Zamknij
REKLAMA

Zagórzany. Interwencja miłośników zwierząt w pseudohodowli psów

14:33, 25.08.2019 | Jarosław Rozpłochowski
Skomentuj zdjęcie pochodzi z oryginalnego postu na fanpage "PSYstań dla Zwierząt"
REKLAMA

Dziś przed południem na facebookowym fanpage fundacji "PSYstań dla Zwierząt" ukazał się wpis, który zaintrygował nas do tego stopnia, że zdecydowaliśmy się go w całości opublikować w naszym portalu. Być może przeczytanie go skłoni niektórych do refleksji i zastanowienia się w momencie podejmowania decyzji o zakupie czworonożnego przyjaciela. Być może Państwa znacie także podobne pesudohodolwe i dzięki Wam uda się zlikwidować ten nielegalny i niebezpieczny zarówno dla ludzi, jak i samych zwierząt proceder. Zapraszamy do dyskusji. 

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

Długo, smutno i interwencyjnie:

"Śliczne szczeniaczki modnej rasy za jedyne 100/ 200/ 300 zł’"

Pewnie większość z Was widziała takie ogłoszenia na portalach interentowych… na zdjęciu pokazana ładna suczka na podusi, przy niej tłuściutkie lub puchate, słodkie kluseczki od widoku których serce się topi… sama słodycz, prawdziwa okazja, grzech nie skorzystać!

Ten post jest dla tych którzy tak myślą – może da do myślenia jednym, wystraszy drugich, uświadomi trzecich.

99,9% takich ogłoszeń jest umieszczana w internecie przez pseudohodowców – osoby zajmujące się sprzedażą psów pochodzących z niezarejestrowanej hodowli. Na pewno wielu z Was słyszało o przerażających, dużych pseudohodowlach, o psach trzymanych w potwornych warunkach, w klatkach wypełnionych odchodami, bez jedzenia i picia, o sukach rodzących non-stop aż będą za stare, itp. Ale... to nie jest jedyne oblicze pseudohodowli.

Pseudohodowcą jest każda osoba która rozmnaża, a następnie sprzedaje zwierzęta. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997 r. takie działanie jest wykroczeniem - jedynym wyjątkiem są hodowle zwierząt zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów.

Jeśli nie upilnowaliście niewysterylizowanej suczki, na świecie pojawiły się szczenięta a Wy je sprzedajecie – jesteście pseudohodowcami. A jeśli kupujecie takie ‘modne’ szczeniaczki – nie tylko przyczyniacie się do cierpienia zwierząt, ale też jak ostatni głupcy pozbywacie się masy pieniędzy – cena kupna może być niska, ale u zwierząt z pseudohodowli na 99,9% możecie spodziewać się chorób genetycznych, deformacji, itp, które nie są tanie w leczeniu a wręcz przeciwnie.

Ale to jeszcze nie wszystko….

Wiecie już że kupując takie zwierzę przyczyniacie się do napędzania rynku i napychania Waszymi pieniędzmi kieszeni pseudohodowców.
Wiecie też że przyczyniacie się do niewyobrażalnego cierpienia zwierząt.
Ale czy wiecie że kupując takie zwierzę stwarzacie potencjalne zagrożenie życia/ zdrowia własnego, Waszych dzieci lub zwierzaków?!

Nie wierzycie? To posłuchajcie:

Nasza piątkowa interwencja w Zagórzanach: okazało się że w małej pseudohodowli znajduje się suka rasy shih tzu i samiec rasy york. Samiec pokrył sukę, 6 szczeniaczków zostało wystawionych na sprzedaż za kwotę 100 zł. Już samo to jest wykroczeniem, ale z nadesłanych nam informacji i zdjęć wynikała możliwość, że psy pochodzą z przemytu!

Wraz z Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami-Oddział w Tarnowie oraz 4 funkcjonariuszami policji pojechaliśmy na miejsce. Wszystko się potwierdziło: suka nie ma żadnych dokumentów pozwalających na przewóz przez granice – nie ma czipa, tatuażu, paszportu, żadnych szczepień (!), nigdy nie była u weterynarza… Certyfikat pochodzenia wskazuje na to że pochodzi z pseudohodowli w Wielkiej Brytanii. Nie ma żadnych dokumentów przewozowych, więc najprawdopodobniej została przewieziona przez nielegalnie działającą firmę przewozową. Samiec rasy york ma paszport, ale ostatnie szczepienia miał ok. 3 lata temu… Również nie ma żadnych dokumentów przewozowych.
Tym samym zwierzęta stanowią zagrożenie epidemiologiczne – nie przeszły kwarantanny, nie mają szczepień, nie wiadomo jakie inne zwierzęta znajdowały się z nimi w transporcie… mogą być nosicielami chorób, wirusów itp, nie dających objawów, a niebezpiecznych dla ludzi / zwierząt.

Naszym zadaniem było zabezpieczenie i odebranie zwierząt na kwarantannę, co w świetle faktu przemytu i zagrożenia epidemiologicznego było sprawą priorytetową. Niestety, akcja potoczyła się w nieprzewidziany sposób  :(

Po pierwsze: pomimo bycia przedstawicielem jednej z organizacji składającej wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa – nie zostałam dopuszczona do miejsca prowadzenia pseudohodowli, a tym samym powstrzymana przed zebraniem materiału dowodowego  :(

Po drugie: pomimo poinformowania policji przed całą akcją o możliwości i rodzajach popełnionych przestępstw i wykroczeń, wyraźnie udokumentowanych podstaw prawnych do zabezpieczenia psów jako materiału dowodowego oraz do istniejącego zagrożenia epidemiologicznego psy nie zostały odebrane; odpowiedzialność za brak zabezpieczenia zwierząt przyjęła na siebie policja.

Po trzecie: na ten moment nie wiemy co dzieje się ze zwierzętami. Udało się nam uzyskać informację, że zaraz w sobotni poranek suka shih tzu i samiec york zostały zaszczepione na wściekliznę. Zaszczepienie suki w połogu (szczenięta mają w tej chwili ok. 2 tygodnie) i to na dodatek suki która najprawdopodobniej nigdy wcześniej nie była szczepiona może mieć katastrofalne skutki zdrowotne, włączając śmierć; to samo dotyczy szczeniąt.

Po czwarte: ponieważ psy zostały przewiezione do Polski bez właściwych szczepień i stanowią potencjalne zagrożenie epidemiologiczne, istnieje ryzyko, że wydany zostanie nakaz wykonania eutanazji… Będziemy wnioskować o przejęcie zwierząt przez naszą Fundację do kwarantanny, ale nie wiadomo jak to będzie… trzymajcie kciuki za sunię i szczeniaki.

Po piąte: sprawa od początku zgłoszona była na policję; zaraz w poniedziałek rano sprawa trafia na prokuraturę, poinformowany zostanie także Sanepid oraz Izba Celna.

Po szóste: po skompletowaniu materiału dowodowego o sprawie poinformowana zostanie także policja w Wielkiej Brytanii, jako że psy najprawdopodobniej pochodzą z tamtejszej pseudohodowli. Oczywiście istnieje też możliwość, że zostały tam skradzione.

Pomyślcie o tym wszystkim kiedy zobaczycie zdjęcie słodkiego szczeniaczka i kusząco niską cenę.

Czy warto przyczyniać się do cierpienia zwierząt? 
Czy warto ryzykować zdrowiem własnym, własnych dzieci, własnych zwierzaków? 
Czy warto oddawać swoje pieniądze bezwzględnym lub bezmyślnym ludziom dla których żyjąca istota to przedmiot który można tanio ‘wyprodukować’?

