Zamknij

Azjatycki klimat w ogrodzie - jak urządzić ogród w stylu japońskim i jakie meble oraz dodatki wybrać?

11:10, 25.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:10, 25.09.2020

Zróżnicowana rzeźba terenu, kamienie naśladujące naturalne skały, rośliny o fantazyjnych kształtach oraz strumyki i stawy, to tylko niektóre z typowych elementów wchodzących w skład aranżacji ogrodu w stylu japońskim. Jeśli właśnie takim klimacie chciałbyś urządzić przydomową zieleń, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Wbrew pozorom aranżacja ogrodu w stylu japońskim, który łudząco będzie przypominał swoim wyglądem prawdziwe azjatyckie królestwo ciszy i spokoju, gdzie można choć na chwilę skutecznie oderwać myśli od codzienności i pozwolić sobie na kilka głębokich oddechów wcale nie jest takie trudne. Typowy dla mieszkańców Japonii styl w jakim urządzane są ogrody opiera się na kilku prostych zasadach, za sprawą których całość prezentuje się naprawdę efektownie i cieszy się uznaniem na całym świecie.

Cechy charakterystyczne ogrodu japońskiego

Jedną z najważniejszych zasad jeżeli chodzi o tworzenie ogrodu w stylu japońskim jest inspiracja jego wyglądu naturą. Nie ma tutaj miejsca na pstrokatą kolorystykę, zróżnicowaną i nieco chaotyczną roślinność oraz na symetrię oraz regularne kształty. W ogrodzie w stylu japońskim wszelka widoczna ingerencja człowieka w wygląd roślinności powinna być zmniejszona do absolutnego minimum, a prawdziwą gwiazda jest tutaj prostota, elegancja oraz naturalność, które razem tworzą niezwykle harmonijną kompozycję. Ponadto charakteryzuje się on również dużą dbałością o nawet najmniejsze detale oraz starannością wykonanej aranżacji.

Jeżeli chodzi o materiały najczęściej pojawiające się w ogrodach japońskich możemy wymienić tutaj:

  • Naturalny kamień;
  • Drewno;
  • Elementy wykonane z żeliwa - a więc stopu żelaza z węglem;

Warto również podkreślić fakt, że w tego typu ogrodach nie ma przypadków – za każdym, nawet najmniejszym elementem wchodzącym w skład ”układanki” kryje się konkretna symbolika…

Do ogrodu w stylu japońskim wybieraj meble drewniane - np. z drewna teakowego

Aranżacja wzorowana na stylu japońskim nie lubi nowoczesności, dlatego też zgrabny, niewielki stolik znakomicie będzie do niej pasować 

Stylowe meble z drewna teakowego? Zapraszamy do Ogrodowego Salonu

Ogród japoński – symbolika elementów

Efektowna kompozycja, która przed wszystkim opiera się na trendach? Nie tym razem! Ogród japoński obfituje w ukryte znaczenia, przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje oraz historie, jak i nawiązuje do tego co najpiękniejsze w naturze. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej symbolice, która kryje się za elementami typowymi dla ogrodu japońskiego.

Woda

W kulturze azjatyckiej uznawana jest za symbol życia, która w ogrodzie japońskim przybiera formę rwących potoków (reprezentujących mężczyznę) oraz spokojnie płynących strumyków (symbolizujących kobietę) następnie wspólnie spływających do niewielkiego stawu, który to ma naśladować pełne sprzeczności morze, które raz jest porywiste i nieobliczalne, a raz koi swoim charakterem.

Kamienie

W ogrodzie japońskim symbolizują one wieczność oraz niezmienność. W przypadku tego elementu należy zachować szczególną ostrożność, gdyż zgodnie z japońską tradycją wszystkie kamienie powinny mieć nie tylko taki sam kształt, ale również formę oraz fakturę. Istotną kwestią jest również ich rozmieszczenie oraz ułożenie – powinny być one układane w taki sam sposób, w jaki swobodnie układają się będąc składnikami naturalnego krajobrazu, a więc w kształcie półkola lub też łuku.

Roślinność  

Jeśli miałeś już okazję przyjrzeć się nieco temu jak wyglądają ogrody japońskie z pewnością zauważyłeś, że kolorowe kwiaty można w nich policzyć dosłownie na palcach jednej ręki. Wszystko to dlatego, że w tego typu aranżacji prym wiodą przede wszystkim rośliny zimozielone, które reprezentują długowieczność.

Rośliny, których nie powinno zabraknąć w ogrodzie inspirowanym Azją

Nie ma wątpliwości, że ogrody w stylu japońskim nawiązują do tego co najpiękniejsze w naturze – miniaturowe krajobrazy pełne są porośniętych mchem głazów, formowanych drzew, żwirowych plaż oraz bambusów.

To właśnie w związku z przywiązaniem do naturalnego wyglądu ogrodu Japończycy zdecydowanie chętniej wybierają do swoich aranżacji wyłącznie zielone drzewa, krzewy oraz trawy, które jedynie w drodze wyjątku dodatkowo podkreślane są bylinami bądź też roślinami cebulowymi. Jakie więc rośliny należy wybrać decydując się na aranżację ogrodu w stylu japońskim?

Do najpopularniejszych (i tym samym idealnie wpisujących się w tą aranżację) roślin zaliczamy:

  • Magnolie;
  • Różaneczniki;
  • Klony palmowe;
  • Bambusy;   
  • Azalie;
  • Wiśnie;
  • Peonie;
  • Drzewka bonsai;
  • Miłorzęby chińskie;
  • Jaśminowce;
  • Ostrokrzewy;
  • Glicynie;
  • Sosny drobnokwiatowe, czarne oraz japońskie;

Decydując się na ten typ aranżacji przydomowej zieleni dobrze jest mieć na względzie fakt, że nie wszystkie gatunki roślin dobrze poradzą sobie w polskim klimacie, który nie ukrywajmy znacznie różni się od tego typowego dla Japonii, dlatego wybierając poszczególne rośliny zwróć uwagę na uwagę na odmiany, które zdecydowanie lepiej radzą sobie w chłodniejszym klimacie.

Dodatki i inne elementy dekoracyjne, które dodatkowo podkreślą kompozycję 

Zachwycająca kojącymi odcieniami zieleni roślinność to jeszcze nie wszystko, do równie niezbędnych elementów stanowiących istną kwintesencję tego stylu należą również kompozycje wykonane z kamieni (głazów) oraz wody, które wspólnie tworzą harmonijny krajobraz, w którym aż chce się zrelaksować i oderwać myśli od codziennych obowiązków. Spacer w japońskim ogrodzie powinien skłaniać do kontemplacji oraz głębokiego oddechu, dlatego też nie znajdziesz w nim krzykliwych kolorów rozpraszających uwagę zarówno w kwestii dodatków, jak i samej roślinności.

Nie posiadasz w swoim ogrodzie choćby małej sadzawki? To jeszcze nic straconego! Jeżeli marzy CI się aranżacja zieleni w stylu japońskim, po prostu zdecyduj się na jedno z rozwiązań licznie dostępnych w specjalistycznych sklepach ogrodniczych (m.in. Ogrodolandia) czyli elegancką misę-fontannę, za pomocą której łatwo wprowadzisz do swojego ogrodu niezbędny element wchodzący w skład tradycyjnych azjatyckich ogrodów jakim jest wodny zbiornik. 

Nie zapomnij również o miejscu przeznaczonym do odpoczynku, które sprawi, że kontakt z nieokiełznaną naturą będzie istnym relaksem. Zamiast nowoczesnych metalowych mebli ogrodowych wybierz raczej kamienne ławy, pawilony i małe altanki wykonane z ciemnego drewna. Jeżeli masz taką możliwość (oraz co ważniejsze wolną powierzchnię) zdecyduj się także na zakup kamiennych latarni oraz rzeźb oraz mostków, które ułatwią przeprawę przez wodę. Wybierając dodatki miej jednak na względzie fakt, że w typowym japońskim ogrodzie liczba rzeźb oraz zdobionych elementów zawsze jest nieparzysta, jeśli więc chcesz pozostać wierny tradycji dokładnie przemyśl listę zakupów. 

Doskonałą alternatywą dla ogrodowego stawu jest np. prostokątna fontanna ogrodowa

Świeca wykonana z drewna teakowego nie tylko doskonale będzie współgrała z roślinnością, ale również doda całej aranżacji nieco tajemniczości po zmroku. 

Więcej dodatków do ogrodu w stylu japońskim? Zapoznaj się z ofertą Ogrodolandii

Ogród w stylu japońskim na wyciągnięcie ręki - sklep online Ogrodolandia oraz Ogrodowy Salon

Jeśli jesteś zauroczony aranżacją ogrodu w stylu japońskim i szukasz sklepów, w których znajdziesz wszelkie niezbędne meble oraz dodatki, dzięki którym dodatkowo podkreślisz charakter wybranej estetyki, to prawdopodobnie przypadnie Ci do gustu bogata oferta sklepu Ogrodolandia oraz Ogrodowy Salon. 

Wśród dostępnego asortymentu znajdziesz tam m.in. idealnie wpasowujące się w tą stylistykę meble i dodatki wykonane z drewna teakowego, kamienne fontanny, drewniane pawilony oraz altany. Postaw na kompozycję prosto z Japonii, inspirowaną pięknem otaczającej natury i sprezentuj swojej przydomowej zieleni prawdziwą metamorfozę, która doda jej kojącego i zarazem efektownego wyglądu. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%