Zamknij
REKLAMA

Łużna. Delegacja z Węgier odwiedziła cmentarz wojenny nr 123

14:22, 23.07.2018 | A.P
REKLAMA
Skomentuj
foto: Małopolski Urząd Wojewódzki

GALICJA EKSPRESS tak nazywał się specjalny pociąg, którym do Polski przyjechała blisko pięciuset osobowa grupa Węgrów. Było to pierwsze na taką skalę przedsięwzięcie, któremu patronowało Ministerstwo Obrony Węgier - Instytut i Muzeum Historii Wojen.

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

17 lipca grupa ok. 200 osób udała się do Przemyśla, aby na tamtejszych cmentarzach z I wojny światowej oddać hołd spoczywającym na nich węgierskim żołnierzom. Kolejny dzień, tj. 18 lipca, został przeznaczony na odwiedzenie trzech cmentarzy na terenie województwa małopolskiego.

W Małopolsce Węgrzy najpierw odwiedzili cmentarz wojenny nr 126 we Florynce (gmina Grybów). Pochowano tu 87 żołnierzy z armii austro-węgierskiej (80 Węgrów z 30. Pułku Piechoty Honwedu i 16 z armii rosyjskiej). Większość z pochowanych poległa 13 grudnia 1914 r. Cmentarz w czerwcu tego roku poddany został konserwacji, za którą zapłaciło Ministerstwo Obrony Węgier.

Kolejnym punktem programu była Łużna. Wycieczka zgromadziła się w kościele parafialnym w Łużnej, gdzie Węgrzy wysłuchali historii bitwy gorlickiej oraz informacji o powstaniu cmentarza wojennego nr 123 w Łużnej.

Ostatnim odwiedzonym miejscem był cmentarz nr 368 w Limanowej, który powstał w latach 1916-1917 według projektu Gustawa Ludwiga. Cmentarz założony został na wzgórzu Jabłoniec, na którym w grudniu 1914 r. toczyły się walki, stanowiące kulminacyjny punkt bitwy pod Limanową. Na cmentarzu pochowano 140 żołnierzy z armii austro-węgierskiej, 1 z armii niemieckiej, 297 z armii rosyjskiej poległych w okresie I wojny światowej. Znane są nazwiska 122 pochowanych. Cmentarz, z uwagi żywą na Węgrzech pamięć o walkach węgierskich huzarów pod Limanową, jest regularnie odwiedzany przez gości z Węgier. Dla Węgrów ma podobne znaczenie,  jak dla Polaków cmentarz na Monte Casino.

Przebieg uroczystości we wszystkich miejscach był podobny: odegrano hymny państwowe Węgier i Polski, na maszty wciągnięto flagi obu krajów, odmówiono modlitwę za zmarłych i złożono wieńce oraz wiązanki kwiatów.

Węgierskim turystom towarzyszył dowódca Instytutu i Muzeum dr płk Vilmos Kovács oraz konsul generalna Republiki Węgier w Krakowie dr Adrienne Körmendy. W imieniu wojewody małopolskiego w uroczystościach brała udział dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk. Pociąg GALICJA EKSPRES odjechał do Budapesztu z dworca w Płaszowie żegnany m.in. przez wicewojewodę małopolskiego Józefa Gawrona.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

vin vin

3 7

Polak Węgier dwa bratanki ale i tak 27do1. 17:25, 23.07.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PolakPolak

2 2

Węgrzy nas dwa razy pomagali łupić... Najpierw w koalicji z Austrią, potem w sojuszu z Niemcami... 08:56, 24.07.2018


aliali

3 0

Do malkontentów"historyków":w roku 1920 osłabione , doświadczone przez rządy komunistów Węgry przysłały Polsce cały swój zapas amunicji i broni.Jedynie Francja przysłała nam większą pomoc materialną... 23:46, 26.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone