Zamknij

Śmieciowa rewolucja! Ważne zmiany dla nas wszystkich

14:51, 03.06.2017 J.R
Skomentuj

Wkrótce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów. Jakie zmiany czekają samorządy, konsumentów i firmy?

Od lipca mają istnieć cztery pojemniki na śmieci dla każdego. W lipcu wejdą w życie nowe, ujednolicone dla całego kraju, zasady segregacji odpadów komunalnych: szkło do zielonego pojemnika, papier do niebieskiego, metale i plastik do żółtego, a resztki kuchenne do brązowego. W ich rezultacie każdy budynek zamiast trzech pojemników na różne rodzaje odpadów będzie miał cztery, dzięki czemu więcej odpadów ma podlegać recyklingowi. Pojawią się nowe obowiązki dla gmin, m.in. opisanie pojemników, oznakowanie pojemników do 2022 r. itd.

W dniu 01.07.2017 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, co oznacza wprowadzenie ujednoliconych zasad segregacji śmierci, i to jeszcze surowszych od dotychczasowych. Nowe przepisy są pokłosiem regulacji unijnych, które nakładają na Polskę obowiązek ich wdrożenia.

Odpady będą zbierane do czterech różnych pojemników:

  • do niebieskich z napisem "Papier" trafią odpady z papieru, w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i odpady opakowaniowe z tektury,
  • do zielonych z napisem "Szkło" będą wrzucane wszelkie odpady szklane, przy czym możliwy jest tutaj jeszcze bardziej rygorystyczny podział na "Szkło kolorowe" do zielonego pojemnika i "Szkło bezbarwne" do białego,
  • do żółtych z napisem "Metale i tworzywa sztuczne" trafią odpady metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe tworzyw sztucznych, oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe,
  • do brązowych z napisem "Bio" będą wrzucane odpady ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.

Możliwe jest także zbieranie odpadów w workach, jednakże w każdym worku muszą znajdować się tylko poszczególne rodzaje odpadów (bez mieszania), które następnie trafią do konkretnych pojemników.

Pojemniki niespełniające wymogów nowego rozporządzenia trzeba dostosować do nowych regulacji bądź zastąpić je odpowiednimi pojemnikami w terminie nie dłuższym niż 5 lat od dnia wejścia w życie przepisów, co oznacza, że do dnia 01.07.2022 r. wszystkie pojemniki powinny wyglądać tak, jak to zakłada rozporządzenie.

Jednakże pojemniki stosowane przed dniem wejścia w życie nowych przepisów muszą zostać chociaż oznaczone stosownymi napisami w ciągu 6 miesięcy, czyli do końca roku 2017.

Nie ulega zatem wątpliwości, że wprawdzie od daty wejścia w życie segregacja odpadów będzie musiała odbywać się zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, to jednak nie oznacza to od razu konieczności czynienia wielkich inwestycji na dostosowanie lub zakup właściwych pojemników.

Co ważne dla właścicieli nieruchomości, umowy na odbieranie lub odbieranie i zagospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązujące w dniu wejścia w życie rozporządzenia, które to umowy określają odmienne wymagania w zakresie selektywnego zbierania odpadów, zachowują swoją ważność do końca czasu trwania umów, jednak nie dłużej niż do dnia 30.06.2021 r.

Warto zatem, aby właściciele firm bądź prywatni właściciele nieruchomości dogadali się z przedsiębiorcami zajmującymi się odbiorem odpadów z ich posesji, kiedy nastąpi wymiana lub dostosowanie pojemników i czy będzie to dodatkowo płatne. Warto pomyśleć również o aneksie do umowy.

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dn. 29.12.2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów - Dz.U. z 2017 r., poz. 19.
  2. Ustawa z dn. 03.02.2016 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - Dz.U. z 2016 r. poz. 250 z późn. zm

źródło: onet.pl

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

ZłomZłom

17 4

Wszelkie metale wystarczy POłożyć obok POjemników i natychmiast znikają 17:22, 03.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

znawcaznawca

24 11

To jest śmieciowy reżim. W wolnym i demokratycznym kraju ludzie mają możliwość pozbywania się śmieci na własną rękę. Dzisiaj śmieci jutro abonament a po jutrze płatne powietrze. 19:51, 03.06.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

~~~~ja~~~~ja

3 4

Pozbywania się śmieci na własną rękę czyli wywózki w las?
Opłata za śmieci z podziałem na sortujących i nie obowiązuje od dawna więc zawsze możesz nie sortować i płacić więcej.
Abonament o ile mi wiadomo to obowiązuje i obowiązywał "od zawsze" więc nie rozumiem w czym problem. Widać niektórzy maja problem z tym aby się pogodzić z tym że już nie da się tak łatwo oszukiwać i nie płacić. To zwyczajny problem typu 100x jechałem autobusem na gapę i się udało a za 101 mnie złapali teraz mam pretensje nie wiadomo do kogo. 12:00, 04.06.2017


A-linkaA-linka

5 0

Jeśli już ma być taka "rewolucja" to może należałoby dokładniej sprawdzać, czy aby wszyscy płacą za wywóz śmieci. Bo niejednokrotnie jest tak, że w pojemnikach na osiedlach lądują śmieci, przynoszone lub przywożone przez właścicieli domków jednorodzinnych lub członków rodzin tych właścicieli zamieszkujących razem z nimi. I wcale się z tym nie kryją. Podjeżdżają pod śmietniki lub przechodzą przez osiedla wrzucając worki pełne odpadów, tych niesegregowanych. 14:21, 05.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stary komuchStary komuch

7 2

Gorlicka fikcja.
Część bloków podległych GTBS nie ma wcale pojemników, nie mówiąc o oznaczeniach. Do starych metalowych wrzuca się wszystko jak leci.
Z tych do segregacji EMPOL zbiera i miesza wszystko razem. Więc po co segregować ? się pytam ??? 08:07, 06.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ekologekolog

6 3

To żadna rewolucja tylko kolejny krok do ekologicznego podejścia w sprawie tzw. śmieci.
Jest dużo do zrobienia, poczynając na zapewnieniu odpowiedniej ilości kontenerów i miejsc
gdzie będą one dostępne oraz ogólnej "kulturze ekologicznej" polegającej na właściwej
i odpowiedzialnej segregacji ze strony mieszkańców kończąc 21:03, 06.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NIKNIK

1 0

dlaczego w gorlicach firma empol która odbiera śmieci nie daje pojemników do segregowania ? tylko worki, druga rzecz co się dzieje w gorlicach ze śmieciami posegregowanymi które zostają odebrane przez firmę?
15:21, 04.07.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MoniMoni

1 0

A co z ceną śmieci za osobę??
Podwyżka z 8 zł do 17 zł to chyba jakiś żart?! 21:50, 07.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%