Zamknij
REKLAMA

Popularne leki na przeziębienie wycofane z obrotu!

08:33, 12.02.2019 | Jarosław Rozpłochowski
REKLAMA
Skomentuj

Nowe ostrzeżenie GIF. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał nowe ostrzeżenie w sprawie wycofanych leków. Aż sześć różnych popularnych leków na przeziębienie zostało wycofanych z obrotu! Główny Inspektorat Farmaceutyczny 11 lutego 2019 roku wydał decyzję o wycofaniu z obrotu kolejnych leków. Sprawdź, czy masz je w domu!

Aż 6 popularnych leków na przeziębienie Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z aptek w Polsce! Niewykluczone, że w najbliższym czasie będą decyzje o wstrzymaniu w obrocie kolejnych leków na przeziębienie.

Chodzi o leki na przeziębienie zawierające w swoim składzie fenspiryd.

GIF wstrzymuje obrót 6 leków przeciwzapalnych

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał obrót aż 6 preparatów przeciwzapalnych, stosowanych przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Wszystkie leki, których dotyczy decyzja GIF zawierają w swoim składzie substancję czynną fenspiryd.

Jak czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, wystąpiło zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Decyzja o wycofaniu produktu została podjęta po analizie danych z przeprowadzonych badań nieklinicznych, na podstawie których podmiot odpowiedzialny uznał, że w zakresie zarejestrowanych wskazań stosunek korzyści do ryzyka dla substancji czynnej fenspiryd nie jest korzystny.

Jednocześnie wystąpiono o wszczęcie procedury unijnej w celu dokonania ponownej oceny stosunku korzyści do ryzyka produktów leczniczych zawierających substancję czynną fenspiryd.

Po przeprowadzeniu procedury, zostanie podjęta decyzja, czy pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych zawierających fenspiryd powinny zostać utrzymane, zmienione, zawieszone lub wycofane - czytamy w najnowszym komunikacie GIF z 11 lutego 2019 roku.

Na razie nie powiadomiono, czy zażycie leków na przeciwzapalnych z substancją czynną fenspiryd może spowodować zagrożenie dla życia. Pacjenci mogą więc na razie jedynie czekać na nowe informacje. Osoby zażywające leki przeciwzapalne z listy wycofanych powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, by zdecydować o kolejnych krokach.

Leki przeciwzapalne, na przeziębienie. GIF wstrzymał obrót 6 następujących leków na infekcje górnych dróg oddechowych:

  • Eurespal 80 mg - wszystkie serie
  • Elofen 2 mg/ml - wszystkie serie
  • Eurefin 2 mg/ml - wszystkie serie
  • Fenspogal 2 mg/ml - wszystkie serie
  • Fosidal o smaku malinowym 2 mg/ml - wszystkie serie
  • Fosidal o smaku pomarańczowym 2 mg/ml - wszystkie serie
  • Pulneo 25 mg/ml - wszystkie serie
  • Pulneo 2 mg/ml - wszystkie serie
  • Pulneo o smaku coli 2 mg/ml - wszystkie serie

GIF wycofuje leki na przeziębienie

W związku z decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego, wprowadzanie do obrotu i sprzedaż wymienionych leków we wszystkich aptekach i hurtowniach nie będzie możliwa do czasu uzyskania wyników badań laboratoryjnych sprawdzających ich jakość. Inspektorzy GIF czekają na dalsze rekomendacje. Jednocześnie możliwe jest, że decyzje o wstrzymaniu sprzedaży mogą dotyczyć kolejnych preparatów z tego samego powodu. Emerytury dla matek. Sprawdź, o co w tym chodzi! Tagi: wycofane leki gif wycofane leki 2019 
 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

HenioHenio

25 1

Strach pomyśleć o czym jeszcze nie wiemy .
11:02, 12.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pocjentpocjent

13 2

w posce sluzba zdrowia w powiazanu z loby farmaceutycznym lecay nas tak zeby nas nie wyleczyc aby biznes kwitl ja jako starsza osoba jestem przez wiekszosc lekarzy traktowany jak najgorszy smiec przeznaczony do utylizacji moge sluzyc wieloma przykladami 13:08, 12.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


ROBIROBI

7 0

Ja na przeziębienie i katar stosuję zimne piwo i długie zimowe spacery (piszę poważnie) 16:37, 12.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LuzakLuzak

3 0

Heh , dobre ! Zamiast na leki , wydaj na piwo ! :)
Już lecę się leczyć ! 18:37, 12.02.2019


REKLAMA
REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone