Zamknij

Jak zachować się podczas ewakuacji z miejsc publicznych?

20:21, 26.09.2022 Materiały Partnera Aktualizacja: 12:54, 27.09.2022
Materiały Partnera Materiały Partnera

Pożar może wybuchnąć w każdym miejscu i czasie. Warto więc wiedzieć jak się zachować, gdy spotka nas taka sytuacja. Istnieją bowiem podstawowe zasady ewakuacji, z budynku które warto znać. Zapraszamy do lektury poniższego materiału, w którym przybliżamy, jak zachować się podczas ewakuacji.

Jak ewakuować się z budynku?

Pamiętajmy w pierwszej kolejności by zachować spokój i nie robić gwałtownych, nieprzemyślanych ruchów. Gdy ogień odciął nam drogę ucieczki należy ewakuować się po zewnętrznej stronie budynku za pośrednictwem drabiny ewakuacyjnej. Obowiązek jej montażu dotyczy każdego budynku, który ma przynajmniej dwie kondygnacje naziemne. Są to najczęściej hotele, hale przemysłowe czy budynki firmowe. Wówczas należy opuścić budynek z pomocą drabiny. Ich rodzaje różnią się między sobą. Wyróżniamy bowiem drabiny z koszem ochronnym (gdy długość drabiny przekracza 3 metry) bądź bez (gdy drabina jest krótsza niż 3 metry). Takie drabiny najczęściej posiadają specjalnie wyprofilowane stopnie a także stopień zejścia i wykonane są z aluminium, aluminium anodowanego, ze stali szlachetnej bądź stali ocynkowanej ogniowo.

Jesteś przedsiębiorcą? Sprawdź rodzaje drabin na crynoline.pl

Takie drabiny można zamontować zarówno w trakcie budowy budynku, jak również istnieje możliwość ich montażu po oddaniu budynku do użytku. Wówczas należy dokonać zgłoszenia robót budowlanych.

Jakich zasad przestrzegać podczas ewakuacji?

Gdy usłyszymy sygnał alarmowy bądź samodzielnie zauważymy pożar należy niezwłocznie opuścić pomieszczenie jednocześnie informując o nim inne osoby przebywające na terenie budynku. Możemy wyjść na klatkę schodową i zaalarmować krzykiem.

Dodatkowo należy wezwać straż pożarną zaraz po opuszczeniu budynku (numer alarmowy 112 lub 998). Powiadamiając straż należy przedstawić w miarę szczegółowo co i gdzie się pali a także czy zagrożeni są ludzie. Nie należy rozłączać się, dopóki dyżurny nie poinformuje nas o przyjęciu zgłoszenia, gdyż może mieć dodatkowe polecenia i pytania.

Jakie warunki powinna spełniać drabina?

Każda drabina powinna być zgodna z przepisami a więc spełniać wymogi Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz norm PN-EN 131-2 i PN-EN ISO 14122-4.

Każda drabina powinna być odporna na korozję i być wykonana z materiałów takich jak aluminium lub stal nierdzewna lub też poprzez nałożenie powłoki cynkowej. W przypadku braku zabezpieczenia antykorozyjnego drabina szybko ulegnie zniszczeniu w wyniku działania warunków atmosferycznych i będzie wymagała częstej i kosztownej konserwacji.

Każda drabina powinna mieć odpowiedni rozstaw obręczy i prętów kosza zabezpieczającego (jeżeli jest on wymagany). Maksymalny rozstaw obręczy wynosi wg polskich przepisów 80 cm, a słupków kosza 30 cm.

W każdej drabinie szczeble powinny mieć powierzchnię antypoślizgową a ich szerokość powinna wynosić minimum 50 cm.

Gdy wybieramy drabinę o długości powyżej 3 metrów powinna ona posiadać tzw. podesty spoczynkowe. Drabina powinna być wyposażona w taki podest, co każde 10 m wysokości.

Drabiny z koszami ochronnymi powinny zaczynać się od wysokości nie mniejszej niż 2,2 m i nie większej niż 3,0 m.

Sprawdź drabiny z koszem ochronnym: https://www.crynoline.pl/zestawy-z-koszem-ochronnym,18,3,125

 

(Materiały Partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%