Zamknij

Jak wygląda kurs na prawo jazdy?

12:01, 21.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:03, 21.01.2022

Posiadanie uprawnień do kierowania samochodem jest marzeniem wielu osób. Przygotowując się do zdobycia uprawnień na prowadzenie pojazdów kategorii B, wiele osób nie wie jak dokładnie wygląda kurs na prawo jazdy. Jego ukończenie jest konieczne, aby móc przystąpić do egzaminu państwowego. Z naszego artykułu dowiesz się jak wygląda kurs i jak się do niego przygotować.

W jaki sposób przebiega kurs na prawo jazdy?

Każda osoba, która ubiega się o zdobycie uprawnień do kierowania pojazdami musi ukończyć kurs, tzw. szkolenie obejmujące część praktyczną i teoretyczną. Są one organizowane przez specjalistyczne Ośrodki Szkoleniowe w Bochni

  • Część teoretyczna obejmuje co najmniej 30 godzin zajęć po 45 minut każda. Są one prowadzone w formie wykładów i ćwiczeń. Dotyczą wielu aspektów kierowania pojazdem i jego obsługi. W czasach covid-19 zdarza się, że zajęcia prowadzone są w formie online. Część ta prowadzona jest przez wykwalifikowanych szkoleniowców, którzy w umiejętny sposób potrafią przekazać swoją wiedzę kursantom. 
  • Część praktyczna to również około 30 godzin zegarowych. Zajęcia te są prowadzone indywidualnie w pojazdach specjalnie oznaczonych literą "L". Kursanci muszą nie tylko nauczyć się obsługi pojazdu na drodze, ale również po placu manewrowym. Co istotne, do zajęć praktycznych można przystąpić dopiero w momencie ukończenia zajęć teoretycznych.

Co obejmuje część teoretyczna kursu na prawo jazdy?

Część teoretyczna kursu na prawo jazdy obejmuje wiele różnorodnych zagadnień, wśród których wyróżnić można:

  1. przepisy ruchu drogowego;
  2. podstawowe pojęcia związane z ustawą o ruchu drogowym;
  3. zaznajomienie kursantów z przyczynami wypadków drogowych;
  4. określenie kolejności stosowania się kierowcy do przepisów ruchu drogowego (znaki, sygnały, polecenia wydawane przez osoby uprawnione);
  5. określenie prędkości pojazdu na różnorodnych obszarach (teren zabudowany, strefa zamieszkania i inne);
  6. objaśnienie zasad wymijania, omijania, wyprzedzania, zawracania i cofania;
  7. określenie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym, kierowanym, oznaczonym znakami drogowymi czy na skrzyżowaniu równorzędnym;
  8. wyjaśnienie zasad holowania pojazdów, zatrzymywania i postoju w sytuacji awarii lub wypadku;
  9. określenie zasad pierwszej pomocy wszystkim uczestnikom wypadku;
  10. określenie zasad i uprawnień policji podczas kontroli;
  11. wskazanie sposobów zachowania podczas kontroli policji;
  12. i wiele innych aspektów.

Kursanci poznają wiele różnorodnych zasad, które pozwolą im na bezproblemowe przystąpienie do egzaminu państwowego i otrzymanie pozytywnego wyniku. To przejazdy kolejowe, tramwajowe, obsługa świateł i sygnałów dźwiękowych, a także różnorodne aspekty prawne i zasady użytkowania pojazdu, które pozwolą na jak najlepsze przygotowanie do prowadzenia pojazdu. 

Prawo jazdy kategorii B - jakie to uprawnienia?

Prawo jazdy kategorii B upoważnia kierowcę do prowadzenia pojazdów samochodowych o masie dopuszczalnej nie przekraczającej 3,5 tony (wyjątek stanowią motocykle i autobusy). To również mikrobusy do 9 miejsc siedzących, ciągniki rolnicze, pojazdy wolnobieżne i pojazdy określone dla kategorii AM, czyli motorowery i lekkie czterokołowce. 

Aby móc przystąpić do kursu należy mieć skończone 17 lat i 9 miesięcy. Natomiast, aby odebrać prawo jazdy należy mieć ukończone 18 lat oraz posiadać orzeczenie lekarskie o braku przeciwskazań psychologicznych i zdrowotnych do kierowania pojazdem. Dodatkowo konieczne jest odbycie wspomnianego kursu szkoleniowego i uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu państwowego.  

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%