Zamknij
REKLAMA

Powstała elektryczna, samonawilżająca się soczewka kontaktowa

16:14, 24.01.2020 | PAP
REKLAMA
Skomentuj
PAP

Naukowcy z Uniwersytetu w Tohoku zaprezentowali wynalazek, który może umożliwić wprowadzenie tzw. inteligentnych soczewek kontaktowych. Tego typu szkła, jak wyjaśniają badacze, mogą np. monitorować stan oka, a nawet zwiększać możliwości widzenia poza typowe zdolności człowieka, czy działać jako wyświetlacze do rozszerzonej rzeczywistości.

Pozostawał jednak do rozwiązania pewien problem.

?Choć dokonał się duży postęp w dodawaniu nowych funkcji inteligentnym soczewkom kontaktowym, niewiele udało się zrobić w kwestii szkodliwości codziennego noszenia soczewek? - zwraca uwagę prof. Matsuhiko Nishizawa, współautor pracy opublikowanej w piśmie ?Advanced Materials Technologies?.

Kłopot polega na tym, że soczewki mogą powodować zespół suchego oka wywołany rzadszym mruganiem i nasilonym parowaniem wody. Zaburzenie może z kolei prowadzić nie tylko do dyskomfortu, ale także uszkodzeń rogówki.

Badacze stworzyli więc soczewkę, w którą wbudowany jest system transportujący wodę z pomocą niewielkiego prądu elektrycznego.

Woda pobierana jest z dołu oka i przenoszona w górę soczewki.

Naukowcy zaproponowali też układ zasilania. Wykazali, że w soczewkę można wbudować dwa rodzaje nietoksycznych baterii - magnezowo-tlenową i enzymatyczne ogniwo fruktozowo-tlenowe. Rozważają też zastosowanie zdalnego zasilania. (PAP)

mat/ ekr/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone