Zamknij
REKLAMA

Internet światłowodowy - internet przyszłości czy chwyt marketingowy?

13:46, 26.02.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Wszystkie nowinki technologiczne wzbudzają wiele emocji. Coś, czego nie znamy albo zachęca do tego, żeby to wypróbować, albo budzi wątpliwości. Tak jest m.in. w przypadku światłowodów. Jest grupa, która jest z niego zadowolona i jest taka, która nie korzysta, twierdząc, że niewiele to zmienia. Jak jest naprawdę?

Przede wszystkim trzeba rozgraniczyć zwykły internet kablowy i internet światłowodowy. Poza tym, że mają wspólne zadanie – doprowadzać internet, różnią się pod każdym względem. Już sama konstrukcja kabla wygląda inaczej. W światłowodach mamy do czynienia z włóknami szklanymi, a w tradycyjnych kablach z miedzią. To z kolei przekłada się na sposób przesyłu informacji. W internecie światłowodowym jest to światło.

Czy typ internetu wpływa na prędkość?

Zdecydowanie tak. Podpisując umowę na internet kablowy, dostawca deklaruje jakąś prędkość. Niestety nie zawsze łącze taką osiąga w rzeczywistości. Z kolei mając internet światłowodowy, prędkość przesyłu jest nieograniczona. Przy umowie na taki internet możemy mieć pewność, że faktycznie łącze będzie mieć przesył, który jest wpisany.

Kolejna różnica tkwi w komforcie użytkowania. Podczas deszczów, mrozów, burzy, może pojawić się kłopot z siecią. Dochodzi do awarii, a kable się niszczą. Jeśli internet jest dostarczany światłowodem, tego kłopotu nie ma. Szkło jest odporne na wszelkie wpływy czynników zewnętrznych.

Światłowód czy internet radiowy?

Jeśli porównamy internet światłowodowy z radiowym, też wyjdzie zdecydowanie lepiej. Główną zaletą internetu radiowego jest fakt, że można mieć dostęp do sieci nawet tam, gdzie nie ma żadnych kabli. Niestety jest on wolny i uzależniony od pogody. Patrząc z tej perspektywy, jedynym minusem internetu światłowodowego jest konieczność prowadzenia kabli, natomiast pod każdym innym względem będzie lepszy.

Czy mam dostęp do internetu światłowodowego?

Przez to, że światłowody są kablami nowymi i kosztownymi, nie są dostępne w każdej lokalizacji. To się zmienia i z dobrodziejstw internetu światłowodowego może korzystać coraz więcej osób, ale na razie jest tylko w części miast. O tym, czy w swoim gospodarstwie domowym można mieć internet światłowodowy, można się przekonać przez kontakt ze wszystkimi operatorami, którzy w danej okolicy dostarczają internet. Jednak zrobienie bazy firm, a później wizyta lub telefon, zajmują dużo czasu. Na szczęście można to zweryfikować inaczej.

Wystarczy wejść na stronę porównywarki ofert telekomunikacyjnych, by poprzez wpisanie konkretnej lokalizacji – miasta i ulicy, od razu dostać pełne informacje. Przykładem bezpłatnej porównywarki, gdzie dane są często aktualizowane, jest strona PanWybierak.pl. Administratorzy uwzględniają oferty wszystkich operatorów w danej lokalizacji. Dzięki temu nie tylko wiadomo, z kim można podpisać umowę, ale także jakie rodzaje usług są dostępne. Jeśli któryś z dostawców prowadzi w okolicy kable światłowodowe, możliwość podpięcia do siedzi światłowodowej, też się wyświetli.

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone