Zamknij

Na czym polega audyt informatyczny i dlaczego warto się na niego zdecydować?

00:00, 23.07.2022 artykuł sponsorowany

Przeprowadzenie audytu swych informatycznych systemów w firmie, możemy spodziewać się stworzenia takiego środowiska IT, które będzie niezawodne. Żyjąc w cyfrowej erze musimy liczyć się z tym, że bardzo ważne jest bezpieczeństwo sieci, strony internetowej, poczty, a już na pewno wszelkich danych jakie posiadamy. Pamiętajmy, że audyt informatyczny wcale nie jest dedykowany wyłącznie wielkim przedsiębiorstwom, ale też tym mniejszym co sprawia, że można odpowiednio zabezpieczyć systemy i zwiększyć efektywność pracy całej firmy.

Istota audytu informatycznego w każdej firmie

Audyt informatyczny jest analizą i oceną tego, na jakim poziomie znajduje się działanie systemów informatycznych konkretnej firmy. Kluczem jest zbadanie tego, czy system odpowiednio zabezpiecza dane i daje możliwość uzyskania informacji oraz tego, czy spełnia funkcje kontrolne i operacyjne. Ocenie poddawana jest również użyteczność i informatyczna niezawodność owych rozwiązań. Sprawdza się też wydajność, bezpieczeństwo, wiarygodność, czy też zgodność z technicznymi normami.

Audyty informatyczne stały się standardową usługą dzięki rozwojowi systemów i struktur organizacji. Takie analizy wykonuje się już wielu lat bo od lat 60. XX wieku, a to wszystko przez to, że firmy w tamtych czasach zaczęły mieć pierwsze problemy z zarządzeniem i kontrolowaniem swoich zasobów oraz informatycznej technologii. Utrudnienia wynikały nawet przy przekazywaniu sprawdzonych informacji. Obecnie mamy do czynienia z bardzo nowoczesnym narzędziem, które może pełnić zarówno informatyczną, jaki i kontrolną funkcję, natomiast umożliwia ono też na uzyskiwanie biznesowych celów firmy. Audyt informatyczny koncentruje się na tym, aby zbadać ryzyko, skupiając się też na jego minimalizacji.

Największe korzyści, jakie daje audyt informatyczny

Kluczowa okazuje się być nasza wiedza na temat tego, w jakim stanie są systemy informatyczne. Nie można zapominać też o takich sprawach, jak chociażby kontrola zasobów. Mamy dzięki temu dostęp do informacji o sprzętowych zasobach, bezpieczeństwie, czy też oprogramowaniu. Pozwala to na nadzór oraz ochronę danych osobowych, czy też informacji o samej firmie, klientach i kontrahentach. Audyt informatyczny często działa prewencyjnie przed awariami oprogramowania i sprzętu, co pozwala zaoszczędzić na kosztownych naprawach, czy też na zakupie zbędnych programów, sprzętach i licencjach. Finalnie będziemy w stanie zbadać również ryzyko, a przy tym opracować plan, który będzie mógł zostać prędko wdrożony, kiedy dojdzie do jakiejkolwiek sytuacji kryzysowej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%