Zamknij
REKLAMA

Jakie rodzaju maty grzewczej można montować pod panele?

14:46, 09.05.2022 | Materiały Partnera

Na rynku jest wiele różnych rodzajów ogrzewania podłogowego. Nawet wśród elektrycznych systemów grzewczych istnieje kilka wariantów. Same maty grzewcze pod panele występują w kilku wersjach. Które wybrać?

Jak działają maty grzewcze pod panele?

Mata grzewcza to przewodzący ciepło kabel umieszczony w macie ze specjalnego włókna. Kabel można odgiąć w dowolnym miejscu, by zmienić płaszczyznę jego rozłożenia (np. mata była rozłożona na szerokość łazienki, a następnie po odgięciu kabla można ją zacząć rozwijać „na długość”). Całość jest mniej więcej tak elastyczna, jak mata do jogi, dzięki czemu łatwo można ją umieścić w dowolnym miejscu pod podłogą. Maty grzewcze pod panele są cieńsze niż system wodnego czy geotermalnego ogrzewania podłogowego. Osobny kabel łączy matę ze źródłem prądu i z termostatem.

Gdy kable nagrzewają się, „oddają” ciepło do otoczenia, stopniowo podgrzewając płytki. Użytkownik ma nad całym procesem dość dużą kontrolę, bo może ustawić odpowiednią temperaturę z poziomu aplikacji. Tak wygląda to np. w przypadku mat L-PRO Series montowanych przez firmę Samurio. U niektórych producentów kontrola temperatury ogranicza się do samego termostatu.

Różne rodzaje mat grzewczych

Istnieje kilka rodzajów mat grzewczych. Niektóre szczegóły zależą od producenta, ale w skrócie wyróżnia się następujące warianty:

  • Mata grzejna wodna – zamiast kabla elektrycznego, w macie zaszyte są ułożone w kształt litery „S” rurki. Po uruchomieniu mechanizmu, przez rurki przepływa ciepła woda, która pochodzi z miejskiej sieci lub domowego systemu c.o.
  • Maty grzewcze w technologii podwójnych przewodów (np. H-MAT Series) – podwójne przewody dają większą moc, przy zapewnieniu wyjątkowego bezpieczeństwa całego układu grzejnego.
  • Maty grzewcze z włókna aluminiowego (np. L-PRO Series) – starsze rodzaje mat czasem produkowano z plastiku. Matry grzewcze z włókna aluminiowego są bezpieczniejsze i przyjazne mieszkańcom domu.

Z tych trzech rodzajów montaż mat grzewczych elektrycznych (H-MAT Series, L-PRO Series) jest najprostszy. Takie maty da się też połączyć z domowym systemem fotowoltaiki, a także z foliami grzewczymi na sufitach czy w innych pomieszczeniach. Pod parkiety nadają się najlepiej maty grzewcze z włókna aluminiowego. Innych rodzajów raczej nie montuje się w takich miejscach.

Montaż mat grzewczych pod panele

Maty grzewcze nadają się pod panele pływające montowane na tzw. zamek. To może być np. deska barlinecka, parkiet laminowany lub innego rodzaju drewno o grubości do 2 cm. W związku z tym desek nie montuje się w kleju (jak w przypadku płytek), lecz na specjalnym podkładzie. Każdą matę przykleja się punktowo do podłoża, zabezpieczając przed przesuwaniem. To bardzo upraszcza proces montażu, który jest „czysty” na tle innych technologii. Bezpośrednio po zamontowaniu maty można położyć podłogę i cieszyć się ciepłem w domu jeszcze tego samego dnia.

(Materiały Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%