Zamknij
REKLAMA

Powiatowa olimpiada wiedzy o AIDS i uzależnieniach

14:19, 04.12.2018 | A.P
REKLAMA
Skomentuj

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. Liczne kampanie i akcje odbywające się w tym czasie upowszechniają wiedzę o wirusie i chorobie. Jak co roku, w auli Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego odbyła się powiatowa olimpiada Wiedzy o AIDS i Uzależnieniach, którego organizatorem była Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Gorlicach.

Według statystyk UNAIDS na świecie żyje prawie 37 mln osób zakażonych wirusem HIV. Jest to epidemia, o której wciąż ciężko rozmawiać, chorzy spotykają się z niezrozumieniem, brakiem tolerancji i strachem. Ważnym elementem Światowego Dnia Walki z AIDS jest szerzenie wiedzy o profilaktyce choroby. Dzień ten ma informować i edukować, a także manifestować solidarność z osobami z HIV i AIDS i ich rodzinami.

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gorlicach od lat organizuje konkursy wiedzy o AIDS i Uzależnieniach. W tegorocznej olimpiadzie wzięło udział 30 uczniów reprezentujących szkoły podstawowe i  ponadgimnazjalne powiatu gorlickiego.

Sesję otworzyła witając uczestników Jadwiga Wojtowicz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach. W sesji oprócz młodzieży i jej opiekunów uczestniczyli: starosta gorlicki Maria Gubała, burmistrz Gorlic Rafał Kukla, oraz wójtowie gmin: Ropa – Karol Górski, Uście Gorlickie – Zbigniew Ludwin, Moszczenica – Jerzy Wałęga.

Komisja w składzie: Aneta Honek (PSSE w Gorlicach), Joanna Tenerowicz-Napora (Starostwo Powiatowe w Gorlicach), Grażyna Rychlicka-Schirmer (Dyrektor CTU w Gorlicach), Piotr Gajda ( Wydział Oświaty, Kultury i Sportu UM w Gorlicach), asp. sztab. Grzegorz Szczepanek (oficer prasowy KPP w Gorlicach) sprawdzała prace i wyłoniła laureatów. Po ogłoszeniu wyników nagrody laureatom wręczała starosta Maria Gubała oraz wójt Gminy Moszczenica Jerzy Wałęga. W swoim wystąpieniu, starosta dziękowała organizatorom za przeprowadzenie konkursu i sesji: AIDS i uzależnienia to bardzo ważne ale równocześnie trudne tematy, o których często nie umiemy po prostu rozmawiać w domach. Dziękuję, że wspieracie Państwo w tym temacie rodziców oraz szkoły. Gratuluję laureatom olimpiady oraz dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom. Starostwo Powiatowe co roku wspiera tę edukacyjną akcję fundując nagrody laureatom. 

Lista zwycięzców:

szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce – Daniel Gucwa – ZS Nr 1 w Gorlicach
II miejsce – Magdalena Baran – LO w Bieczu
III miejsce – Aneta Magiera – ZSO w Bobowej
wyróżnienia: Natalia Wałęga – ZSZ w Bieczu, Agnieszka Cieśla I LO w Gorlicach

szkoły podstawowe
Bartłomiej Roman – ZSP w Wysowej Zdroju
Weronika Deć – MZS Nr 6 w Gorlicach
Julia Wojtaszek – SP w Uściu Gorlickim
wyróżnienia: Emilia Romańczak SP w Bobowej, Justyna Wójcik SP w Bystrej

Poziom wiedzy i przygotowania uczestników organizatorzy zgodnie uznali za bardzo wysoki i wyrazili nadzieję, że zgromadzona w auli CKPiU młodzież stanie się w środowisku rówieśników czołówką w szerzeniu świadomości i zagrożeń związanych z AIDS oraz w propagowaniu bezpiecznych zachowań pozwalających uniknąć zakażenia wirusem HIV. 

Prelegentami sesji byli:
Grażyna Przeźmińska – wojewódzki koordynator Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV (WSSE w Krakowie) z wykładem pt. „Co warto wiedzieć i HIV i AIDS?”
lek.med. Aleksander Wójcik – specjalista chorób zakaźnych (Szpital Specjalistyczny im. H. Klimontowicza w Gorlicach) z wykładem pt. „HIV/AIDS a uzależnienia – fakty i mity”
asp. szt. Karolina Gurba – specjalista ds. Profilaktyki Społecznej KPP w Gorlicach z wykładem pt. „ Odpowiedzialność nieletnich, konsekwencje prawne stosowania środków psychoaktywnych”
Tomasz Gubała – prezes Fundacji Wspomagającej Wychowanie ARCHEZJA w Skale z wykładem pt.”Wolność i odpowiedzialność”

W przerwach pomiędzy wystąpieniami prelegentów wystąpiła młodzież z I LO im. Marcina Kromera w Gorlicach.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone