Zamknij
REKLAMA

Nabijanie klimatyzacji samochodowej - kiedy jest konieczne?

11.42, 20.09.2022 materiał partnera
pixabay

W gorące, słoneczne dni niewiele rzeczy jest bardziej frustrujących niż jazda samochodem z niesprawnym układem chłodzenia. Jeśli w upalne lato system klimatyzacji w Twoim samochodzie wydmuchuje tylko ciepłe powietrze, prawdopodobnie jest to spowodowane niskim poziomem czynnika chłodniczego, a najbardziej prawdopodobną przyczyną jest wyciek gdzieś w systemie. 

Przyjrzyjmy się bliżej, co powoduje, że klimatyzatory samochodowe wydmuchują ciepłe powietrze i kiedy układy chłodzenia samochodu mogą wymagać ponownego napełnienia. 

Co powinna obejmować procedura kontroli klimatyzacji samochodowej? 

W lecie możemy wiele usłyszeć o nabijaniu klimatyzacji. Jednak działanie to nie będzie wystarczające, jeśli układ nie jest w pełni sprawny. Dobrym pomysłem jest więc sprawdzenie całego układu klimatyzacji pod kątem potencjalnych usterek. Najpierw warto znaleźć warsztat, który specjalizuje się w konserwacji systemów klimatyzacji. Istnieje wiele firm oferujących usługi uzupełniania klimatyzacji przy użyciu popularnych, automatycznych urządzeń. Jeśli interesuje Cię nabijanie klimatyzacji, Warszawa to miasto, w którym bez trudu znajdziesz profesjonalny zakład wulkanizacyjny oferujący serwis klimatyzacji samochodowej.  

Dlaczego nabijanie klimatyzacji jest konieczne? 

W przypadku kontroli systemu klimatyzacji raz w roku poziom czynnika chłodniczego nie powinien spaść o więcej niż 10-15%. Jest to naturalny współczynnik spadku, który wynika z pracy systemu. Układ klimatyzacji wypełniony jest cieczą chłodzącą pod ciśnieniem, która jest wprowadzana do obiegu przez sprężarkę. Pochłania ona gorące powietrze z wnętrza samochodu i uwalnia je na zewnątrz dzięki skraplaczowi. Podczas korzystania z klimatyzacji płyn chłodzący stopniowo odparowuje. Jego nadmierne odparowanie powoduje zauważalny spadek wydajności systemu. Jeśli zauważysz, że do Twojego samochodu nie dopływa chłodne powietrze, najprawdopodobniej będzie to oznaczać znaczne obniżenie poziomu płynu chłodzącego. Wówczas koniecznością jest napełnianie klimatyzacji samochodowej, które potocznie nazywane jest nabijaniem klimatyzacji.  

Jak dbać o układ klimatyzacji samochodowej? 

Sprawdzenie poziomu płynu chłodzącego i szczelności układu chłodzenia to absolutne minimum, o którym warto pamiętać. Należy również przestrzegać innych zasad prawidłowego korzystania z systemu. Aby upewnić się, że działa prawidłowo i przez długi czas, należy regularnie wymieniać filtr kabinowy. Filtr oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń przed wprowadzeniem go do systemu. Jeśli nie zdążysz wymienić filtra powietrza na czas, system może nie działać prawidłowo. Wówczas pojawia się nieprzyjemny zapach wewnątrz samochodu.  

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%