystkim konsekwencją zastosowania różnych materiałów siewnych. Dzisiaj najbardziej popularne są mieszanki traw, które zawierają ich różne gatunki. To pozwala na uzyskanie trawników o określonych właściwościach, co nie byłoby możliwe z wykorzystaniem tylko jednego gatunku traw.

Określone gatunki traw mają także różne ceny – za te lepsze trzeba będzie zapłacić więcej niż za trawy bardziej pospolite i częściej używane. To natomiast przekłada się na ogólną cenę mieszanek traw, które mogą znacznie się pomiędzy sobą różnić.

Osoby zainteresowane zakupem mieszanki traw przeznaczonej do założenia trawnika wokół swojego domu, powinny zatem pamiętać o tym, że niska cena nie zawsze oznacza, że uda nam się uzyskać atrakcyjny wygląd trawnika. Niestety, jesteśmy wtedy narażeni na niebezpieczeństwo, że producent, aby uzyskać taką właśnie cenę, dodał do mieszanki niskiej jakości nasiona traw, a tylko niewielką ilość nasion lepszej jakości, dających piękny, gęsty, równy i soczyście zielony trawnik.

Uwaga na dodatek traw pastewnych!

Aby uniknąć niebezpieczeństwa i nie kupić takiej mieszanki trawy, która nie będzie spełniała naszych oczekiwań, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, jakie gatunki traw zostały zastosowane w konkretnym produkcie. Z tyłu, na opakowaniu, powinniśmy znaleźć wykaz wszystkich gatunków traw wraz z ich procentową zawartością w danej mieszance.

Należy unikać przede wszystkim dodatku nasion traw pastewnych, które używane są w mieszankach traw przeznaczonych dla rolnictwa. Są to gatunki traw rosnących szybko, ale nie dają dekoracyjnego efektu. Na ogół są to również gatunki jednoroczne albo dwuletnie, dlatego po jednym albo dwóch sezonach na trawniku pozostaną puste pola i konieczne będzie ponowne obsiewanie.

W mieszance nasion traw na trawnik nie powinno znajdować się takich gatunków jak:

  • życica westerwoldzka (inaczej rajgras holenderski)
  • życica mieszańcowa (inaczej rajgras oldenburski)
  • kupkówka
  • koniczyna czerwona i biała
  • lucerna
  • tymotka

Wobec tego zanim zdecydujemy się na kupno mieszanki traw w niskiej cenie, warto dokładnie sprawdzić, z jakim produktem mamy do czynienia. Jeśli spojrzymy na skład mieszanki, możemy dowiedzieć się, czy producent zastosował w niej gatunki traw wyższej jakości, na przykład takie jak rajgras angielski – inaczej życica trwała, kostrzewa czerwona i owcza, wiechlina łąkowa, mietlica pospolita, czy też wykorzystał tanie nasiona traw pastewnych.

Do sprawdzenia swojej szerokiej oferty mieszanek traw na trawniki oraz innych typów mieszanek zaprasza Centrala Nasienna Pietrzak: https://cnpietrzak.pl/trawy-dla-ogrodnikow,11,pl.html.

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone