Zamknij

Poświadczenie zgodności dokumentu z oryginałem

09:31, 08.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:31, 08.12.2022

W różnych sytuacjach życiowych potrzebujemy dokumentów, ale nie zawsze możemy czy chcemy posługiwać się ich oryginalnymi wersjami. Trudno przekazać jakiejś instytucji czy osoby ważne dokumenty, gdy będą nam potrzebne także do innych celów. Bywa tak w kontaktach z urzędami, zawodowymi, związanymi z prawem czy ze zdrowiem. Warto rozważyć, jak możemy zdobyć oryginalne kopie z poświadczeniem zgodności. Nie każda bowiem osoba dokonuje takiego poświadczenia, które miałoby moc prawną.

Poświadczenie przez uprawnione osoby

Przyjmuje się, że poświadczenie za zgodność z oryginałem możliwe jest przez pośrednictwo radcy prawnego lub adwokata – jeśli dostali pełnomocnictwo od klienta, które interesy reprezentują. Oprócz nich poświadczenie zgodności może wydać także oczywiście osoba, która sporządziła taki oryginalny dokument.Jeśli więc mamy np. zaświadczenie lekarskie i potrzebujemy je gdzieś przedłożyć, to kopię może poświadczyć tylko lekarz, który wydał ten dokument. Podobnie będzie z różnymi pismami związanymi z pracą – jeśli sporządziła je księgowa, ona ma moc poświadczenia ksera z oryginałem. Inne osoby nie posiadają uprawnień, żeby kopiom dokumentów przypisać poświadczenie z oryginałem. Niestety jest to nieco kłopotliwe w różnych konkretnych sytuacjach życiowych, ale tak stanowi prawo. To zabezpieczenie ma nas ochronić przed ewentualnymi złymi konsekwencjami wykorzystania dokumentów bez odpowiedniej autoryzacji.

Zobacz też: Przedłożenie oryginału dokumentu

Poświadczenie zgodności dokumentów z oryginałem przez notariusza

Jak więc widać, tylko wąskie grono osób może poświadczyć kopie naszych dokumentów. Zaliczamy do nich przede wszystkim autora danego dokumentu, ale także radcę prawnego lub notariusza. I to ten ostatni jest najczęściej wybierany, aby w wiarygodny sposób zaświadczyć, że dane pismo w formie kopii jest identyczne z oryginałem.Aby tego dokonać, musimy udać się do kancelarii notarialnej z prośbą o poświadczenie za zgodność z oryginałem dokumentów, które się przedkłada. Maksymalna kwota, którą trzeba będzie zapłacić, to stawka notarialna wynosząca 6 zł za stronę netto (plus VAT 23%). Są to stawki maksymalne, co oznacza, że więcej notariusz pobrać nie może, ale ma możliwość obniżenia tej kwoty. Jeśli więc posiadamy sporo stron dokumentów do poświadczenia, warto targować się z notariuszem, by ostateczna kwota nie była zbyt wysoka.Jak zatem widać, mamy zasadniczo dwie opcje w kwestii poświadczenia zgodności z oryginałem kopii dokumentów. Po pierwsze, może tego dokonać autor samego dokumentu (np. lekarz, księgowa, pracodawca, osoba fizyczna itd.), ale także radca prawny lub notariusz. Kierując się do notariusza, musimy liczyć się z pewnymi kosztami, które dla niewielkich dokumentów są niewielkie, ale jednak dla licznych papierów mogą stać się dość znaczące.

Więcej informacji na Prawo-cywilne.info

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%