Zamknij

Szkoła zawodowa czy studia - co pomoże w karierze

14:15, 11.02.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:18, 11.02.2019
Skomentuj

W przypadku bezrobocia występującego wśród osób młodych, bardzo często mowa jest o absolwentach uczelni wyższych. Poszukiwani na rynku pracy są natomiast absolwenci szkół zawodowych oraz techników. Czy taka sytuacja może wyznaczyć nowe trendy w nauce?

Stereotyp szkół zawodowych

Przez lata w społeczeństwie utrwaliło się przekonanie, że szkoły zawodowe przeznaczone zostały dla osób, które nie lubiły się uczyć i miały zbyt słabe wyniki by iść do liceum. Najlepsi uczniowie wybierali prestiżowe licea, gdyż ukończenie ich dawało większą szansę na dostanie się na dobre studia. Wyższa uczelnia miała być gwarancją na dobrze płatną pracę. Czy jednak tak wyglądają realia rynkowe? Rzeczywistość pokazuje coś zupełnie odwrotnego.

Potrzeba fachowców

Na rynku pracy zapotrzebowanie jest głównie na wykwalifikowanych pracowników. Przeglądając oferty pracy na portalu Pracuj.pl, można zauważyć, że wciąż poszukiwani się pracownicy budowlani, hydraulicy, spawacze, elektrycy, osoby do obsługi specjalistycznych maszyn. Ofert dla absolwentów szkół wyższych nie ma wielu. W szczególności duże powody do narzekania mogą mieć humaniści, ponieważ rynek pracy jest już nimi nasycony.

Zdaniem pracodawców ukończenie studiów wyższych nie przekłada się na praktyczne umiejętności. Programy studiów opierają się głównie na teorii, a praktyka jest w nich mocno zaniedbywana. Wszystko to sprawia, że absolwent może mieć dużą wiedzę teoretyczną, ale nie będzie potrafił znaleźć dla niej zastosowania w codziennej praktyce.

Korzyści z kształcenia zawodowego

Ukończenie szkoły zawodowej znacząco zwiększa szanse znalezienia dobrze płatnej pracy. Fakt, iż powstało bardzo dużo prywatnych szkół wyższych, bardzo mocno zaniżył poziom ich absolwentów. Dyplomy takich uczelni często budzą wątpliwość u pracodawców. W chwili obecnej często łatwiej jest ukończyć tego rodzaju studia niż zdobyć uprawnienia zawodowe. Najistotniejszym elementem szkół zawodowych jest ich praktyczny aspekt. Już w trakcie nauki odbywają się praktyki w firmach współpracujących z daną jednostką. Absolwent szkoły zawodowej jest więc już praktycznie przeszkolony na swoim stanowisku pracy i bez żadnego problemu może podjąć zatrudnienie w danym przedsiębiorstwie. Badania dowodzą również, iż absolwenci szkół zawodowych są bardziej przedsiębiorczy, częściej zakładają własną działalność gospodarczą i usamodzielniają się szybciej niż ich koledzy, którzy kończyli uczelnie wyższe. Warto wziąć to pod uwagę planując swoją edukację.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%