Zamknij
REKLAMA

Nie wszyscy sprzątają po swoich psach - potrafią nawet zostawić kupę pod wejściem do sklepu - miasto apeluje!

09:46, 11.05.2022 | PB
Skomentuj Zdj. ilustracyjne / AdobeStock
REKLAMA

Dla niektórych to śmierdzący temat, jednak dotyka niemal wszystkich mieszkańców. Chociaż zdecydowana większość właścicieli czworonogów sprząta w przestrzeni publicznej po swoich psach, to jednak są tacy, którzy potrafią zostawić swojego kupę psa na chodniku pod samymi drzwiami do lokalu  (foto na końcu artykułu!)

Urząd Miejski w Gorlicach wystosował apel w tej sprawie. 

Niedopuszczalnym jest, że podczas wyprowadzania psów przez opiekunów bądź ich właścicieli na spacer dochodzi bardzo często do zanieczyszczania zwierzęcymi odchodami miejsc publicznych takich jak skwery zielone, a nawet drogi i chodniki osiedlowe - sytuacje takie są widoczne codziennie - czytamy w komunikacie.

Dlatego też, by nie łamać przepisów sanitarno-porządkowych, przypominamy o podstawowych obowiązkach zdefiniowanych w uchwale Rady Miasta Gorlice, w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy:

  • utrzymywanie psa w sposób ograniczający zagrożenie dla pozostałych mieszkańców (obowiązek wyprowadzania psa na smyczy, zakaz doprowadzania psa do stanu agresywności),
  • obowiązek reagowania w przypadku zakłócania spokoju lub ciszy nocnej przez zwierzę,
  • obowiązek niezwłocznego usuwania nieczystości po psie,
  • rejestrację psa (zaopatrzenie w identyfikator), szczepienie psa przeciw wściekliźnie oraz opłacanie podatku.

Przestrzeganie w/w zasad jest szczególnie istotne dla skupisk miejskich o dużym zagęszczeniu mieszkańców. Pozwala to ograniczyć niedogodności wynikające z obecności zwierząt domowych na terenach osiedli mieszkaniowych do poziomu, który jest możliwy do zaakceptowania przez innych mieszkańców. Obecnie jedynie nieliczne osoby stosują się do wszystkich uregulowań zawartych w uchwale. Nagminnie w trakcie wyprowadzania psów na spacer łamane są przepisy sanitarno-porządkowe, co powoduje widoczne zanieczyszczenie infrastruktury osiedlowej na terenach ogólnodostępnych.

Właściciel lub opiekun zwierzęcia w przypadku zanieczyszczenia przestrzeni publicznej przez psa ma obowiązek natychmiastowego usunięcia nieczystości, które można wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Zwracamy uwagę, by nie wyprowadzać psów na teren placów zabaw.

Niektórzy potrafią zostawić kupę swojego psa na chodniku bezpośrednio pod wejściem do sklepu. Foto z jednej z gorlickich ulic nadesłane przez czytelnika.

Prosimy Państwa o przychylność oraz o poważne potraktowanie istniejącego problemu, co z pewnością przyczyni się do poprawy warunków sanitarno-porządkowych na terenie naszego Miasta. - czytamy na końcu komunikatu.

Co z wybiegiem dla psów?!

Na to wielu właścicieli czworonogów czeka od dawna. Chociaż obiekt zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego stoi gotowy przy kładce do parku to jednak wciąż jest zamknięty. Przyczyna jest prozaiczna - musi w nim urosnąć trawa, aby można było z niego korzystać. W przeciwnym razie użytkownicy musieliby się taplać w błocie. 

Na szczęście pora wzrostu i rozkwitu zieleni w pełni, można więc się spodziewać, że w najbliższych dniach obiekt zostanie otwarty, o czym będziemy informować.

 

Źródło: UM Gorlice / własne

(PB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

świetlikświetlik

10 3

bić po ryju właścicieli ! psa szkoda 12:17, 11.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PodpisPodpis

11 1

Niech pseudo straż miejska ruszy dupska i zacznie wlepiać mandaty to problem zniknie. Normalni ludzie zawsze sprzątają po swoich psach a prostaków trzeba nauczyć. 15:10, 11.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A-linkaA-linka

5 0

Problem zwykle pojawia się wczesną wiosną, gdy topniejący śnieg obnaża wszystko to, co pod nim było..Odchody psiaków też...niestety..Ale to "walka z wiatrakami".Sprawa była już niejednokrotnie nagłaśniana, na osiedlach były montowane kosze na psie odchody, w biurach Spółdzielni leżą papierowe torebki dla posiadaczy psów, a co krok "potykamy się" na nieuprzątnietych 17:01, 11.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A-linkaA-linka

5 0

c.d. mojego postu. Przepraszam....chyba chochlik namieszał 😆
I dotąd nie będzie dobrze, dokąd sami właściciele psów, nie uświadomią sobie, że mój pies to.mój problem i trzeba po nim posprzatać. Wybieg też niczego nie zmieni, bo to będzie miejsce tylko dla zwierząt z okolicznych domów czy bloków. Nikt nie będzie pędził przez pół miasta, aby dobiec w miejsce, gdzie pies będzie mógł się załatwić czy pobawić, bo po drodze załatwi się kilka razy..A schylanie się po psią kupę to dla większości spory wysiłek. Można by napisać na ten temat spory elaborat, obserwując z okien ekwilibrystykę właścicieli psów będących na spacerach z psami, dzieci są pod tym względem rozsądniejsze i sprzątają. Miejmy więc nadzieję, że młode pokolenie jest mądrzejsze i rozsądniejsze od swoich rodziców i chyba dziadków też. 17:18, 11.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wojtek z binarowy wojtek z binarowy

2 1

niech sadzą kupska jak brykiety o jak mi sie to podobo jeszcze raz niech sadza kalafiry jak brykiety 11:02, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZłośnikZłośnik

3 0

W sprawie wybiegu dla psów. Uważam, ze wybieg powinien byc pokryty żwirem lub piaskiem, bo trawa i tak bedzie zadeptana. W rezultacie szybko powstanie klepisko i kałuże przed i za przeszkodami. I oddajcie go do użytku już! Chyba ze trawa potrzebna jest do zdjęć z przecięcia wstęgi. 03:27, 13.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%