Zamknij
REKLAMA

Mieszkańcy dostają takie smsy - uwaga, to oszustwo! Nie daj się okraść!

10:27, 11.05.2022 | PB
Skomentuj Zdj. ilustracyjne / pixabay
REKLAMA

W ostatnich dniach oszuści znów w akcji. Na skrzynkę redakcyjną otrzymujemy od Was wiadomości o podejrzanych sms-ach! Ostrzegamy, to próba oszustwa i wyłudzenia danych.

W ostatnich dniach część mieszkańców naszego regionu otrzymała podejrzane wiadomości sms. Z ich treści wynika, że jest to wiadomość od PGE i zawiera informację o planowanym odłączeniu energii elektrycznej w związku z zaległością. OSTRZEGAMY - to oszustwo!

Takie smsy nie są nowością. Scenariusz zawsze jest taki sam. Oszuści wysyłają smsy z różnych numerów, a ich treść zawiera link przypominający odnośnik do strony dostawcy energii, poprzez który można uregulować płatność. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na taką stronę.

Tak wygląda sms, pod którym złodzieje i oszuści podszywają się pod PGE.

Warto też zwrócić uwagę, że głównym dostawcą energii elektrycznej i operatorem sieci w naszym regionie jest TAURON i gorliczanie zazwyczaj z tej firmy otrzymują rachunku - chyba, że zawarli umowę z innym dostawcą energii.

Kolejne kroki wyglądają bardzo realnie - pojawia się strona udająca stronę PGE, której widnieje niewielka zaległość i możliwość jej natychmiastowego opłacenia - to fałszywa bramka płatności. Z niej następują różne scenariusze kradzieży - zależności czy wybierzemy formę płatności blik, czy przelew z bankowości online. W przypadku blika zazwyczaj złodzieje mogą wypłacić nasze pieniądze w bankomacie.

Jeszcze więcej możemy stracić jeśli zaznaczymy w tym przypadku płatność poprzez bankowość i wprowadzimy dane logowania. Wówczas złodzieje mogą nam wyczyścić nawet całe konto jednocześnie wykradając nasze dane wrażliwe.

Pamiętajcie - zawsze sprawdzajcie czy dana wiadomość pochodzi rzeczywiście od danego nadawcy. Zwracajcie uwagę na linki w smsach, często tylko fragment linku zawiera nazwę firmy pod którą się podszywa, a sama strona nie ma nawet polskiej domeny ".pl"

W takie linki po prostu najlepiej nigdy nie wchodzić, a ewentualną zaległość zweryfikować poprzez ebok na stronie internetowej lub infolinii.

 

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

jaja

11 1

już od dwóch lat takie smsy istnieją 11:08, 11.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MyMy

10 0

Super że istnieją. Ale musimy się ostrzegać w takich sytuacjach zwłaszcza osoby starsze.
Bo złapanie tych co wysyłają smsy graniczy z cudem. 11:15, 11.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MM

9 0

Dostałam taki SMS i zastanawiam mnie tylko skąd znali dokładną kwotę i termin płatności. 11:25, 11.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mjmmjm

1 0

może mają dostep do twoich i nie tylko twoich danych u przesyłającego energię. tak na marginesie nie tylko Tauron w naszych stronach działa 12:37, 11.05.2022


adam1adam1

2 1

A gdzie jest nasza Policja? Czy to tak trudno zlokalizować nadawcę sms? 07:10, 12.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

~~~~ja~~~~ja

0 0

Bardzo trudno, jeżeli to nie amatorzy to jak ktoś potrafi i ma odpowiedni sprzęt to może nawet podszyć się pod numer telefonu należący faktycznie do PGE. 08:53, 12.05.2022


REKLAMA
REKLAMA
0%