Zamknij
REKLAMA

Samorządy będą miały obowiązek kontroli składowisk śmieci

08:55, 08.06.2018 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęcone ocenie zagrożeń związanych z narastającą na terenie całego kraju falą pożarów wysypisk i składowisk śmieci oraz odpadów. Takie pożary wystąpiły w ostatnim czasie także w Małopolsce.

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie oraz Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Krakowie.

Pożary, które niedawno miały miejsce, to kwestia nie tylko zagrożenia zdrowia, ale także znaczących kosztów oraz ilości wykorzystanych do ich gaszenia sił i środków. Kontrole wysypisk i składowisk są prowadzone regularnie, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.

Kluczowa jest przy tym aktualna i pogłębiona ocena stanu składowisk oraz ciągły monitoring zagrożeń. Jak wskazano, znaczenie ma tu zwłaszcza zaangażowanie samorządów, na których terenie takie składowiska się znajdują. Dlatego też do starostów oraz wójtów i burmistrzów zostanie skierowane wystąpienie, aby przeprowadzili kontrole składowisk pod kątem zagrożenia pożarowego oraz na bieżąco reagowali w przypadku nielegalnego składowania.

Nacisk zostanie również położony na inwentaryzację miejsc potencjalnie niebezpiecznych, w których znajdują się instalacje przetwarzania odpadów. Docelowo ma powstać mapa takich miejsc, co ułatwi ich kontrolowanie.

Powstaną również wspólne grupy kontrolne – składające się z przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej i ściśle współpracujące z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska.

Wojewoda Piotr Ćwik zobowiązał przedstawicieli małopolskich służb do szczególnej współpracy w związku z zagrożeniami związanymi z wysypiskami i składowiskami oraz do zintensyfikowania działań w możliwie najszerszym zakresie.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

abcabc

13 2

No wreszcie drgnęło !!! Najbardziej mobilizuje ,,kasa" - surowe kary dla właścicieli wysypisk oraz obciążać ich kosztami gaszenia ( nie przyjdzie im na myśl, by utylizować poprzez podpalenie i truć przez to mieszkańców) 14:00, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marekmarek

15 1

i ciągle cicho o tykającej bombie na terenie rafinerii - czekacie na tragedię, samorządowcy? 14:37, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aliali

15 0

Czyli składowiska z toksynami z eurokołchozu będą nadal powstawać.Tyle,że "pod kontrolą."Kto to będzie chciał rzeczywiście kontrolować okaże się za krótki.
14:59, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieczysławmieczysław

11 2

I co da się, tym razem nie będzie tłumaczenia że samorząd nie ma przełożenia na prywatną firmę. Wysokie kary i poniesienie kosztów akcji gaśniczej ograniczy w znacznym stopni te pożary.

15:03, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

abcabc

11 3

Fama , że Gorlice trują poszła w świat , a samorządowcy nic z tym nie robią ( mają narzędzia do walki, tylko trzeba chęci). Samorządowcy razem z burmistrzem bierzcie się za ,,Glimar" gdyż ,,licho nie śpi".
Jak dojdzie do tragedii wezmą się również za Was!!!(że nic nie robicie z tym)
15:34, 08.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone