Zamknij

Wynajem mieszkania – co obejmuje polisa ubezpieczeniowa?

11:59, 29.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:00, 29.11.2022

Masz mieszkanie, które planujesz wynająć. Jako osoba przezorna zastanawiasz się jednak, jak zabezpieczyć się przed szkodami spowodowanymi przez lokatora? Z pomocą przychodzą ubezpieczenia. Dowiedz się, jakie zdarzenia powinno uwzględniać dobre ubezpieczenie mieszkania.

Kto ma obowiązek kupić ubezpieczenie – właściciel czy lokator?

Ubezpieczenia nieruchomości są dobrowolne. Oznacza to, że ani właściciel mieszkania, ani lokator nie musi nabywać polisy. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy wynajmowane mieszkanie zostało sfinansowane z udziałem banku – wówczas zakupu ubezpieczenia wymaga bank, on też precyzuje zakres ochrony i sumę ubezpieczenia (maksymalna kwota, jaka zostanie wypłacona tytułem odszkodowania).

Jeżeli masz mieszkanie na wynajem, dobre ubezpieczenie zapewni Ci jego ochronę przed rozmaitymi zdarzeniami. Zagrożeń nie brakuje – wymienić wystarczy pożar, zalanie czy kradzież z włamaniem. Właśnie dlatego planując wynajem mieszkania Kraków, warto rozejrzeć się za dobrym ubezpieczeniem.

Jakie ubezpieczenie kupić, planując wynajem mieszkania?

Wystarczy pobieżnie zapoznać się z ofertami firm ubezpieczeniowych, aby zauważyć, że ubezpieczenie mieszkania w wersji podstawowej niemal zawsze obejmuje:

  • mury mieszkania (domu) – odszkodowanie jest wypłacane np. po pożarze czy zalaniu, w wyniku którego ściany uległy uszkodzeniu,
  • elementy stałe – to elementy zainstalowane na stałe, np. instalacje, armatura sanitarna, podłogi czy anteny telewizyjne.

Niektóre firmy, jak np. Allianz, proponują klientom również OC w życiu prywatnym. To produkt chroniący ubezpieczonego przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim. Przykład? Wystarczy, że w czasie korzystania z pralki dojdzie do pęknięcia wężyka doprowadzającego wodę, w wyniku czego mieszkający piętro niżej sąsiad zostanie zalany. Wówczas likwidacją szkód zajmie się ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie mieszkania może zapewniać ochronę od podstawowych zdarzeń – są one wówczas wymienione w umowie. Alternatywą jest wybór polisy w wersji all risk. Wówczas w umowie zostają wskazane jedynie te zdarzenia, po wystąpieniu których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Nie tylko mury i elementy stałe – co jeszcze powinna chronić polisa?

Mieszkania na wynajem są często w pełni umeblowane, nie brakuje w nich też elementów szklanych. Dobre ubezpieczenie mieszkania może zapewniać odszkodowanie w razie stłuczenia przez lokatora choćby szyby kabiny prysznicowej czy lustra. W firmie Warta opcja „Stłuczenie szyb i szklanych elementów” obejmuje też m.in. szyby piekarnika i płytę indukcyjną.

Innym rozszerzeniem, którego zakup warto rozważyć, jest home assistance – pomoc w nagłych wypadkach. Przykładowo PZU podstawowe usługi assistance („Pomoc w Domu Komfort”) zapewnia w cenie polisy. Ubezpieczeni mogą skorzystać m.in. z pomocy hydraulika, szklarza czy ślusarza.

Od pewnego czasu w ofertach ubezpieczycieli znajduje się też ubezpieczenie utraty czynszu – przykładem może być Generali. Jak podaje ta firma w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, właściciel otrzyma czynsz (w tym przypadku przez maksymalnie 3 miesiące), jeżeli dojdzie do szkody, która uniemożliwi korzystanie z nieruchomości (np. pożaru czy zalania).

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%