Zamknij
REKLAMA

Tylko do jutra złożysz wniosek o mały ZUS

12:36, 07.01.2019 | Agnieszka Przybyłowicz
REKLAMA
Skomentuj

Właściciele małych firm, którzy chcą skorzystać z małego ZUS, muszą się spieszyć, wnioski można składać tylko do jutra tj. 8 stycznia. W Gorlicach do tej pory dokumenty zgłoszeniowe złożyło 274 przedsiębiorców.

Portal

gorlice24.pl

Napisał o tym

pierwszy

Drobni przedsiębiorcy mają czas do jutra tj. 8 stycznia, aby zgłosić się do ZUS, do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem, który zaczyna się od cyfr 05 90 lub 05 92 i skorzystać z „małego ZUS”. Korzystając z nowej ulgi dla przedsiębiorców, mogą płacić niższe, uzależnione od przychodu  składki na ubezpieczenia społeczne. Do tej pory z tego rozwiązania skorzystało 274 gorlickich przedsiębiorców, w całej Polsce – 74,6 tys. osób.

Co ważne, przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z małego ZUS nie muszą specjalnie przychodzić do ZUS, aby złożyć odpowiednie dokumenty. Wszystko można załatwić przez internet, za pomocą programów, których używają do rozliczania składek - Płatnik i ePłatnik.

Jak skorzystać z małego ZUS

Z małego ZUS można skorzystać, jeśli w poprzednim roku kalendarzowym prowadziło się działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni, a działalność ta była zarejestrowana w CEIDG (dotyczy to także wspólnika spółki cywilnej). Dlatego przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z tego rozwiązania. Nie można też w poprzednim roku kalendarzowym rozliczać się w formie karty podatkowej, ani korzystać ze zwolnienia z VAT. Ponadto od poprzedniego okresu 36. miesięcznego limitu korzystania z ulgi musi upłynąć 60. miesięczna karencja.

Z małego ZUS można skorzystać, jeśli przychody z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Za 2018 r. wynosi ona 63 000 złotych.

Co ważne, z małego ZUS można korzystać przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Najniższa podstawa, od której naliczane będą składki na ubezpieczenia społeczne, zależy od przychodu w poprzednim roku kalendarzowym. Z uprawnienia do korzystania z małego ZUS można zrezygnować w każdym czasie, a więc także od dnia nabycia do niego prawa. Oznacza to, że przedsiębiorca zrezygnuje z uprawnienia, jeśli nie zgłosi się do ubezpieczeń z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia, w terminie 7 dni liczonych od 1 stycznia danego roku, pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej lub wznowienia działalności gospodarczej, pierwszego dnia, w którym będzie spełniał warunki do korzystania z małego ZUS.

Ulgę, mały ZUS będzie można stosować także po skorzystaniu już z ulgi na start i preferencyjnych składek, które wynoszą 30% minimalnego wynagrodzenia.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

PolakPolak

13 4

3 lata małego ZUSu a potem trzeba działalność zamknąć, bo przyjdzie płacić 1300zł... Albo i więcej bo pewnie przez te 3 lata ze sześć razy podniosą. Dochodowy i ZUS do likwidacji, pół pensji zostanie w kieszeni, a Polak może dorośnie i zacznie myśleć o jutro, a nie tylko wczoraj i dziś... 14:50, 07.01.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

~~~~ja~~~~ja

3 12

No tak dać mu palec to by chciał rękę. Co do stawki ZUS ona jest zależna od prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia i jest ustalana raz w roku. Jeżeli tego nie wiesz to z ciebie przedsiębiorca jak z koziej dupy trąba wiec *%#)!& dalej w stołek na bezrobociu. Głosuj na Korwina on takich naiwniaków lubi.
Na małym ZUS-ie jako przedsiębiorca odprowadzasz mniej więcej tyle składek co pracownik.
Ale emeryturę by się mieć chciało...
15:17, 07.01.2019


gorlickigorlicki

12 3

pewnie, że by się chciało. Ale państwo nam tyle zabiera żeby tobie dać, że nam zostanie najniższa. 18:47, 07.01.2019


~~~~ja~~~~ja

3 4

@gorlicki i frytki do tego. Zapamiętaj za darmo to nawet "w ryj" ciężko dostać chcąc coś mieć trzeba płacić czy do ZUS czy jakiegokolwiek innego funduszu lub kitrać do skarpety. Nawet gdyby chcieli zlikwidować ZUS tego się nie da zrobić z dnia na dzień czy z roku na rok z tego powodu, że emerytury aktualnie pobierane są wypłacane ze składek aktualnie pracujących taka prawda na emerytury seniorów pracują 2 pokolenia można powiedzieć ich synowie i wnuki. Właśnie dlatego to nie takie proste tą piramidę zatrzymać. 23:37, 07.01.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PolakPolak

3 0

I o to chodzi, że ja nie chce za darmo! Ja chce rozporządzać MOIMI pieniędzmi! Chce te pieniądze które idą na utrzymanie urzędników i gmachów ZUS wpłacić na rachunek oszczędnościowy, do skarpety czy inwestować! A nie martwić się za 50 lat czy ten ZUS mi wypłaci z MOICH pieniędzy chociaż tyle, żeby było na rachunki! Tymczasem zarabiając w Polsce i płacąc ZUS ja nie mam z czego odłożyć, bo państwo zabiera za dużą część moich zarobków w imię "solidarności społecznej" czyli na socjal! 13:38, 08.01.2019


CypisekCypisek

1 0

Zna Pan szanowny pojęcie procentu składanego? Proszę policzyć, ile uskłada Pan przez 20 lat, odkładając do banku co miesiąc kwotę 100 zł oprocentowaną na 1% w stosunku rocznym i rocznej kapitalizacji odsetek.
Podpowiem, będzie to 26 566 zł.

Dla kwoty 300 zł i oprocentowania 5% po 20 latach będzie to 122 261 zł. A po 40 latach - już 446 657 zł.

Dlatego nikt tego nie wprowadzi. Co by na świecie robili partyjni "fachowcy" z ZUS pokroju pani BB? 13:25, 10.01.2019


© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone