Zamknij

Ranking UFC - kompendium wiedzy

09:58, 26.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:59, 26.07.2021

Dwunasty listopada 1993 roku jest pamiętną datą dla wszystkich zagorzałych miłośników MMA. To właśnie tego dnia w Denver pod szyldem UFC odbyły się pierwsze zawody mieszanych sztuk walki. Warto wspomnieć także o tym, że na pierwszych zawodach praktycznie każdy zawodnik był przedstawicielem zupełnie innej sztuki walki.

Historia UFC - co trzeba wiedzieć?

Na przestrzeni kilkunastu lat zasady pojedynków w UFC stopniowo ulegały zmianie. Właściciele organizacji bardzo szybko zdecydowali się na wprowadzenie podziału na kategorie wagowe, a co najważniejsze zawodnicy zobowiązani byli do toczenia walk w specjalnych rękawicach ochronnych. Zasady zmieniały się nie tylko u samych zawodników, ale również u sędziów, którzy otrzymali pełne prawo do zatrzymania walki, gdy jeden z zawodników znajdzie się w zagrożonym życiu momencie. Ważną datą dla Ultimate Fighting Championship jest rok 2001 w którym to organizacja została wykupione przez spółkę Zuffa (należącej do braci Fertita). W dużej mierze to właśnie od tego roku organizacja UFC zaczęła bardzo szybko się rozwijać i stopniowo zdobywała nowe rynki. Jednym z priorytetów stało się stopniowe wchłanianie mniejszych organizacji mieszanych sztuk walki. Głównym celem braci Fertita było oczywiście zrzucenie z tronu japońskiej organizacja PRIDE. Krokiem milowym był rok 2007 w którym to spółka Zuffa całkowicie przejęła PRIDE.

Jak wygląda podział na kategorie wagowe?

W UFC jak w każdej innej organizacji sportów walki obowiązuje oczywiście kilka kategorii wagowych. Jeżeli chodzi o mężczyzn, to można wyróżnić 8 różnych limitów wagowych. Wśród kobiet występuje z kolei podział na 4 kategorie. W przypadku panów najlżejsza jest kategoria musza (56,7 kg), po której jest kategoria kogucia (do 61,2 kg). Limit wagowy do 65,8 kg zarezerwowany jest dla kategorii piórkowej, a zawodnicy do 70,3 kg mogą toczyć pojedynki w wadze lekkiej. Na kolejnym miejscu jest waga półśrednia (do 77,1 kg) i średnia (do 83,9 kg). Najciężsi zawodnicy mogą walczyć w wadze półciężkiej (do 93 kg) i ciężkiej (do 120,2 kg). Wśród kobiet jak wspomniano powyżej można wyróżnić 4 kategorie wagowe: piórkowa (do 65,8 kg), kogucia (do 61,2 kg), musza (do 56,7 kg) i słomkowa (do 52,2 kg).

Ranking UFC od a do z

Organizacja UFC udostępnia oczywiście aktualny ranking zawodników, gdzie jak łatwo się domyślić mistrz danej kategorii jest na pierwszym miejscu. Warto wspomnieć także o tym, że ranking UFC obejmuje wyłącznie zawodników należący do organizacji UFC, dlatego też jest on z wiadomych przyczyn nieco inny nić ogólny ranking MMA. O miejscu danego zawodnika oprócz umiejętności, czy też wygranych/przegranych walk decyduje również pozycja w organizacji. Z praktycznego punktu widzenia na 2-4 pozycjach znajdują się zawodnicy, którzy są pretendentami do pasów mistrzowskich.

Ranking UFC po raz pierwszy wprowadzono dopiero w lutym 2013 roku. Warto wspomnieć o tym, że jest on tworzony na podstawie głosowania w którym biorą udział członkowie mediów. Głos można oddać wyłącznie na zawodnika, który ma aktualny status w UFC. Warto wspomnieć także o tym, że ten sam zawodnik może znajdować się w kilku kategoriach wagowych. Mistrz, czy też tymczasowy mistrz zawsze znajduje się na najwyższej pozycji w swojej dywizji, dlatego też nie można głosować na niego w innych kategoriach wagowych. Aktualny ranking: https://rankingi-sportowe.pl/ranking-ufc/

Polacy w MMA

Najbardziej znanym zawodnikiem z Polski jest oczywiście aktualny mistrz UFC Jan Błachowicz, który reprezentuje klub WCA Fight Team. Polski mistrz może pochwalić się rekordem w UFC 11-5. W kategorii ciężkiej dobrymi wynikami może pochwalić się Marcin Tybura, który reprezentuje klub Ankos MMA i może pochwalić się bilansem 9-5. Według wielu specjalistów od mieszanych sztuk walki duże szanse na wspaniałą karierę ma Michał Oleksiejczuk z klubu Akademia Sportów Walki Wilanów, który może z kolei pochwalić się rekordem UFC 3-2-1NC. W kategorii lekkiej doskonale rozwija się Mateusz Gamrot, który obecnie reprezentuje dwa kluby Czerwony Smok/American Top Team. Jeżeli chodzi o byłych zawodników to warto wymienić Daniela Omielańczuka, Damiana Grabowskiego, Tomasza Drwala, Pawła Pawlaka, Piotra Hallmanna i Marcina Helda. Wśród kobiet w kategorii muszej tylko jeden pojedynek stoczyła Izabela Badurek.

Najbardziej utalentowaną polską zawodniczką jest oczywiście Joanna Jędrzejczyk, która obecnie walczy w kategorii słomkowej. Polka reprezentuje klub American Top Team i może pochwalić się rekordem w UFC: 10-4. Dobre wyniki osiągnęła również Karolina Kowalkiewicz z klubu Shark Top Team, której bilans w UFC wynosi 5-6.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%