Zamknij
REKLAMA

Wysowa. XXV-lecie stacji dializ w "Beskidzie"

11:55, 02.10.2018 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Dzięki zaangażowaniu prof. Franciszka Kokota, wybitnego specjalisty w polskiej i światowej nefrologii, w 1972 r. w Szpitalu Uzdrowiskowym „Beskid” utworzony został Ośrodek Badawczy Kliniki Nefrologii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Uruchomiona 25. lat temu Stacja, dziś należy do najlepszych, a jej wyposażenie to sprzęt najwyższej klasy. 1 października, w Wysowej – Zdroju odbyły się obchody 25-lecia powstania pierwszej w Polsce stacji dializ w warunkach uzdrowiskowych.

W 1993 r. w Szpitalu Uzdrowiskowym „Beskid” w Wysowej – Zdroju wykonana została pierwsza hemodializa w warunkach uzdrowiskowych. Od tego czasu z procedury hemodializy skorzystało  6 691 osób (65 010 dializ). W samym roku 2018 wykonano 2 300 hemodializ (skorzystały 222 osoby) i 240 dializ otrzewnowych (skorzystało 8 osób). 

W uroczystych obchodach 25-lecia stacji dializ wzięli  udział m.in. starosta Karol Górski, dyrektor Kancelarii Zarządu WM Witold Kochan, Aleksander Augustyn kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych UM w Gorlicach, konsultanci wojewódzcy w dziedzinie nefrologii, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, osoby związane z powstaniem stacji dializ oraz współpracujące obecnie z Uzdrowiskiem Wysowa S.A., personel medyczny oraz pacjenci stacji dializ.

Jubileusz rozpoczął prezes Zarządu Uzdrowisko Wysowa S.A. Wacław Furmanek, przedstawiając historię Wysowej, która już w 1882 r. oficjalnie otrzymała statut uzdrowiska potwierdzony przez Cesarsko - Królewskie Namiestnictwo Galicji. O nieocenionym znaczeniu stacji dializ dla leczenia „nerkozastępczego” mówił prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek ordynator Oddziału Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych SP Szpitala Klinicznego Śląskiego UM w Katowicach. 

Zdrowie jest najważniejszą wartością, a także przedmiotem troski i obaw każdego człowieka. Dlatego nie do przecenienia jest pomoc jaką oferujecie Państwo pacjentom. Przekazuję wyrazy uznania i szacunku dla wszystkich, którzy codziennie podejmują wysiłki na rzecz zapewnienia prawidłowych warunków leczenia dializowanych pacjentów – mówił w swoim wystąpieniu starosta Karol Górski.

źródło informacji: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

tralalatralala

5 0

"W Wysowej ? Zdroju odbyły się obchody 25-lecia powstania pierwszej w Polsce stacji dializ w warunkach uzdrowiskowych".

Wow! Miło się czyta takie wiadomości, bo naprawdę jest się czym pochwalić. 08:02, 03.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone