Zamknij
REKLAMA

PIT online - wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

09:51, 30.08.2021 | materiały partnera

Regularne rozliczanie się z Urzędem Skarbowym jest obowiązkiem każdego podatnika. Najwygodniejszym sposobem rozliczenia się jest PIT online. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Raz w roku każdy podatnik musi rozliczyć się z Urzędem Skarbowym przy pomocy odpowiedniego formularza PIT. Warto złożyć deklarację podatkową online, co pozwoli zaoszczędzić cenny czas. W naszym artykule znajdziesz ciekawe informacje na temat rozliczenia PIT online.

Kto powinien wypełnić deklarację PIT? Złóż PIT online

Obowiązek corocznego dostarczania deklaracji PIT do Urzędu Skarbowego ciąży na każdym podatniku. Należy to zrobić, wypełniając odpowiedni formularz PIT, którego rodzaj zależy od źródła zarobków. Do złożenia deklaracji PIT należy wybrać Urząd Skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika. Najwygodniejszą metodą rozliczenia się z fiskusem jest złożenie deklaracji PIT przez internet.

Rozliczenie PIT online. Jakie rodzaje deklaracji można rozliczyć?

Podatnicy, w zależności od źródła zarobków, mogą rozliczać się za pomocą różnych deklaracji PIT. Wszystkie rodzaje deklaracji PIT 2021 można w łatwy sposób wypełnić i przesłać do Urzędu Skarbowego drogą elektroniczną. Najbardziej popularne deklaracje PIT to:

  • PIT 37 – jedna z najpopularniejszych deklaracji podatkowych. Przeznaczona jest dla podatników zatrudnionych na umowę o pracę, umowę zlecenie i umowę o dzieło. Ten rodzaj formularza jest też odpowiedni dla emerytów, rencistów i osób pobierających zasiłek.
  • PIT-36 – formularz przeznaczony dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się na zasadach ogólnych. PIT—36 dotyczy również właścicieli firm, zaliczających się do działów specjalnych produkcji rolnej. Ten rodzaj deklaracji jest także odpowiedni dla osób, które osiągają dochody z dzierżawy lub najmu.
  • PIT 36-L – typ deklaracji przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadzie podatku liniowego.
  • PIT-28/PIT-28A – to rodzaj formularza dla osób, które prowadzą samodzielną pozarolniczą działalność gospodarczą i rozliczają się na zasadzie ryczałtu, spółki cywilnej lub spółki jawnej. Ten typ deklaracji powinny także wybrać osoby, które uzyskują dochody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy.

Inne rodzaje deklaracji PIT

Oprócz wyżej wymienionych typów deklaracji PIT, można wyróżnić także inne rodzaje formularzy. Jednym z nich jest PIT-19, który przeznaczony jest dla osób duchownych. Z kolei PIT-38 to formularz odpowiedni dla osób, które rozliczają przychody kapitałowe. Innym typem deklaracji jest PIT-39, na podstawie którego powinny się rozliczyć osoby uzyskujące przychody ze sprzedaży nieruchomości. PIT-6 jest natomiast rodzajem formularza, który powinny wypełnić osoby zajmujące się produkcją rolną.

Jak rozliczyć PIT online? Program PIT

Deklarację PIT można rozliczyć na różne sposoby. Jednym z nich jest dostarczenie wypełnionego formularza bezpośrednio do Urzędu Skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania podatnika. Istnieje również możliwość wysłania deklaracji PIT do Urzędu Skarbowego za pomocą listu poleconego. Inną metodą rozliczenia się jest wypełnienie i przesłanie PIT online. Jest to najwygodniejszy i najprostszy sposób złożenia deklaracji PIT. Warto zwrócić uwagę na program PIT e-pity, który jest najbardziej popularną aplikacją do rozliczeń PIT.

Coroczne rozliczenie PIT to obowiązek każdego podatnika. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi formularzy PIT. Jeżeli szukasz najlepszego sposobu na rozliczenie deklaracji PIT, skorzystaj z możliwości wypełnienia PIT przez internet i wyślij PIT online.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%