Zamknij

Festiwal Muzyki Cerkiewnej zakończony

12:38, 09.07.2018 A.P Aktualizacja: 13:05, 09.07.2018
Skomentuj

Zakończył się trzydniowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Beskidzie Niskim. Było to już dwunaste spotkanie z chórami specjalizującymi się w wykonywaniu utworów muzyki cerkiewnej. 

Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Beskidzie Niskim od lat cieszy się niegasnącym powodzeniem. Tegoroczny, zorganizowany już po raz dwunasty, miał swoją edycję w dniach 06-08 lipca. Przez trzy dni cerkwie powiatu gorlickiego wypełniał niepowtarzalny śpiew w wykonaniu  młodzieżowego chóru: „Slidamy Cheruwymiw” Parafii Greckokatolickiej pw. Wiary, Nadziei i Miłości ze Lwowa oraz męskiego Chóru Kameralnego „Kliros” z Gorlic. 
Piątek należał do artystek ze Lwowa. Wystąpiły one 6 i 7 lipca w cerkwiach prawosławnych, pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Gładyszowie, św. Paraksewy w Nowicy, Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łosiu i Przemienienia Pańskiego w Gorlicach. 

Młodzieżowy chór „Slidamy Cheruwymiw” ze Lwowa istnieje od 2005 roku. Głównie śpiewa podczas Boskiej Liturgii w kościele greckokatolickim pw. Wiary, Nadziei, Miłości i ich matki Sofiji we Lwowie oraz aktywnie koncertuje w wielu miastach, biorąc udział m.in. w festiwalach: „Wełyka kolada”(„Wielka kolęda”), „Witer-Na-Diji” („Wiatr Nadziei”), festiwalu muzyki duchownej „Perestupyty porih nadiji” („Przestąpić próg nadziei”) we Lwowie, w projekcie „Koladka-Koladka” („Kolęda-Kolęda”) wspólnie z zespołem flecistów z parafii św. Josafata we Lwowie. Chór brał udział w bożonarodzeniowym projekcie „Wrocławska Kutia”, a także w Międzynarodowych warsztatach śpiewu chóralnego „Novicanto” w Polsce, koncertował w czasie świąt Bożego Narodzenia w Gdańsku i Lublinie. Chórzystki otwierały wystawy w Muzeum Ołeny Kulczyckiej we Lwowie, a także wystawę ikon Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Narodowym Muzeum we Lwowie. Pod koniec 2017 roku dziewczęta nagrały swoją debiutancką płytę zatytułowaną „Utwory duchowne”, sławiącą Jezusa Chrystusa i Bogurodzicę, w językach ukraińskich i łacińskim tradycji Wschodniego i Zachodniego obrządku. Od roku 2012 dyrygentem chóru jest Chrystyna Pawłyk.

Męski Chór Kameralny Ośrodka Kultury Prawosławnej „Kliros” działający pod patronatem Jego Ekscelencji Paisjusza Biskupa Gorlickiego,  powstał osiem lat temu, we wrześniu 2010, swoim śpiewem kultywując i rozwijając tradycje śpiewacze na terenach Łemkowszczyzny. Jego dyrygentem jest lektor Jarosław Grycz. Muzyków można było usłyszeć w cerkwiach:   pw. św. Michała Archanioła w Wysowej Zdroju i św. Trójcy w Gorlicach.

Organizatorem festiwalu było Starostwo Powiatowe w Gorlicach oraz parafie Greckokatolicka i Prawosławna w Gorlicach.

Informacja Yvetta Walecka, Zdjęcia Piotr Moroch

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


reo
0%