Zamknij

Jak usprawnić proces produkcyjny w firmie?

08:47, 07.02.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:38, 11.02.2019

Dział produkcji jest niezwykle istotny w przedsiębiorstwie, dlatego tak ważne, by procesy zachodziły tam sprawnie i szybko. Pojawiające się niejednokrotnie problemy na przykład z opóźnieniami w produkcji, albo w dostawach są związane ze złym zarządzaniem. Skutecznym sposobem na pozbycie się takich niedogodności jest wdrożenie w firmie najnowszych programów dedykowanych produkcji.

Systemy zarządzania produkcją

Programy IT dedykowane produkcji pozwalają usprawnić wszystkie zachodzące procesy i usprawnić łańcuch dostaw. Poza tym, dzięki informacjom zawartym w aplikacji można maksymalnie wykorzystać posiadane surowce i zasoby. Dzięki programom IT istnieje możliwość łatwego monitorowania czynności produkcyjnych w trakcie ich trwania. Program magazynowy pozwala opisać dokładnie każdy surowiec oraz skład poszczególnych materiałów. W raporcie umieszcza się również czynności konieczne do wykonania zlecenia, a także narzędzia wykorzystywane w procesie produkcji.

Możliwości programów dedykowanych produkcji

W zależności od programu i jego producenta, funkcjonalność aplikacji jest nieco inna. Nie mniej jednak wiele systemów pozwala na wykonanie wstępnego kosztorysu, jeszcze przed rozpoczęciem zlecenia. Jest on następnie porównywany z rzeczywistymi kosztami, które wprowadza się po zakończeniu działań. Zebrane informacje pozwalają na odczytanie rentowności wykonywania wyrobu. Poza tym, programy IT ułatwiają planowanie całego procesu produkcyjnego. Jest to możliwe na podstawie danych ze sprzedaży, liczby zamówień i analizy chodliwości. Podczas tworzenia planu system automatycznie wylicza zapotrzebowanie na surowce i analizuje możliwości produkcyjne firmy. Oczywiście dzięki aplikacji można łatwo przygotować listę niezbędnych materiałów i surowców, by ich zamówiona liczba była optymalna i nie zalegała na magazynie. Zaawansowane programy dają możliwość tworzenia harmonogramu i planowania zasobów. Na podstawie danych technicznych o maszynach, długości ich pracy, efektywności i dostępnych materiałach, system generuje plan z wyznaczonymi przerwami i etapami produkcji.

Wgląd w bieżące czynności produkcyjne

Niektóre systemy do zarządzania produkcją są aktualizowane przez cały czas, dlatego w każdej chwili mamy wgląd w obecny stan procesu produkcyjnego.

Nie da się ukryć, że programy IT do zarządzania produkcją są idealne do rozwoju przedsiębiorstwa. Proces produkcyjny jest tak złożony, że jedynie jego zautomatyzowanie pozwala na rzetelne monitorowanie i kontrolowanie. Dzięki aktualnym informacjom można podejmować decyzje na bieżąco. Programy raportują postępy w produkcji i informują o najważniejszych wydarzeniach i zadaniach do wykonania. Przed wdrożeniem takiego rozwiązania warto jedynie zastanowić się nad wspólną aplikacją przeznaczona dla wszystkich działów w firmie. Taka współpraca między marketingiem, produkcją, księgowością a sprzedażą również przynosi pozytywne rezultaty i ułatwia podejmowanie trafnych i szybkich decyzji.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%