Zamknij

Kurs Bitcoina od a do z

09:55, 26.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:55, 26.07.2021

Bitcoin jest jedną z najpopularniejszych walut cyfrowych, która co najważniejsze całkowicie działa poza kontrolą organu centralnego. Warto wspomnieć również o tym, że istnieje kilka różnych wariantów kryptowalut, które w mniejszym lub większym stopniu powstały właśnie w wyniku rozwidlenia Bitcoina.

Co warto wiedzieć?

Bitcoin po raz pierwszy pojawił się na rynku w 2009 roku. Za jego twórców uważa się grupę Satoshi Nakamoto. Główną ideą twórców, było oczywiście stworzenie niezawodnej i bezpiecznej metody płatności całkowicie wolnej od nadzoru rządowego. Znakami charakterystycznymi Bitcoina jest między innymi rozwiązanie problemów z opóźnieniami w transferze, czy też całkowita likwidacja wszelkich opłat transakcyjnych. Kurs Bitcoina w dzisiejszych czasach jest bardzo zmienny, dlatego też wiele firm i konsumentów nie przyjmuje jeszcze kryptowaluty jako formy płatności. W chwili obecnej Bitcoin wykorzystywany jest przez większość użytkowników jako jedna z form inwestycji. Opisana charakterystyka jest zdecydowanie bardziej zbliżona do typowych towarów niż tradycyjnych walut. W dużej mierze wynika to z faktu, że Bitcoin cały czas pozostaje poza wpływem konkretnej gospodarki, dlatego też nie podlega wszelkim zmianom polityki pieniężnej.

Jakie czynniki wpływają na kurs Bitcoina?

Na cenę Bitcoina bardzo duży wpływ mają wyodrębnienia, czyli tzw. forks. W sytuacji, gdy oprogramowanie wydobywców (górników) działa w nieprawidłowy sposób, to w łańcuchu blockchain przeważnie pojawiają się podziały i rozgałęzienia. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że pojawiają się dwa różne łańcuchy blokowe. Wybranie prawidłowego łańcucha blokowego w dużym stopniu zależy od samej sieci wydobywców. Warto wspomnieć również o tym, że w dużej mierze to właśnie dzięki rozwidleniu powstała na przykład gotówka Bitcoinowa, czy też popularne Bitcoinowe złoto.

Wbrew pozorom na kurs Bitcoina duży wpływ mają również regulacje. Jak wspomniano powyżej Bitcoin nawet w najmniejszym stopniu nie jest regulowany przez rządy, czy taż banki centralne. Coraz częściej pojawia się jednak pytanie, jak kwestie dotyczące regulacji zmienią się w ciągu najbliższych kilku lat.

Na kurs Bitcoin z wiadomych przyczyn duży wpływ ma podaż. Jak powszechnie wiadomo liczba Bitcoinów jest skończona. dlatego też oczekuje się, że wydobycie kryptowaluty zakończone zostanie dopiero w 2040 roku. Nie można zapominać także o tym, że dostępność kryptowalut bardzo często zmienia się w zależności od stawki, z którą wchodzi na rynek.

Na samym końcu należy wspomnieć o tym, że na kurs Bitcoina bezpośredni wpływ ma również prasa. Publikowane artykuły mają wpływ na opinię publiczną, bezpieczeństwo kryptowalut i ich trwałość. Nie można zapominać także o adopcji samej kryptowaluty. Jeszcze kilka lat temu Bitcoin nie był przyjmowany przez biznes i konsumentów, jako metoda płatności. W dzisiejszych czasach sytuacja ta zmienia się coraz częściej i coraz więcej podmiotów widzi olbrzymi potencjał w technologii blockchain. Aktualny kurs bitcoina: https://jakikurs.pl/kryptowaluty/cena-bitcoina/

Jak tak naprawdę działa Bitcoin?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że funkcjonowanie Bitcoina w dużym stopniu uzależnione jest od dwóch kluczowych elementów. Mowa tutaj oczywiście o blockchain i mining, czyli procesie wykopywania. Blockchain najprościej rzecz mówiąc, to nic innego jak cyfrowa księga główna, która odpowiedzialna jest za przechowywanie wszystkich zapisów transakcji Bitcoinowych. Poszczególne transakcje kryptowalutowe są automatycznie grupowane przez wydobywców w specjalne bloki, które oczywiście są zabezpieczone przez szyfrowanie. Dopiero w tak zabezpieczonej postaci wymienione bloki łączone są z istniejącym już łańcuchem. Blockchain co prawda jest dostępny w dowolnym momencie dla każdego, ale pamiętać należy o tym, że można go zmienić jedynie przy mocy obliczeniowej zdecydowanej większości sieci. Mining, to z kolei proces tworzenia każdego pojedynczego bloku i łączenia go z powyżej opisanym łańcuchem blockchain. W sytuacji, gdy powstaje nowy blok, to automatycznie powstaje całkowicie nowa jednostka kryptowaluty, która potocznie określana jest mianem block reward. Wydobywcy odgrywają w całym procesie bardzo ważną rolę, dlatego też mają oni bezpośredni wpływ na kurs Bitcoina.

Jakie zalety ma Bitcoin?

Jednym z największych atutów kryptowalut jest olbrzymia wygoda ich użytkowania. Bitcoin może pochwalić się również specjalnym mechanizmem obronnym przed inflacją. Wynika to w dużej mierze z tego, że jego zasoby zwiększać będą się jedynie do 21 milionów. Przy opisywanej kryptowalucie nie ma możliwości dodrukowania pieniędzy. Dla wielu osób dużą zaletą może okazać się również to, że Bitcoin zapewnia anonimowość podczas transakcji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%