Zamknij
REKLAMA

Odszkodowanie za śmierć matki podczas porodu

08:45, 05.04.2018 | materiał partnera
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Wiele kobiet obawia się porodu – ból, wyczerpanie psychiczne i fizyczne, czy możliwe komplikacje sprawiają, że perspektywa naturalnego rozwiązania ciąży dla wielu matek staje się powodem poważnego stresu. Oczywiście nie są to obawy bezpodstawne, jednak warto pamiętać, że przy prawidłowej opiece nad rodzącą ryzyko komplikacji jest znikome, a zapewnienie komfortu psychicznego i fizycznego pozwala zminimalizować wszystkie dolegliwości związane z porodem. Niestety opieka położnicza w Polsce nie jest na najwyższym poziomie, dlatego na „porodówkach” ciągle popełnia się błędy, których skutki bywają tragiczne.

Tragiczne zaniedbania lekarskie

Wydawać by się mogło, że w czasach nowoczesnej medycyny, niespotykanych dotąd metod diagnostycznych oraz uleczalności dotąd śmiertelnych chorób problem śmierci kobiet podczas porodu został wyeliminowany. Nic bardziej mylnego – w Polsce ciągle odsetek matek umierających podczas lub w związku z porodem jest niepokojąco duży w stosunku do krajów Europy Zachodniej. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różnorodne, od zaniedbań w prowadzeniu ciąży po błędy w opiece nad kobietą na oddziale ginekologiczno-położniczym. Jak wskazuje specjalista z Centrum Pomocy Poszkodowanym do najczęściej spotykanych przyczyn śmierci matki podczas porodu zalicza się krwotok położniczy, powikłania ciężkiego nadciśnienia tętniczego, czy zator naczyń. Jednak warto pamiętać, że wielu z tych niebezpieczeństw można skutecznie przeciwdziałać – stąd przy odpowiedniej diagnostyce i opiece ginekologicznej szanse ich wystąpienia są naprawdę niewielkie. Dlatego zaniedbania lekarzy i innych członków personelu medycznego znacząco zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tego tragicznego powikłania. Pozostawienie w szpitalu ciężarnej bez opieki, podanie jej niewłaściwych leków, czy nieuwaga podczas wizyt kontrolnych w ciąży mogą skończyć się jej śmiercią. Oczywiście tej straty nic nie jest w stanie wynagrodzić, jednak jeżeli śmierć przy porodzie jest skutkiem błędu w sztuce medycznej warto aby rodzina zmarłej pamiętała o prawach jej przysługujących.

Dochodzenie odszkodowania za błąd medyczny

W przypadku śmierci matki podczas porodu jej bliskim przysługują dwa roszczenia: o odszkodowanie i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Można dochodzić ich w jednym procesie cywilnym, jednak aby go wygrać trzeba uzbroić się w cierpliwość i bardzo dobrze przemyśleć taktykę procesową. Skuteczne dochodzenie tych roszczeń wymaga przede wszystkim udowodnienia, że do zgonu pacjentki doszło w wyniku zawinionego popełniania błędu medycznego. Do wykazania tych okoliczności niezbędne jest zbadanie dokumentacji medycznej, przesłuchanie świadków i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłych lekarzy. Czynności te wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy medycznej i prawniczej, dlatego warto, aby poszkodowani zawsze rozważyli zasadność skorzystania z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który posiada doświadczenie w tego typu sprawach.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone