Zamknij
REKLAMA

Od kwietnia pociągi retro pojadą najpiękniejszymi trasami Małopolski

10:44, 13.03.2018 | J.R
REKLAMA
Skomentuj

46 kursów pociągów retro po najpiękniejszych trasach kolejowych zaplanowano w tym roku w ramach czwartej edycji projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”. Rezerwacje biletów są już przyjmowane od 12 marca. Inauguracyjny przejazd – 13 kwietnia. W rozkładzie znalazł się także powiat gorlicki.

Władze województwa przeznaczyły na organizację przejazdów 400 tys. zł w ramach konkursu z dziedziny turystyki „Małopolska Gościnna”. Na organizatora przedsięwzięcia wybrano - podobnie jak w latach poprzednich - Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei we współpracy ze Skansenem Taboru Kolejowego w Chabówce, największą tego typu placówką w Polsce.

Jak poinformowali przedstawiciele stowarzyszenia, głównym celem projektu jest promocja atrakcji turystycznych oraz prezentacja dziedzictwa historii kolei w Małopolsce. Projekt obejmuje ogólnodostępne przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach. Przejazdy będą biletowane i odpłatne, skierowane do turystów odwiedzających region i mieszkańców Małopolski.

Inauguracyjny kurs odbędzie się 13 kwietnia na trasie Chabówka - Kasina Wielka – Mszana Dolna, stanowiącej odcinek ponad 130-letniej dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Ponad 70-kilometrowy fragment tej linii biegnący z Chabówki do Nowego Sącza uznawany jest za jedną z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Polsce i w Europie.

W kolejnych miesiącach historyczne składy pociągów parowych z początku XX wieku zawitają m.in. do takich miejscowości, jak: Piwniczna, Muszyna, Krynica-Zdrój, Gorlice, Biecz, Wadowice, Andrychów, Tarnów, Żywiec czy Zakopane. Ostatni kurs zaplanowano na 9 grudnia.

Część tras skorelowano z wydarzeniami rocznicowymi i promocyjnymi, które będą odbywać się na terenie regionu, w szczególności związanymi z obchodami jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Według organizatorów rozkład jazdy pociągów historycznych ułożono też w oparciu o przewidywane zamknięcia torowe z powodu licznych modernizacji prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe w Małopolsce w 2018 roku. Szczegółowe programy przejazdów oraz rezerwacje miejsc są dostępne na stronie www.kolejegalicyjskie.pl

W zeszłym roku z przejazdów w ramach projektu skorzystało blisko 11 tys. podróżnych, którzy pokonali łącznie 3,3 tys. km liniami kolejowymi biegnącymi przez województwo. Odbyły się 42 przejazdy zabytkowych składów najbardziej malowniczymi trasami regionu.

Zabytkowy tabor z Chabówki gościł m.in. w Krakowie, Wieliczce, Tarnowie, Tuchowie, Stróżach, Bieczu, Gorlicach, Nowym Sączu, Krynicy, Zakopanem, Żywcu, Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckoronie, Wadowicach. W programie przejazdów przewidziano m.in.: zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych, pikniki peronowe, występy zespołów muzycznych, stoiska kulinarne czy też plenerowe rekonstrukcje historyczne.

źródło: onet.pl

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

adam1adam1

8 2

A co na to ekolodzy? W piecu węglem palić nam nie wolno tylko musimy rosyjskim gazem kupowanym od Niemców, a tu jakie zanieczyszczenie powietrza powoduje lokomotywa parowa... Dawniej jeździły lokomotywy, palono węglem w budynkach mieszkalnych, urzędach i w fabrykach, których było znacznie więcej niż obecnie. Nie było wtedy smogu bo nie było też "ekologów", czyli ludzi opłacanych przez firmy handlujące gazem. 23:15, 13.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JadziaJadzia

1 0

Gdzie można kupić bilety?? 12:03, 14.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JadziaJadzia

0 0

ok, mam :D 12:31, 14.03.2018


chętnychętny

0 0

Jadzia jakim cudem kupiłaś bilety, chodzi mi o dzień gorlicki 15:24, 14.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

oloolo

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone