Zamknij

Czy problemy skórne to powód do niepokoju? Przyczyny trądziku i potówek u niemowląt

08:31, 18.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:09, 13.07.2023
pixabay pixabay

Skóra niemowlaka jest szczególnie delikatna. Czasami nawet mimo odpowiedniej pielęgnacji na jej powierzchni pojawiają się zmiany. Mimo że są one powszechne, niemal każdy rodzic niepokoi się ich obecnością. Poniżej przedstawiamy najczęściej pojawiające się w pierwszych miesiącach życia zmiany. Podpowiadamy również, jak sobie z nimi radzić i czy są one niebezpieczne dla naszego malca.

Trądzik niemowlęcy

Charakterystyczne czerwone i białe guzki pojawiające się najczęściej w okolicy policzków, nosa i czoła to rozwijający się na skórze noworodka trądzik niemowlęcy. Dobra wiadomość dla rodziców jest taka, że znika on samoistnie po około 3 miesiącach.

Przypadłość ta pojawia się w pierwszych miesiącach i dotyczy znacznie częściej chłopców. Choć istnieje wiele hipotez dotyczących źródła trądziku niemowlęcego, nadal jego przyczyny pozostają nie do końca znane.

Przy trądziku niemowlęcym niezwykle ważne jest kilkukrotne w ciągu dnia mycie obszarów dotkniętych zmianami ciepłą wodą. Najlepiej robić to ok. dwa, trzy razy dziennie, unikając przy tym mycia zmian preparatami myjącymi.

Trądzik niemowlęcy jest bardzo często mylony z potówkami. Poniżej podpowiadamy, jak rozpoznać tę drugą przypadłość. Oprócz potówek i trądziku możemy wymienić więcej problemów skórnych. Dowiesz się o nich z artykułu: https://mamatoogarnia.pl/zdrowie-pod-kontrola/tradzik-niemowlecy-a-skaza-bialkowa-jak-je-odroznic/

Potówki u niemowlaka

Zmiany skórne określane potówkami pojawiają się najczęściej w okresie letnim, a najczęstszą ich przyczyną jest po prostu przegrzanie. Są one częstą przypadłością głównie ze względu na brak zdolności do prawidłowego regulowania temperatury ciała.

Potówki - wygląd

Potówki mogą przybierać dwie formy:

  • zwykłe, będące niewielkimi pęcherzykami z przezroczystym płynem w środku,
  • czerwone, w kształcie krostki z zapalną otoczką i ropnym pęcherzykiem znajdującym się na szczycie.

Potówki mogą pojawiać się na różnych obszarach ciała, najczęściej w miejscach, w których występują gruczoły łojowe.

Potówki - jak sobie z nimi poradzić?

Przy odpowiedniej pielęgnacji skóry malca potówki szybko znikają. Należy unikać przegrzewania dziecka. Niezbędne jest również wybieranie wyłącznie przewiewnej, lekkiej odzieży, która pozwala skórze oddychać.

Trądzik i potówki u niemowlaka - czy to powód do niepokoju?

Większość zmian na skórze dziecka nie powinno wzbudzać większego niepokoju rodziców. Dotyczy to w szczególności trądziku niemowlęcego i potówek. Skóra i gruczoły potowe malca nie są w pełni rozwinięte, jednak wraz z upływem kolejnych miesięcy przystosowują się one do warunków i potrzeb dziecka.

Pamiętajmy jednak o prawidłowym rozpoznaniu zmian. Niektóre z nich mogą sygnalizować problemy zdrowotne. By mieć pewność, że pojawiające się problemy skórne to popularna u niemowląt przypadłość, skonsultujmy się ze specjalistą. Zdecydowanie rozsądniej zwrócić się o pomoc w rozpoznaniu niż bagatelizować problem, który może nieść ze sobą poważne konsekwencje.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%