Zamknij
REKLAMA

Bezdomni "rozwalili system"! W maszynie skończyły się pieniądze

19:50, 10.06.2019 | Jarosław Rozpłochowski
Skomentuj Za plasitkową butelkę automat wydawał 10 lub 20 groszy (fot. Bogusław Świerzowski/Krakow.pl)
REKLAMA

Krakowski butelkomat, który kilka tygodni temu wzbudził spore zainteresowanie medialne, zniknął z miejskiego urzędu. Dlaczego? Automat cieszył się zbyt dużą popularnością wśród osób bezdomnych, którzy przynosili bardzo dużo butelek i przez to wypłacono w krótkim czasie wszystkie pieniądze. Władze miasta zapewniają, że chcą dalej walczyć z plastikiem. Urządzenie ma wrócić i zostać postawione w innym miejscu.

Przypomnijmy, że w połowie kwietnia w budynku Urzędu Miasta Krakowa stanął automat, który za plastikowe butelki wydaje gotówkę - 10 lub 20 groszy losowo. Urządzenie zostało zamontowane w Centrum Administracyjnym, wydziale UMK przy al. Powstania Warszawskiego. Maszyna może przyjąć jednorazowo 800 plastikowych butelek, które powinny mieć kod kreskowy. Butelki muszą też być opróżnione i nie mogą być zgniecione.

Krakowski magistrat poinformował, że stojący w urzędzie automat wymagał częstej wymiany worków i ulegał awariom. Wszystko przez osoby w kryzysie bezdomności, które wrzucały najwięcej butelek, nawet po kilkadziesiąt naraz. Jak zapewniają urzędnicy, automat powróci, ale stanie w innym miejscu. Urządzenie ma być przygotowane na większą liczbę butelek.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, w odpowiedzi na interpelację jednego z radnych napisał, że stojący w urzędzie automat powodował również spory dyskomfort dla pracowników i mieszkańców, którzy przychodzili załatwić sprawy urzędowe.

Niestety, opakowania przez nich przynoszone nie były odpowiednio przygotowane (zanieczyszczone, często nieopróżnione do końca, wydzielały nieprzyjemny zapach), co wprowadzało niekomfortową atmosferę nie tylko dla pracowników Urzędu Miasta, ale również dla mieszkańców załatwiających sprawy w urzędzie - napisał prezydent Majchrowski.
 

Wydział Gospodarki Komunalnej UMK zwrócił się już do przedsiębiorstw produkujących automaty na butelki PET z prośbą o przedstawienie propozycji w zakresie ewentualnego wypożyczenia, dzierżawy lub zakupu automatu wyposażonego w zgniatarkę - poinformowała TOK FM Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego krakowskiego ratusza.

Przypomnijmy, że minister środowiska Henryk Kowalczyk, odnosząc się do wprowadzenia dodatkowej opłaty za opakowania PET, mówił, że to będzie kaucja, która zmobilizuje do selektywnej zbiórki, do zagospodarowania surowców wtórnych. Jak zaznaczył opłaty nie będą dotyczyły tylko butelek, ale wszelkiego rodzaju opakowań.

Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której to wprowadzający na rynek opakowania powinien płacić za ich utylizację i za ich zebranie - powiedział Kowalczyk.

źródło informacji: portalsamorzadowy.pl

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

DamianDamian

25 1

Kiedy w Gorlicach coś takiego? 20:25, 10.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stamter89Stamter89

38 8

Powinni zrobi tak jak w Niemczech czyli automat do butelek w każdym większym sklepie i kaucja za butelkę równa w czasie zakupu jak i sprzedaży butelki. A nie tak jak polski rzad potrafi że cena przy zakupie będzie 50groszy a cena przy zdawaniu butelki 25groszy czyli o połowę mniej żeby darmozjady miały co obskubac na ludziach którzy na nich pracują całe życie. Tu niby coś człowiekowi dadzą ale zaraz i tak drugie tyle muszą zabrać dla siebie. 20:34, 10.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EvaEva

12 1

Jest to normalna sytuacja w Niemczech tez bezdomni zbieraja butelki szczegolnie widoczne jest to na dworcach i oddaja w sklepach Wszystkie wieksze sklepy spozywcze np Lidl posiadaja urzadzenia do odbioru butelek tylko ze kaucja wynosi od 25 euro cent co odpowiada naszej zlotowce alez jak zyskuje na tym srodowisko 15:23, 16.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz