Zamknij
REKLAMA

Odzyskanie utraconego ciepła – najlepszy sposób oszczędności na ogrzewaniu

12:22, 17.05.2018 | materiał partnera
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Żyjemy w czasach nowoczesnych technologii – mało kto wyobraża sobie życie bez telewizji, komputera z dostępem do Internetu, czy nowoczesnego telefonu komórkowego. Niestety w Polsce ciągle zapomina się o tym, że zastosowanie współczesnych technologii w budownictwie zdecydowanie zwiększa żywotność domu, a co najważniejsze – pozwala radykalnie zmniejszyć koszty jego utrzymania. Pomimo tego, że niektórzy wskazują, że im więcej zainwestujemy w nowoczesność na etapie budowy tym bardziej wzrośnie jej koszt, to biorąc pod uwagę długi okres użytkowania domu koszty te szybko się zwrócą w postaci oszczędności np. na ogrzewaniu.

Sposoby na oszczędności przy ogrzewaniu domu

W polskim klimacie wydatki ponoszone na ogrzewanie domu są zasadniczymi kosztami użytkowania budynku. Co prawda istnieje wiele sposobów na efektywnie ocieplenie budynku, tak aby straty ciepła były minimalne, jednak w Polsce ciągle popełnia się poważne błędy w tym zakresie. Jednym z podstawowych jest ocieplenie jedynie ścian zewnętrznych budynków – rozwiązanie to nie przynosi pożądanego efektu w postaci rzeczywistej oszczędności energii. Tylko jeżeli dom jest ocieplony od fundamentów po dach – przy użyciu właściwych materiałów oraz specjalnych okien możemy mówić o spełnieniu standardów, które rzeczywiście pozwalają odczuć ulgę w finansowaniu ogrzewania domu. Poza tym warto rozważyć zamontowanie w budynku specjalnego systemu odzyskiwania energii cieplnej. Mowa tu o tzw. rekuperacji – systemie wentylacji mechanicznej z odzyskiwaniem ciepła.

Zamontowanie w domu rekuperatora pozwala na odzyskanie ciepła wywiewanego z budynku. W urządzeniu spotyka się ze sobą (ale co bardzo ważne nie miesza się) strumień zimnego powietrza zassanego z zewnątrz budynku, z ciepłym wydalanym z jego wnętrza. Przez to powietrze zewnętrzne ogrzewa się i jest przekazywane do wnętrza domu. Dzięki specjalnemu systemowi ogrzane, czyste powietrze z zewnątrz jest przekazywane do wszystkich pomieszczeń domu. System ten pozwala znacznie podnieść poziom energooszczędności budynku, co w połączeniu z poprawnym wykonaniem ocieplenia redukuje do absolutnego minimum wydatki ponoszone na ogrzewanie domu. A tym samym użytkowanie budynku – dzięki inwestycjom poczynionym przy jego budowie – nie stanowi obciążenia dla domowego budżetu.

Poszukiwanie domu energooszczędnego

Uciekając od miejskiego zgiełku i poszukując domu na obrzeżach wielkich aglomeracji, a jednocześnie dobrze z nimi skomunikowanego warto zajrzeć do Mikołowa i Tarnowskich Gór. W tych miastach powstało „Osiedle Sielanka”, którego deweloper – posiadający prestiżowy certyfikat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – oferuje domy spełniające najwyższe standardy energooszczędności. Właściciel takiego domu nie będzie musiał martwić się o koszty ogrzewania przekraczające wielkość domowego budżetu. Warto o tym pamiętać typując Śląsk na miejsce zakupu domu, tym bardziej, że tego typu budynki w wielu miejscowościach tego regionu – np. domy na sprzedaż w Rudzie Śląskiej – nie spełniają wysokich standardów energooszczędności.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone