Zamknij
REKLAMA

Niemieccy nurkowie wyłowili z Bałtyku maszynę szyfrującą Enigma

08:57, 04.12.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Niemieccy nurkowie przeszukujący Bałtyk w poszukiwaniu sieci rybackich, które mogą stanowić zagrożenie dla życia morskiego wyłowili maszynę szyfrującą Enigma.

Niemieccy nurkowie przeszukujący Morze Bałtyckie wyłowili maszynę szyfrującą Enigma używaną przez niemiecką armię podczas II wojny światowej. Maszyna ich zdaniem została wyrzucona za burtę z zatopionej łodzi podwodnej.

Niemiecka armia używała tych maszyn do wysyłania i odbierania tajnych wiadomości podczas drugiej wojny światowej, ale polscy i brytyjscy kryptografowie złamali kod, pomagając aliantom uzyskać przewagę w morskiej walce o kontrolowanie Atlantyku.

"Myśleliśmy, że jest to maszyna do pisania zaplątana w sieci rybackie na dnie morza" - powiedział nurek Florian Huber. "Szybko jednak zdałem sobie sprawę z wagi znaleziska. W ciągu ostatnich 20 lat dokonałem wielu ekscytujących i dziwnych odkryć, ale nigdy nawet nie marzyłem, że pewnego dnia znajdziemy jedną z legendarnych maszyn Enigmy" dodał.

Enigma z wyglądu przypomina maszynę do pisania, składa się z klawiatury i kółek, które zaszyfrowywały wiadomości. Niemcy wyprodukowali ich kilkaset tysięcy, do naszych czasów zachowało się kilkaset sztuk. Sprzedawane są na aukcjach za dziesiątki tysięcy euro.

Krótko przed kapitulacją Niemiec, w maju 1945 r. załogi około 50 okrętów podwodnych, U-Botów, wykonały rozkaz zatopienia swoich jednostek w Gelting Bay, niedaleko granicy z Danią, aby uniknąć przekazania ich aliantom. Częścią rozkazu było zniszczenie urządzeń szyfrujących. "Podejrzewamy, że nasza Enigma znalazła się za burtą podczas tego wydarzenia" - powiedział Florian Huber z firmy Submaris z Kilonii, która prowadzi podwodne prace poszukiwawcze.

Egzemplarz wyłowiony przez nurków, pracujących na zlecenie World Wide Fund for Nature, zostanie przekazane muzeum w Szlezwiku. (PAP)

wr/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

niezorientowanyniezorientowany

0 0

Zdjęcie do artykułu bardzo na temat - na klawiaturze, która morskiej wody na pewno nie widziała - litery rosyjskiego alfabetu... 23:32, 28.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%