Zamknij
REKLAMA

Po raz 20. śladami św. Jana Pawła II

21:59, 05.06.2018 | A.P
REKLAMA
Skomentuj

160 uczniów z opiekunami wędrowało śladami św. Jana Pawła II. Już po raz 20.  Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorlicach był po raz 20. organizatorem Rajdu im. Jana Pawła II Szlakami Beskidu Niskiego. Uroczyste zakończenie z udziałem m.in. starosty Karola Górskiego i przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Zofii Kamińskiej odbyło się u stóp kasztelu w Szymbarku.

Uczestnicy mieli do wyboru 4 trasy turystyczne o zróżnicowanej trudności: pieszo-rowerową z Gorlic do Szymbarku, z Szymbarku Łęgi - Beskidzkiego Morskiego Oka - rezerwat „Jelenia Góra” do kasztelu w Szymbarku, z Owczar do Szymbark oraz z Bieśnika do Szymbarku. Każdą grupę prowadzili leśnicy, którzy podczas wędrówki przekazywali młodzieży wiedzę z zakresu gospodarki leśnej oraz historii dawnych wsi w Beskidzie Niskim. 

Celem rajdu było uczczenie pobytu Papieża Jana Pawła II w Beskidzie Niskim i Ziemi Gorlickiej, popularyzacja turystyki pieszej i aktywnego uczestnictwa w rekreacji,  poznawanie piękna Beskidu Niskiego,  propagowanie zdrowego stylu życia oraz upowszechnianie wśród uczniów wiedzy o środowisku leśnym, wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej.

Wszystkie drogi prowadziły pod kasztel. Na strudzonych wędrowców czekały gorące kiełbaski, napoje oraz odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody i renesansowego zamku.

W rajdzie uczestniczyła młodzież z ZSE Gorlice , Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach , I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach -... ,  Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach, Branżowej Szkoły I Stopnia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Gorlicach oraz z Gimnazjum w Staszkówce i ze Szkoły Podstawowej w Stróżówce.

Rajd miał wyjątkowy charakter. Był to rajd jubileuszowy, zainicjowany przez byłego radnego Rady Powiatu Gorlickiego Stanisława Bystrowicza, który z radością i wzruszeniem opowiadał o swojej inicjatywę sprzed 20 lat oraz wędrówkach księdza, a następnie biskupa Karola Wojtyły po Beskidzie Niskim, w tym także o jego wizytach w Szymbarku i Hańczowej. 
Warto zaznaczyć, że jubileuszowy rajd odbywał się w 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Papieża oraz w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Podziękowania za organizację rajdu i gratulacje dla uczestników przekazali starosta Karol Górski i  przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Zofia Kamińska. Podziękowania za wsparcie w organizacji rajdu oraz dla jego uczestników przekazała dyrektor ZSE Grażyna Pabis-Mazur.

Wśród gości obecni byli także: proboszcz  Bazyliki Mniejszej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach ks. Stanisław Ruszel, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Gorlicach ks. Jerzy Gondek, ks. Jarosław Grycz z parafii prawosławnej pw. św. Trójcy w Gorlicach, z-ca nadleśniczego Nadleśnictwa Gorlice Konrad Barczyk

Tradycyjnie na mecie rajdu odbył się konkurs wiedzy o wędrówkach kardynała Karola Wojtyły, czyli późniejszego Papieża Jana Pawła II, po Beskidzie Niskim. Uczestnicy zmierzyli się z testem założonym z 25 pytań. Prace oceniała Komisja Konkursowa w składzie: przewodniczący - ks. Dominik Leniart  - ZSE Gorlice,  członkowie: Stanisław Bystrowicz, Anna Gryboś – Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Staszkówce, Andrzej Kopcza - ZST, Wioletta Skałba – ZSE Gorlice, Katarzyna Szafryna-Przepióra – ZSE Gorlice.

Komisja przyznała:

  • I miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach,
  • II miejsce - Zespół Szkół Zawodowych im. Kazimierza Pułaskiego,
  • III miejsce – Branżowa Szkoła I Stopnia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Zarząd Powiatu i Nadleśnictwo Gorlice. 

Organizatorami XX Rajdu im. Jana Pawła II byli: Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorlicach, Starostwo Powiatowe w Gorlicach i Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gorlice. Wsparcia udzielił także Bank Spółdzielczy w Gorlicach.

źródło: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

bettibetti

10 5

Super sprawa choć młodzieży mało na tyle gorlickich szkół średnich . 07:44, 06.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ando87ando87

0 0

pokolenie head-down ... 15:19, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone