Zamknij

Gorlice. W Starostwie rozmawiano o stanie bezpieczeństwa

10:39, 11.07.2018 J.R Aktualizacja: 11:05, 12.07.2018
Skomentuj

We wtorek 10 lipca w Starostwie Powiatowym odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Obradom przewodniczył starosta Karol Górski.

W rozmowach uczestniczyli m.in. członkowie komisji: Krzysztof Kosiba, Jan Przybylski, Eugeniusz Stukus, a także Jadwiga Wójtowicz - Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach, Aleksander Górski - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gorlicach, insp. Krzysztof Tybor – Komendant Powiatowy Policji wraz z kom. Danielem Myśliwym – Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego KPP, st.kpt. Piotr Ostrowski z KP PSP w Gorlicach, Maria Puścizna-Syc – naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego oraz Maria Gubała – koordynator Zespołu ds. Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Komisja zapoznała się z problematyką dotyczącą zagrożeń związanych z funkcjonowaniem składowisk śmieci i odpadów na terenie powiatu gorlickiego. W świetle ostatnich kilkudziesięciu pożarów jakie miały miejsce na terenie składowisk odpadów w całej Polsce (w tym pożar w maju na terenie Empol w Gorlicach) starosta przedstawił w skrócie najważniejsze zmiany jakie pojawią się w znowelizowanej ustawie o Inspekcji Ochrony Środowiska.  - Inspekcja środowiska będzie ścigać za przestępstwa środowiskowe, a jej kontrole będą mogły być prowadzone o każdej porze dnia i nocy, tak przewiduje znowelizowana w czwartek przez Sejm ustawa o Inspekcji Ochrony Środowiska -podkreślał starosta. Nowelizacja stanowi, że pracownicy IOŚ podczas pracy np. przy wykonywaniu kontroli będą podlegać ochronie przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych w Kodeksie karnym. Inspektor będzie mógł przez całą dobę skontrolować m.in. nieruchomość, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza, czy samochody, którymi przewożone są odpady. W kontrolach inspektorów będzie też mogła wspierać m.in. policja, Krajowa Administracja Skarbowa, Inspekcja Transportu Drogowego, Państwowa Straż Pożarna, czy Straż Graniczna.

W trakcie obrad insp. Krzysztof Tybor – Komendant Powiatowy Policji przedstawił prowadzone i planowane przez Komendę Powiatowa Policji działania kontrolne mające na celu zapewnienie bezpiecznych przewozów dzieci i młodzieży w czasie letnim. Serię działań już rozpoczęli gorliccy policjanci. Funkcjonariusze sprawdzają stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców, a także to, czy są wypoczęci i czy posiadają odpowiednie uprawnienia. Oprócz tych działań, funkcjonariusze sprawdzają także bezpieczeństwo korzystania z kąpielisk i basenów.

W tym temacie głos zabrała Jadwiga Wójtowicz – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach. Przeprowadzone kontrole stanu wód w krytych pływalniach i basenach odkrytych oraz na kąpielisku w Klimkówce dopuściły je do użytkowania. Pod względem sanitarno-epidemiologicznym przeprowadzone zostały również kontrole na terenie obiektów bazy wypoczynkowej noclegowej i stołówek.

W trakcie posiedzenia omówiono ponadto sprawy związane z letnim wypoczynkiem dzieci i młodzieży dotyczące  należytego stanu technicznego obiektów zamieszkania, sportowych i innych miejsc letniego wypoczynku. W podsumowaniu posiedzenia starosta Karol Górski zwrócił się z prośbą do przedstawicieli służb porządkowych o zwiększenie uwagi na wszelkie zjawiska i działania stwarzające niebezpieczne sytuacje dla mieszkańców powiatu występujące w okresie wakacyjnym.

Informacja i zdjęcia Yvetta Walecka

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

RR

10 1

Widać od razu, kto się chce pokazać i dać o sobie znać, by nie zapomniano o nim jesienią. Zbliżają się wybory i trzeba dać o sobie znać. Szkoda tylko, że to wszystko już sprawiły odgórne ustawy a każdy zainteresowany wie jak się zmieniły i czego dotyczą i w jakim zakresie. Zbieranie ludzi na posiedzeniu i przypominanie o tym co się zmieniło w ustawach w Polsce nic nie zmienia. Lepiej jakby każdy z przybyłych osób zają się tym co do niego należy niż marnował czas na oczywistą oczywistość. 18:23, 11.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

MarekMarek

6 1

Ciekawe czy padlo choc jedno slowo o skladowanym nielegalnie na terenie rafinerii syfie. Uwazam, ze mieszkancy powinni byc informowani na bierzaco co sie dzieje z nielegalnie skladowanymi tonami toksycznych odpadow ktore zalegaja w miescie na terenie dawnej rafinerii. Starostwo jest winne nam podatnikom, tych informacji. Ciagle czekam na jakies raporty dla mieszkancow od tych ludzi. Co w sprawie syfu panie i panowie. Czy moze szanowni zebrani postanowili traktowac nas w tej sprawie jak pieczarki tj. trzymac nas w ciemnosci i podlewac gnojowka... 09:53, 12.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%