Zamknij

Szymbark. Osuwisko skutecznie zabezpieczone

08:46, 24.07.2019 Jarosław Rozpłochowski Aktualizacja: 08:58, 24.07.2019
Skomentuj

Ciężka i mozolna jest walka z żywiołem. Osuwiska co roku przynoszą straty, zagrażają bytowi mieszkańców, niszczą drogi i budynki. Od lat z problemem osuwiska na terenie  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Szymbarku borykał się samorząd powiatowy. Wreszcie udało się je zabezpieczyć.

Osuwisko „obudziło” się w roku 2011 i przez osiem długich lat stanowiło zagrożenie dla budynku Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szymbarku. Rozwinięte w dolnej partii zbocza, mając długość 36 m i szerokość ok. 39 m napierało od północnej strony na szkołę. Czynnikami powodującymi występowanie czynnych ruchów osuwiskowych była infiltracja wód opadowych i roztopowych. Osuwisko co rok ulegało odmłodzeniu, zwłaszcza we wschodniej części, obejmując coraz to wyższą partię zbocza.

Zabezpieczenie osuwiska przede wszystkim polegało odwodnieniu czyli wykonaniu drenażu powyżej osuwiska, ujmującego wody powierzchniowe i odprowadzenie tych wód do systemu projektowanych studni, a następnie do istniejącej kanalizacji deszczowej. Ponadto założono rury drenarskie o długości 20,50 m wwiercone w głąb osuwiska w rozstawie co 5 metrów. Dodatkowo osuwisko zastabilizowano za pomocą koszy siatkowo - kamiennych kotwionych gwoździami gruntowymi o długości 9,0 m, w rozstawie co 5,0 m. U podnóża koszy wykonano korytko betonowe odprowadzające wody z drenaży wierconych do istniejącej studni kanalizacji deszczowej. Powierzchnię skarpy osuwiska wyrównano i obsiano roślinnością krzewiastą.

Wreszcie okiełznaliśmy osuwisko, które spędzało sen z powiek przez dobrych kilka lat . Zwiększyło to bezpieczeństwo naszych uczniów i zabezpieczyło obiekty przed degradacją. Wykonanie tych prac było możliwe dzięki przyznanej dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, przy wydatnej pomocy Poseł na Sejm RP Pani Barbary Bartuś, która tak często wspiera nasze inicjatywy i działania. Zabezpieczenie osuwiska można nazwać ekologicznym przedsięwzięciem, ponieważ w żaden sposób nie wpłynęło ono na obniżenie walorów krajobrazowych – mówi starosta Maria Gubała

Całkowity koszt prac wyniósł ponad 395 tys. zł, przy czym wykorzystano środki z rezerwy celowej Budżetu Państwa prawie 298 tys. zł. Promesę na stabilizację tego osuwiska odebrała w marcu Starosta Gorlicki Maria Gubała z rąk wicepremier Beaty Szydło, ministra Joachim Brudzińskiego oraz Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika. 


 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%