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (45)

BettBett

18 10

Shih-tsu + York = pies rośnie i wygląda jak kundel na wysokich nogach 15:12, 25.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiesPies

25 16

To jak oszczeni suczka bo nie została wysterelizowana lub nie upilnowana to lepiej młode za przeproszeniem wytopic niż sprzedać?! Obrońcy siez znaleźli! 16:41, 25.08.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Y Y

5 10

Skoro właściciel uznał ,że uda się upilnowac ,a się nie udało to poprostu może szczeniaki oddać to nie jest przestępstwo, a nie brać za nie kasę. Koszty utrzymania,wyzywienia ciężarnej suki i jej szczeniakow (ewentualnego odrobaczenia w najlepszym razie, bo o szczepieniach to w większości przypadków można pomarzyć) to nic innego jak mandat za własne niedbalstwo i brak wyobraźni ,jest jak najbardziej zasłużony więc obuzajacy wręcz jest fakt domagania sie jego zwrotu od potencjalnego nabywcy szczeniaka 17:12, 25.08.2019


lgbtlgbt

8 3

popieram!!!! 17:38, 25.08.2019


WikiWiki

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


pinkmannpinkmann

24 12

a we fundacji psy żyją w małych klitkach a inne wpadają pod samochody, 17:08, 25.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pinkmannpinkmann

15 11

karmy czyżby zabrakło coby się czepiać innych???? ale karma wróci... 17:30, 25.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pinkmann jessepinkmann jesse

18 8

niedawno tu i ówdzie piesek wpadł pod koła samochodu i zmarł.. niestety był niedopilnowany przez pewną fundację przez pewne osoby ,najbardziej szkoda biednego zwierzątka,a następnie mógł wyrządzić szkodę pasażerom samochodu w wyniku próby nie potrącenia tego pieska który powinien być odpowiednio zabezpieczony,(pies)a wtedy leci z ubezpieczenia domku fundacji albo własnej kieszeni,, tak że ten,,, 17:36, 25.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hankhank

28 15

proszę państwa,tutaj chodzi o rozgłos w mass-mediach żeby coś użebrać. tyle! wiem jak to działa,,, 17:48, 25.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


WeganinWeganin

12 5

To jest zwyczajny rasizm. Biedne *%#)!& pieski, a co ze świniami, krowami, końmi one mogą być okrutnie i bestialsko setkami mordowane i przerabiane na pasze dla ludzi? Skandal! To się musi skończyć! 18:34, 25.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SalamancaSalamanca

