Zamknij
REKLAMA

MC: Julia i Antoni to najpopularniejsze imiona nadawane w pierwszym półroczu

18:44, 15.09.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Resort cyfryzacji opublikował na portalu Dane.gov.pl listę najpopularniejszych imion nadawanych od stycznia do czerwca tego roku.

Julia to najpopularniejsze imię dla córek, zaś Antoni dla synów wybierane przez rodziców w pierwszym półroczu tego roku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji. Najrzadziej nadawane imiona dla dziewczynek to Rebeka, Lotta i Soraja, dla chłopców - Zbyszek, Tymur i Platon.

W zestawieniu najpopularniejszych imion żeńskich na pierwszym miejscu znalazła się Julia. Zuzanna, która dotąd zajmowała pozycję liderki ustąpiła miejsce Julii niedużą różnicą - wyjaśniło MC. "W pierwszym półroczu tego roku jest tylko 10 Julek więcej niż Zuź!" - czytamy. W najnowszym TOP 10 nie ma już Amelii. Jej miejsce zastąpiła Laura.

Imię Julia rodzice nadali 3649 dziewczynkom; drugą i trzecią pozycję w rankingu najpopularniejszych imion żeńskich zajęły: Zuzanna (otrzymało je 3639 córek) i Zofia (3588). Na kolejnych miejscach TOP 10 uplasowały się: Hanna (3364), Maja (3244), Lena (2633), Alicja (2564) Oliwia (2395), Maria (2372) i Laura (2049).

Według MC dla synów rodzicie najczęściej wybierali w pierwszym półroczu imiona: Antoni (otrzymało je 4037 chłopców), Jan (3823), Jakub (3614). Czwarty jest Aleksander (3541), a piąty Franciszek (3499). Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajmują: Szymon (3107), Filip (2744), Mikołaj (2587), Stanisław (2522) i Wojciech (2416).

Z kolei Rebeka, Lotta i Soraja - to dziewczęce imiona, które w zestawieniu MC pojawiają się najrzadziej. Natomiast wśród chłopców rzadkością są Zbyszek, Tymur, Platon.

"Wybierając imię dla potomka powinniśmy pamiętać, że według prawa, nie powinniśmy decydować się na imię ośmieszające" - przypomina resort. Ponadto imię powinno wskazywać na płeć dziecka. "Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego (USC), w którym chcemy zarejestrować naszego potomka, może odrzucić nasz wybór" - zaznacza MC.

Baza najczęściej nadawanych imion to jeden z ponad 13 tys. zasobów dostępnych na Dane.gov.pl - podkreślono. Na portalu znajdują się też dane z zakresu gospodarki, turystyki, socjologii. "Udostępniamy je wszystkie za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych" - podkreślił cytowany w komunikacie minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zaznaczył, że otwarte dane to "impuls dla rozwoju gospodarki". (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%