Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać odpowiedni nawóz?

14:23, 15.02.2019 | materiały partnera

Zdrowy styl życia staje się coraz bardziej modny. Jednak jeśli chcemy być faktycznie eko, to powinniśmy zacząć sami uprawiać różne rośliny, które będą składnikami naszych potraw. Dzięki temu zyskamy pewność, że w naszej żywności znajdzie się jak najmniej chemii. Jednak uprawa roślin wymaga odpowiedniego podejścia, a także produktów. Jednym z nich jest nawóz, który ma ogromny wpływ na nasze sadzonki. Jak więc go wybrać?

Jaki jest podział nawozów?

Nawozy tak naprawdę możemy podzielić na dwie grupy: mineralne i organiczne. W sklepach dostępne są również mieszanki tych dwóch rodzajów. Nawozy organiczne wytwarzane są przez żywe organizmy, co sprawia, że ich stosowanie nie przyczynia się do zatruwania środowiska. Mają one wiele zalet, ale trudno ich używać w domowych warunkach. Zalicza się do nich głównie obornik, kompost, a także nawozy zielone.

Z kolei nawozy mineralne to sztuczne produkty, które są łatwo dostępne i wygodnie się je stosuje. Niestety mają one wiele wad. Przede wszystkim nie dostarczają żadnych składników organicznych i należy bardzo pilnować dawki. Jeżeli z nimi przesadzimy, to mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Możemy też trafić na nawozy specjalne, które są przeznaczone do konkretnych roślin i doskonale spełniają ich potrzeby.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawozu?

Jeżeli chcemy, aby uprawy przynosiły oczekiwane plony, musimy wybrać odpowiedni nawóz. Niestety nie ma uniwersalnego produktu, który sprawdzi się w każdej sytuacji, więc musimy dokładnie przemyśleć swój wybór. Różne rodzaje dobrej jakości nawozów znajdziemy na https://www.stukpuk.pl/ogrod/uprawa/nawozy, więc warto tam zajrzeć. Jednak najpierw musimy wiedzieć, czego konkretnie szukamy. Czym się więc kierować przy wyborze odpowiedniego nawozu?

Zakup powinien być uzależniony od tego, jakie rośliny zamierzamy uprawiać i jaką glebą dysponujemy. Często trudno to ustalić, ale są na to sposoby. Możemy próbkę gleby oddać do analizy, dzięki czemu dowiemy się, jakie są jej oczekiwania. Jeżeli jednak nadal będziemy mieć problem z wyborem odpowiedniego produktu, to warto kupić preparat uniwersalny. Sprawdzi się on lepiej niż źle dobrany nawóz, który może zaszkodzić naszym sadzonkom.

Jak nawozić rośliny w naszym ogrodzie?

Ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego nawozu, ale jego właściwe stosowanie. W tym celu warto czytać wskazówki producenta i ich przestrzegać. Dlatego należy dostarczać odpowiednie dawki nawozów. Trzeba też pamiętać, że gleba gliniasta potrzebuje większych ilości produktu, a piaszczysta mniejszych. Trzeba zwracać uwagę na to, w jaki sposób nakładamy nawóz. Produkt należy rozsypać w okół rośliny, nie może też trafić na jej liście, ponieważ może je uszkodzić. Z tego powodu nie możemy też przesadzać, gdy nawozimy trawniki. Jeżeli podejdziemy do nawożenia roślin z głową i będziemy przestrzegać wszystkich zaleceń, to wyhodujemy przepyszne owoce oraz warzywa. Takie produkty będą doskonałym uzupełnieniem naszej diety i wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie.

(materiały partnera)
REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone