Zamknij

Kiedy udać się z niemowlakiem do osteopaty?

10:53, 08.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:53, 08.12.2022

osteopatia niemowląt

osteopatia niemowląt

Prawidłowy rozwój w pierwszych miesiącach życia to bardzo ważna rzecz dla każdego małego człowieka. Choć zazwyczaj maluszki są faktycznie jak "biała karta", niektórym dzieciom mogą doskwierać problemy z właściwą postawą, jedzeniem czy też poruszaniem się lub spaniem. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak radzić sobie z ciągle płaczącą pociechą? Kim jest osteopata i w jaki sposób może pomóc nam wyeliminować problemy z rozwojem organizmu u niemowlęcia?

Na czym polega osteopatia?

Choć osteopatia często stawiana jest na równi z niekonwencjonalnymi metodami leczenia, jest ona jak najbardziej pełnoprawną techniką wykorzystywaną w połączeniu z tradycyjną medycyną. Polega ona na diagnozowaniu i kurowaniu problemów ze zdrowiem przy użyciu rąk, stąd też bardzo popularna inna nazwa: terapia metodami manualnymi. Leczenie osteopatyczne może być zastosowane zarówno u dorosłych jak i dzieci, w tym także niemowląt, przy czym w przypadku tych ostatnich stosuje się bardzo delikatne techniki manualne. Co więcej, to nie tylko metoda leczenia per se, ale także cała filozofia, której najważniejszym założeniem jest podejście do organizmu i umysłu człowieka jak do jednej, spójnej całości.

Osteopatia niemowląt - na jakie dolegliwości pomaga?

Z terapii osteopatycznej mogą skorzystać nawet bardzo małe dzieci i często wybiera się tę metodę jako dodatek do konwencjonalnego leczenia wielu problemów. Osteopatia dla niemowląt znajduje zastosowanie między innymi w sytuacji wystąpienia:

  • nieprawidłowej postawy ciała: gdy nasza mała pociecha wygina się w łuk, jest to bardzo ważny sygnał, że powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Taka postawa ma niekorzystny wpływ nie tylko na rozwój układu kostnego czy mięśni, ale także narządów wewnętrznych;
  • zmian kształtu głowy: jest to jeden z objawów, w jakie może zostać rozpoznana asymetria u niemowląt;
  • niechęci w stosunku do ubierania i rozbierania, a także bycia trzymanym w określonych pozycjach.

Dodatkowym istotnym objawem, z którym warto wybrać się do osteopaty jest także problem z jedzeniem i częste ulewanie się posiłku u noworodka. Może ono wskazywać na niepoprawny rozwój struktur we wnętrzu ciała małego człowieka.

Kiedy wybrać się do osteopaty dziecięcego?

Z osteopatii dziecięcej powinniśmy skorzystać samodzielnie lub też w porozumieniu z lekarzem pediatrą. Niepokój, marudność, problemy ze snem, kręcz szyi u niemowlaka czy niechęć do zmiany pozycji są jednymi z pierwszych objawów, że nasze dziecko może rozwijać się w sposób nieprawidłowy. Co więcej, musimy mieć na uwadze to, że nieleczone wady postawy przyczynią się w przyszłości do większych problemów ze zdrowiem, jak na przykład asymetryczny rozwój bioder, nieprawidłowy nacisk na narządy wewnętrzne, słabe poczucie równowagi i w konsekwencji opóźnienie raczkowania oraz nauki chodzenia. Nie powinniśmy więc minimalizować problemów małego człowieka, pamiętając że jego rozwój jest znacznie szybszy, a w związku z tym wszelkie problemy i choroby muszą być adresowane znacznie szybciej niż u osoby dorosłej, by uniknąć problemów w przyszłości.

Czym powinien charakteryzować się wykwalifikowany osteopata dziecięcy?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że osteopata pediatryczny jest z wykształcenia lekarzem lub fizjoterapeutą, a więc posiada ogromną wiedzę na temat ludzkiego ciała i jego działania są oparte o naukowo potwierdzone fakty i metody dotyczące leczenia człowieka. Wybierając się do gabinetu powinniśmy więc zdecydować się na osobę o odpowiednim wykształceniu i doświadczeniu, a także specjalizacji w zakresie pomagania małym dzieciom i niemowlakom. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz maluszek trafi w dobre ręce i będziemy w stanie pomóc mu w taki sposób, jakiego wymaga aby wrócić do pełni zdrowia.

Osteopatia pomaga nie tylko na problemy dotyczące rozwoju, ale także ułatwia radzenie sobie z innymi dolegliwościami, jak na przykład refluks, kolka, zaburzenia ssania, częsty lub ciągły płacz u dziecka czy zaparcia. Z tego powodu jeżeli borykamy się z problemem o nieznanym podłożu, warto zasięgnąć nie tylko porady pediatry, ale również rozważyć wizytę w gabinecie osteopaty.

Osteopatia pediatryczna - na co zwrócić uwagę?

Decydując się na wizytę u osteopaty musimy przede wszystkim dobrze opisać problemy, z jakimi borykamy się z naszym małym dzieckiem. Sam specjalista również powinien przeprowadzić z nami stosowny wywiad, który ułatwi mu dobranie odpowiednich technik manualnych celem pozbycia się nieprawidłowości rozwojowych u dziecka. Jeżeli wcześniej byliśmy u lekarza pediatry i przeprowadzaliśmy badania lub mamy jego pisemną opinię, również warto zabrać ze sobą te dokumenty - pozwolą one na stworzenie pełniejszego obrazu problemu, co ułatwi diagnostykę i dobranie leczenia dla naszego maluszka.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%