Zamknij
REKLAMA

Mężczyźni czują się mniej silni w życiu osobistym

16:31, 15.11.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Siła i władza mężczyzn pochodzi często ze statusu i ilości posiadanych pieniędzy - przypominają autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach "PLOS ONE".

Choć mężczyźni zwykle mają więcej do powiedzenia w życiu publicznym niż kobiety, to panie czują się silniejsze w życiu osobistym. Jednocześnie obie płcie prywatną sferę cenią bardziej.

Badacze z Uniwersytetu w Lund i innych szwedzkich uczelni zapytali ponad 800 Amerykanów o to, w jakich obszarach życia czują się najsilniejsi i jakie sfery mają dla nich

"Debata na temat równości płci wydaje się skupiać na obszarach związanych z życiem publicznym, takich jak płace, przywództwo w firmach i polityce, gdzie kobiet jest mniej. Jednak nasze wyniki mogą wpłynąć na to, jak powinniśmy dzisiaj postrzegać władzę" - zwraca uwagę prof. Sverker Sikström z Uniwersytetu w Lund.

Badanie pokazało, że mężczyźni czują, iż mają więcej władzy w życiu publicznym, podczas gdy kobiety - w prywatnym.

Co ważne, obie płcie uważają, że to sfera osobista jest ważniejsza.

Kiedy naukowcy porównali poziom władzy w różnych obszarach z uwzględnieniem ich ważności, różnice w sile między kobietami i mężczyznami zniknęły.

"Trudno jest podtrzymać tezę, że mężczyźni mają więcej władzy, niż kobiety, kiedy kobiety wydają się mieć jej więcej w obszarach uważanych za ważniejsze. Kwestia równości powinna dotyczyć także życia prywatnego, a tutaj mężczyźni często przegrywają sprawy o opiekę nad dzieckiem, gorzej odczuwają skutki separacji, czy mają słabsze sieci przyjaciół. Z tego względu, równość powinna zostać poprawiona zarówno w życiu publicznym, jak i prywatnym" - podkreśla prof. Sikström.

Więcej informacji na stronach:

https://www.alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/200754?returnurl=https://www.alphagalileo.org/en-gb/Item-Display/ItemId/200754

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0234961

(PAP)

mat/ agt/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%