Zamknij
REKLAMA

Lewiatan: Sejm zdecydował, że 40 tys. firm zapłaci dodatkowy podatek

18:41, 28.11.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Apelowaliśmy do posłów, aby nie nakładali na firmy dodatkowych obciążeń tuż przed zakończeniem roku podatkowego i w okresie największego kryzysu gospodarczego od 30 lat" - stwierdził doradca podatkowy Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Sejm odrzucił poprawki Senatu, zakładające rezygnację z objęcia spółek komandytowych podatkiem CIT; to bardzo zła informacja dla 40 tys. polskich firm rodzinnych - ocenia Konfederacja Lewiatan w sobotnim komunikacie.

Ekspert dodał, że wiele przedsiębiorstw walczy teraz o przetrwanie i utrzymanie miejsc pracy. "Wprowadzenie nowego podatku zaszkodzi gospodarce i polskim rodzinnym firmom" - ocenił. Według Lewiatana pracodawcy wielokrotnie podkreślali, że spółki komandytowe nie służą do unikania płacenia podatku.

"Obciążenie ich nowym podatkiem stanowi wyraz nadmiernego fiskalizmu realizowanego bez poszanowania zasady przewidywalności prawa i interesów w toku" - czytamy.

Zdaniem organizacji zmiana ta istotnie zwiększy koszty działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki komandytowej, dotknie w większości polskich przedsiębiorców.

"Teraz na 4 tygodnie przed rozpoczęciem nowego roku podatkowego, w trudnym dla nich czasie, będą musieli podjąć decyzję, czy godzą się na podwójne opodatkowanie, które uderzy w ich konkurencyjność, czy podejmą wysiłki i poniosą wysokie koszty przekształcenia np. w spółkę jawną" - oceniono.

Wedle Lewiatana przyjęta przez posłów ustawa narusza - zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego - zasadę zaufania obywatela do państwa i stanowionego prawa. Pracodawcy uważają, że niewystarczający czas na przygotowanie się do np. zmiany formy prowadzenia działalności, wymusi na wielu firmach wejście w opodatkowanie CIT-em w trakcie roku podatkowego, tj. 1 maja 2021 r. (PAP)

Autor: Piotr Gozdowski

pgo/ mmu/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%