Zamknij
REKLAMA

Wielobarwny świat na wyciągnięcie ręki

09:56, 21.05.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Coraz częściej planując wakacje rozważamy najbardziej egzotyczne kierunki. W jakiś dziwny sposób pojawia się w nas przekonanie, że im dalej tym lepiej, ciekawiej, atrakcyjniej. To niejednokrotnie bardzo mylące założenie. Jeszcze wiele z tych niby znanych kierunków czeka na prawdziwą eksplorację. Myślę, że niejeden z tych niby dobrze znanych nam już krajów, jest nas w stanie zaskoczyć. Tak jak na przykład Turcja. 

Niby już Azja, a jeszcze Europa

Turcja jest jednym z tych krajów, które sytuują się nie tylko na przecięciu różnych kultur, ale i kontynentów. Ten swoisty "rozkrok" to jeden z wielu plusów tego kraju. To "bycie pomiędzy" przekłada się na wielobarwność i wielokulturowość, której próżno szukać na innych terenach Europy. Turecki targ z jego wielowymiarowością jest nie do skopiowania w żadnych innych warunkach. 

Klimat

Turecki bazar to nie jedyny znak rozpoznawczy tego kraju. Zdecydowanie są nim także małe kawiarenki, które kuszą zapachem świeżo palonej kawy oraz niezwykłym aromatem fajki. Wędrując po malutkich uliczkach Stambułu, Ankary czy Efezu, można poczuć prawdziwy klimat zaklętej tutaj wielokulturowości. 

Turystyka z historią w tle

Wędrując po Turcji można odbyć prawdziwą wędrówkę w czasie. Rozpoczynamy w starożytnym Efezie, w którym można zatopić się w rzeczywistości rodem z epoki hellenistycznej i rzymskiej. To tutaj odkryjemy zabytki z listy UNESCO oraz zrekonstruowaną Bibliotekę Celsusa, trzecią do wielkości na świcie. Zliczenie zabytków Efezu jest tak naprawdę niemożliwe, warto jednak wspomnieć choćby o Świątyni Hadriana czy Fontannie Trajana. 
Antalya, czyli tzw. stolica riwiery tureckiej, to jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Turcji. Niezwykły klimat zawdzięcza górującemu nad miastem Żłobionemu Minaretowi meczetu Yivli. Do tego wystarczy dodać Bramę Hadriana i możemy powoli zacząć wyobrażać sobie niezwykłe widoki. Tym bardziej, że w pobliżu do odkrycia czekają starożytne ruiny Termessos. 
Docieramy w końcu i do Ankary, czyli współczesnego dzieła europejskich architektów. Oczywiście miasto istniało dużo wcześniej, jednak swoje aktualne oblicze zawdzięcza urbanistom, którzy nadali jej obecny wygląd w latach 20. XX wieku. Nie jest jednak tak, że królują tutaj wyłącznie nowoczesne rozwiązania. Warto zwiedzić ruiny świątyni bogini Romy i cesarza Augusta lub kolumna Juliana Apostaty.
Nie możemy oczywiście zapomnieć o Stambule czyli najbardziej magicznym miejscu w Turcji. Na tle niezwykłych meczetów, pałaców, muzeów, placów i innych zabytków, wyróżnia się oczywiście VI-wieczna Hagia Sofia.  Nie do pominięcia jest również Błękitny Meczet z XVII wieku łączący klasykę i sztukę islamską.   

Jeszcze więcej informacji o Turcji znajdziecie tutaj https://www.tui.pl/wypoczynek/turcja

Warto się spieszyć https://www.tui.pl/first-minute-lato

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone