Zamknij

Odpady komunalne - czym są i kto zajmuje się ich odbiorem?

08:10, 20.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:11, 20.01.2022

Śmieci powstają w każdym gospodarstwie domowym i nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. Czy wiesz, w jaki sposób segregować śmieci? Czym są odpady zmieszane? Kto musi złożyć deklarację o gospodarowaniu odpadami komunalnymi i kto uiszcza opłatę za tę usługę, a kto odpowiada za odbiór odpadów komunalnych? Wskazówki znajdziesz poniżej.

Odpady komunalne w gospodarstwach domowych - czym są?

Mówiąc najprościej, odpady komunalne są odpadami, które powstają w gospodarstwach domowych lub w innych miejscach. Warto pamiętać, że do odpadów komunalnych nie zalicza się odpadów niebezpiecznych. Obowiązki w zakresie odbierania odpadów komunalnych wypełnia gmina, ale to mieszkaniec jest zobowiązany do wypełnienia odpowiedniej deklaracji.

Kto powinien wypełnić deklarację na temat odpadów komunalnych?

Deklarację dotyczącą odpadów komunalnych musi wypełnić właściciel nieruchomości, użytkownicy wieczyści czy jednostki organizacyjne, które użytkują daną nieruchomość lub nią zarządzają. Jeżeli nieruchomość posiada kilku właścicieli, deklarację składa ten właściciel, które nadzoruje daną posesję. Opłaty uiszczane są każdego miesiąca, jednak warunkiem jest posiadłość niezamieszkana. Jeżeli w danej nieruchomości nikt nie mieszka, opłatę uiszcza się tylko za miesiąc, w którym powstały jakiekolwiek odpady komunalne. Jeżeli mowa o domkach letniskowych, ta zasada nie obowiązuje - tutaj opłaty obowiązują przez cały rok. Wysokość opłaty za śmieci jest zależna od liczby mieszkańców posesji, a także od ilości zużytej w niej wody. To, jak wysoka jest ta opłata jest zależna od ilości wytwarzanych przez gminę odpadów oraz od kosztów gospodarowania śmieciami w danej gminie.

Odpady segregowane muszą być umieszczane w workach o odpowiednich kolorach, opisanych zgodnie z przyjętymi w danej gminie zasadami. Mogą to być np. naklejki z kodami kreskowymi czy numerami gospodarstw, co pozwala na identyfikację właściciela odpadów w razie naruszenia przyjętych obowiązków.

Jak powinno przebiegać gospodarowanie odpadami komunalnymi?

Na każdym właścicielu nieruchomości ciążą pewne obowiązki, dotyczące gospodarowania odpadami. Przede wszystkim, należy daną nieruchomość wyposażyć w specjalne pojemniki lub worki do zbierania odpadów. Nieruchomość powinna zostać przyłączona do sieci kanalizacyjnej lub wyposażona w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych. Można także wyposażyć nieruchomość w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych przy zachowaniu określonych ściśle wymogów. Odpady komunalne powinny być odpowiednio segregowane, a nieczystości ciekłe utylizowane w sposób zawsze zgodny z obowiązującymi przepisami. Każda gmina posiada swój własny regulamin, który określa sposób utrzymania czystości i porządku, i należy się do niego stosować.

Gospodarowanie odpadami komunalnymi należy do gminy. Odbiór odpadów powstających w gospodarstwach domowych odbywa się w ściśle określonych terminach, podanych do publicznej wiadomości. Podobnie zresztą odpady wielkogabarytowe, które również są odbierane, jednak o wiele rzadziej, np. jeden raz w roku.

Segregacja śmieci - w jaki sposób się odbywa?

Od 1 stycznia 2020 od właścicieli nieruchomości wymaga się podziału odpadów na pięć rodzajów. Do oddzielnych worków zbieramy więc papier i tekturę, szkło, metal i plastik, odpady bio, odpady zielone i budowlane oraz odpady wielkogabarytowe. Część śmieci, których nie da się posegregować umieszczamy w worku czy pojemniku na odpady zmieszane. Segregacja odpadów komunalnych jest obowiązkiem, a za nieprzestrzeganie przepisów grożą surowe kary.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%