Zamknij

Bobowa. Koronkowe miasto

10:47, 07.09.2018 A.P Aktualizacja: 11:08, 07.09.2018
Skomentuj

Już po raz 19. w Bobowej odbywa się Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej. W uroczystym otwarciu uczestniczyli m.in. starosta Karol Górski, wicestarosta Jerzy Nalepka i członek Zarządu Powiatu Gorlickiego Adam Urbanek oraz radni Rady Powiatu Gorlickiego Zygmunt Fryczek i Krzysztof Flądro. Uczestników Festiwalu i gości witał gospodarz gminy Bobowa burmistrz Wacław Ligęza.

Festiwal Koronki to wielkie wydarzenie nie tylko dla Bobowej ale dla całego powiatu gorlickiego. Koronka rozsławia nas na całą Polskę, na Europę i świat. Przyjeżdżają do nas goście z wielu krajów. Widziałem stoiska z Estonii, Chorwacji, Czech, Bułgarii, Słowacji, Węgier, a nawet Francji. Prezentacje są przebogate i wręcz zachwycające. Okazuje się, że te delikatne koronki mogą być wykorzystywane nie tylko na serwetki ale także do ozdoby odzieży, jako biżuteria, a nawet jak zauważyłem z koronki wykonana była lampa sufitowa.

Gratuluję organizatorom Festiwalu wytrwałości w jego organizacji i zapraszam do Bobowej, do Szkoły Podstawowej, gdzie na sali gimnastycznej rozmieszczone są stoiska z koronkami oraz odbywają się pokazy mody, wykłady i występy artystyczne. Można tam zakupić gotowe wyroby. Można także popatrzeć jak się robi takie misterne dzieła – komentuje starosta Karol Górski.

Historia bobowskich koronek klockowych sięga początków XVI wieku. To właśnie w oparciu o te tradycje miasteczko zdobyło się na zorganizowanie w 1899 roku Krajowej Szkoły Koronkarskiej, której uczennice zdobyły w 1902 roku brązowy medal na wystawie w Saint Luiz, a w roku 1905 złoty medal w San Francisco. W ten sposób chałupnictwo nabrało cech kształcenia i wytwarzania zawodowego.

Od roku 1949 - rozwojem koronki klockowej, jej wytwarzaniem i sprzedażą zajmowała się Spółdzielnia Pracy RLiA „Koronka-Bobowa”, obecnie z siedzibą w Jankowej.

W roku 1995 w Bobowej powstało Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej, które jako główny cel w statucie przyjęło ochronę przed zaginięciem unikalnej koronki klockowej i zapewnienie kontaktu z twórcami na terenie gminy Bobowa i szeroko poza nią.
Środowisko bobowskich koronczarek utrzymuje kontakty zagraniczne z wieloma ośrodkami wytwarzania koronki klockowej na świecie. Wynikiem tych kontaktów są wystawy bobowskich koronek m. in. w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Anglii, Belgii, Niemczech, Republice Czeskiej, Słowacji i Finlandii.

Od roku 2000 w Bobowej organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej. Festiwal to nie tylko okazja do międzynarodowych spotkań koronczarek, ale także możliwość obejrzenia poszczególnych ekspozycji narodowych i pokonkursowej wystawy nagrodzonych prac w Ogólnopolskim Konkursie Koronek Klockowych. Festiwalowi towarzyszy pokaz mody i warsztaty nauki wyrabiania koronek.

źródło informacji: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

LipaLipa

2 0

A gdzie w Bobowej produkuje sie opisane koronki? W sierpniu z gosciem z zagranicy chcialem znalezc bobowska "Koronke" pod adresem podanym na stronie interntowej. Podany adres episalismy do GPs i znlezlismy sie w szczerym polu gdzie nawet konczla sie droga gruntoa za torami. Zawrocilismy i zapytalismy kilku mieszkancow Bobowej o "Koronke" i jej adres. Dowiedzielismy sie od nich ze ww. Zaklad nie istnieje od dawna, a gdzie wytwarzaja koronki to nikt nie wie. I tak zakonczyla sie nasza wyprawa po koronki. Czyzby produkcja slawnych na caly swiat - koronek bobowskich- odbywala sie w konspiracji? I cz zwykly smiertelnik otrzyma certyfiakt na kontakt z producentem ww. Koronek. Bylbym wdzieczny za informacje, bo na wystwe nie udalo mi sie trafic, poniewaz bylem przekonany , ze w Bobowej zaprzestano kontynuowania tradycji.
21:20, 09.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%