11 4

Biedne kury.. Czy zajmie się nimi fundacja? Przecież te biedne pieski oraz koty muszą jeść przetworzone pasze mączki, oraz porcje rosołowe na bazie produktów zwierzęcych... Czy ktoś je uratuje, może fundacje wszelakie za własne pieniądze, nic to! Wybiorę sie na marz równości dla wszystkich kur, oraz parzystokopytnych! Nie! Dla karmienia zwierząt zwierzętami! Załoźę fundację.. Ale proszę o zrzutkę... 18:54, 25.08.2019


~~~~ja~~~~ja

18 11

"Jeśli nie upilnowaliście niewysterylizowanej suczki, na świecie pojawiły się szczenięta a Wy je sprzedajecie – jesteście pseudohodowcami."
Myślę, że grubą przesadą jest nazywanie kogoś "pseudohodowcą" tylko dlatego, że jego pupilka PRZYPADKIEM miała młode a on ponieważ nie miał warunków aby się nimi opiekować postanowił je sprzedać. Wiem, mógł oddać za darmo ale może ma trudną sytuację finansową i chciał przy okazji trochę podreperować budżet. Co jest w tym złego? Przecież nie trzyma psów w złych warunkach, nie zmusza też suczki do ciągłego szczenienia się to o co chodzi? 18:54, 25.08.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

aga73aga73

14 2

czyli jak mialem akurat małe psy rasowe bo niedopilnowalem raz i bylo ich az 9szt i sprzedałem np po 3 miesiacach 2 razy zaszczepione odrobaczone i chcialem za szt 400zl bo do 3 miesiecy byle co nie jadly a suce musialem kupic witaminy z wapniem to co mialem zrobic oddac za darmo? jak szczepienia 2 razy po 35 i na wscieklizne 25 i jak np skoncza 4 miesiace to jeszcze 1 szczepienie na zakazne choroby to przestepstwo ?lepiej kupic u hodowcy taka sama rase za 2500?bo ojcem był hrabia?nie rozumie tego chorego przepisu ...ale tylko sie zgadzam z zakazem sprzedazy na gieldach i bazarach ale jak ktos ma psy rasowe w domu i jest czysto itd to jest ok ,,aaa i jeszcze 1 kupilem psa rasowego z niedopilnowania pieska za 450zl i bylem po niego AZ 140km :) jest kochany i czysciutki i z ksiazeczka........a rodowod to mi tak potrze=bny jak psu 5 noga.... 20:45, 25.08.2019


MonikaMonika

0 0

Normany odpowiedzialny człowiek sterylizuje i kastruje zwierzaki a nie rozmarza narażając na choroby, Ci ludzie robią to w pełni świadomie,kobiecie nie uciekła Suka i nie wróciła w takim stanie. Nie liczą się zwierzaki ich dobro czy zdrowie tylko zysk. 16:11, 30.08.2019


Fan grzywki Rafała KFan grzywki Rafała K

19 11

Cóż za sensacja! Pseudohodowcy!
Jeżeli są chetni na takie psy, to co w tym złego? Warunki miały pewnie dużo lepsze niż w tych wszystkich schroniskach. 19:43, 25.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

aga73aga73

10 5

sw racja zawsze kupuje tak nie inaczej i polecam tylko takie pieski z takich pseudohodowli czysciutkich 20:48, 25.08.2019


REKLAMA

GorliczankaGorliczanka

17 5

Sama kupowalam psa z takiej jak to nazywacie "pseudohodowli" ale jakos nie widzialam tam cierpienia psiakow.byly pod opieka weterynarza,zaszczepione,odrobaczone.pies jest juz ze mna od 4 lat i ma sie dobrze. A moze by tak sie ktoś zajął takim panem ktòry we wtorek na targu koło dawnej mleczarni sprzedaje szczeniaki, smutny to widok jak trzyma pod pacha malego psiaka,nie widzialam nigdy zeby chociaz wode mialy te psiaki.i czy to jest w porzadku a jakos nikt sie nie czepia... 21:10, 25.08.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

AaaaaAaaaa

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


MonaMona

0 0

Naprawdę Pani myślała że ''zobaczy cierpienie'' 1na 3 psy z pseudo hodowli rodzi się w chlewie a właścicieli nie obchodzi nic innego tylko to by były w stanie suczki się rozmnażać. Te same geny bo Sukę zapładnia nawet jej potomstwo, problemy zdrowotne i behawioralne ale co tam ! Przecież taniej niż w prawdziwej hodowli wiec się opłaca nie? Szkoda tylko ze później 2 razy więcej wydajemy na weterynarzy. 16:15, 30.08.2019


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


BBQBBQ

18 1

"O sprawie zostanie powiadomiona policja w Wielkiej Brytanii" Ho ho grubo. W Interpolu pewnie powstanie spec grupa. 21:40, 25.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Dura lex, sed lexDura lex, sed lex

15 8

Nieznajomości prawa nie zwalnia z odpowiedzialności karnej! Jeśli ktoś po dokonaniu czynu zabronionego (np. kradzieży, rozboju, morderstwa) powie, że nie wiedział, że tak nie wolno to znaczy, że można go puścić i przeprosić jeszcze pewnie?

Przepisy jasno stanowią, co wolno, a co nie. Osobną kwestią jest nielegalny transport zwierząt przez granicę i jakoś nikt z komentujących tego nie widzi.

Ponad wszystko jednak najbardziej bulwersuje mnie fakt, że ta pani taka niby w porządku, a dopuściła do skrzyżowania yorka i shih tzu!!!! To w tej sprawie jest absolutnie skandaliczne! 23:28, 25.08.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

AaaaAaaa

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


AaaaaAaaaa

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


AaaaaAaaaa

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Jarosław RozpłochowskiJarosław Rozpłochowski

12 11

użytkowniku Aaaa tak długo, jak będziesz łamał Regulamin portalu w swoich komentarzach tak długo każdy Twój wpis będzie blokowany!

Pod okienkiem do wpisania komentarza masz takie oto zdanie: "Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu", gdzie słowa Regulamin portalu są tzw. aktywnym linkiem, który po kliknięciu przeniesie Cię do owego regulaminu. Zanim zamieścisz kolejny wpis zapoznaj się z Regulaminem jeśli chcesz, aby był on widoczny w serwisie. 23:47, 25.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AaaaAaaa

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Fan fanaFan fana

5 3

Fan grzywki Rafała K? Czyżby burmistrz miał postawione jakieś zarzuty? A może nie fan grzywki, a stary Tofik się uaktywnił? 09:11, 26.08.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Fan grzywki Rafała KFan grzywki Rafała K

1 0

Nie, nieznam tego osobnika. Fan to fan ;-) 14:35, 27.08.2019


Fan grzywki Rafała KFan grzywki Rafała K

1 0

P.S. nie wiem jak tofik, ale ja lubie burmistrza 14:38, 27.08.2019


PhgdstggPhgdstgg

5 4

Stary tofik i parnassus. Byli i jakby ich teraz nie było. Pewnie im zatkało po ostatnich wyborach samorządowych albo wyjechali z Gorlic. 09:54, 26.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


AaaaaAaaaa

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Jarosław RozpłochowskiJarosław Rozpłochowski

14 6

do użytkownika Aaaaa .. w związku z popełnieniem przez Ciebie przestępstwa wynikającego z artykułu 212 Kodeksu Karnego przed kwadransem do właściwych organów ścigania tj. do Prokuratury Rejonowej w Gorlicach oraz do Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach zostały złożone wnioski o ustalenie Twojej tożsamości, co pozwoli na wytoczenie Tobie sprawy przed Sądem. Każdy Twój wpis wyczerpujący znamiona przestępstwa z art. 212 K.K został zabezpieczony i przedłożony, jako dowód w sprawie w wymienionych wyżej organach. To samo stanie się z każdym kolejnym wpisem, którego dokonasz w naszym serwisie. 13:39, 26.08.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AaaaAaaa

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


antyHejtantyHejt

14 6

Brawo Panie Jarosławie! Wszelkiej maści hejterów należy surowo karać!! Ludziom wydaje się, że jak siedzą za przeproszeniem w kibelku i w tym czasie coś tam piszą po internetach to są bezkarni. Czas najwyższy pokazać takim osobom, że są w wielkim błędzie, a za każde swoje słowo ponosi się odpowiedzialność. Proponuję zażądać od hejtera z 50 tysięcy na jakiś cel społeczny to i on i inni raz dwa ochłoną z tej głupoty. Na cele społeczne, na jakąś fundację, czy coś Sąd bez problemu taką karę hejterowi i jeszcze powinien Pan opublikować oficjalnie jego czy jej dane niech się wstydzi na ulicy skoro chciał zawstydzenie budzić u innych. 15:21, 26.08.2019

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

pinkmannpinkmann

5 9

naucz się poprawnej pisowni po pierwsze , po drugie to możesz pokazać kim jesteś ale we własnym domu jeśli takowy posiadasz,, i po wtóre to nie strasz nikogo sądami i grzywnami. 15:41, 26.08.2019


holtholt

4 3

że ty siedzisz szalecie to nie posądzaj o to innych ,nie interesuje mnie twój ukryty fetysz....kręci Cię korzystanie z ogólnodostępnej ( www)sieci w trakcie załatwiania potrzeb fizjologicznych?? 19:02, 26.08.2019


holtholt

4 2

hmmm ,czyli antyhejt już wie co komu sąd "dowali" a to ciekawe,,, i niezgodne z prawem. 19:04, 26.08.2019


REKLAMA