Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać dobrą piłkę do gry w siatkówkę?

08.59, 22.11.2022 materiał partnera Aktualizacja: 08.59, 22.11.2022
pixabay

Komfortowa gra w siatkówkę wymaga odpowiedniej piłki. Jakość jej wykonania będzie miała duży wpływ na precyzję odbić, szybkość, a także celność ataków. Źle dobrana piłka utrudni grę nawet najlepszym zawodnikom. Przy wyborze piłki do siatkówki należy wziąć pod uwagę charakterystyczne parametry techniczne, markę, a także dokładne przeznaczenie piłki.

Jakie parametry techniczne posiada piłka do siatkówki?

Piłki wykorzystywane do różnych form aktywności fizycznych różnią się przede wszystkim rozmiarem, materiałem wykonania oraz sposobem produkcji. Piłka do siatkówki Mikasa posiada obwód ok. 65 – 67 cm, co przekłada się na rozmiar oznaczony cyfrą 5. To właśnie piłki w tym rozmiarze są najczęściej wykorzystywane na profesjonalnych turniejach. Waga profesjonalnej piłki oscyluje w granicach 270 gram. Bardzo istotnym czynnikiem jest także wysokość odbicia. Tutaj jednak należy wziąć pod uwagę dokładne zastosowanie piłki, ponieważ parametr ten jest inny dla piłek przeznaczonych do gry na hali oraz piłek przeznaczonych do gry w siatkówkę plażową.

Renomowana marka to gwarancja jakości

Wybierając piłkę do siatkówki wybrać produkt od znanego i cenionego w branży producenta. Jeśli chodzi o tę dyscyplinę sportu, w pełni zasłużoną renomą cieszy się piłka do siatkówki Mikasa. To japoński producent funkcjonujący w branży od 1917 roku. Firma ta od wielu lat jest związana umową z FIVB, czyli Międzynarodową Federacją Piłki Siatkowej. To oznacza, że wszystkie oficjalne mecze pod egidą tej organizacji są rozgrywane właśnie z pomocą piłek Mikasa. Piłki te bardzo często posiadają charakterystyczną kolorystyką: piłka jest żółto-niebieska i posiada białe napisy. Oryginalne piłki treningowe Mikasa można kupić w cenie od kilkudziesięciu złotych, natomiast za profesjonalne piłki meczowe trzeba zapłacić ok. 250 – 350 zł w zależności od modelu.

Piłka do siatkówki na halę i na plażę

Przy zakupie piłki do siatkówki trzeba wziąć pod uwagę to, gdzie będzie ona wykorzystywana. Do siatkówki halowej wykorzystuje się nieco mniejszą piłkę o obwodzie 65 – 67 cm. Kryterium odbicia wynosi tu od 60 do 66 cm. Piłki do siatkówki plażowej są nieznacznie większe, a ich obwód to 67 – 68 cm, z kolei kryterium odbicia to 52 – 60 cm. Piłki te różnią się również materiałem, z którego są wykonane. Piłka do siatkówki plażowej powinna posiadać powłokę wykonaną z materiału, który ogranicza wchłanianie się wilgoci. Znacznie ułatwi to grę na piaszczystym podłożu i pozwoli łatwiej zachować piłkę w nienagannej czystości.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%